Neľahká cesta mladého páru za vysnívaným bungalovom sa skončila šťastne

11.11.2016  |     

Boli mladí. A najmä, boli spolu len pár mesiacov, keď im akýsi kamarát ponúkol pozemok, ktorý podľa jeho slov bude dobrou investíciou. A tak ho kúpili. O pár rokov zistili, že im je spolu dobre a na tom pozemku, ktorý čakal na neskoršie speňaženie, by celkom pokojne mohol stáť ich spoločný dom.

Od začiatku vedeli, že nechcú obrovský dom s poschodím, v ktorom sa len nachodia. Chceli, aby všetci členovia domácnosti mali k sebe blízko, a to doslova.

Nízkoenergetický bungalov s úžitkovou plochou okolo 140 m² našli u projektantky Ing. Natálie Voltmannovej. Páčila sa im orientácia domu, ktorá bola ako presne ušitá na ich pozemok, ako aj samotný vizuál šikmých okien a vysoké šikmé stropy. Pri výbere projektu zohral úlohu fakt, že nočná časť bola oddelená od tej dennej, ktorá mala smerovať k nádhernému výhľadu na jazero.

Tehla je základ

„Chceli sme, aby bol celý dom z prírodných materiálov – nič iné sme si ani nevedeli predstaviť,“ vysvetľuje sympatická majiteľka. „V prvom rade sme si vybrali tehlu. Ako sa rozpočet na výstavbu navyšoval, z predstáv sme síce upúšťali, no tehla zostala, to je základ,“ zdôrazňuje.

Márne hľadanie

Po vybavení potrebných papierov sa mohli pustiť do stavby. Stavebné povolenie im pomohol vybaviť investor areálu. Ostatné bolo na nich. A tak sa pustili do hľadania firmy, ktorá by im ich sen zrealizovala. Nastalo obdobie zháňania kontaktov, pričom nik nechcel nikoho odporučiť, každý koho poznali, sa sťažoval na neprofesionalitu. Podobne dopadli pri hľadaní stavebného dozoru. Po množstve stretnutí a nedobrých referencií hľadanie vzdali s tým, že to nejako zvládnu bez neho.

Nie každý si robí svoju prácu poctivo

Ani ťažké hľadanie ich neodradilo a stále si mysleli, že každý si robí svoju prácu poctivo, tak, ako to robia aj oni sami, a stavbu domu zverili vybratej stavebnej firme. Nebol dôvod sa obávať – firma stavala aj vedľajší dom, susedia boli spokojní, skúsenosti so stavbou z brúsenej tehly mala firma tiež. Nuž, ale sklamanie sa deň odo dňa zväčšovalo. Teraz už Ivica s Martinom vedia, že stavebný dozor predsa len potrebovali. Stavebná firma situáciu využila, a hoci cenové ponuky hovorili o tých najlepších a najdrahších materiáloch, reálne z nich použili len zlomok. Niečo dali lacnejšie, ako bolo v pláne, čo sa dalo, vynechali úplne.

Takéto neférové konanie sa nemohlo skončiť inak ako ukončením spolupráce. Stavebná firma stihla dokončiť hrubú stavbu. Na nešťastie mali Martin s Ivicou už vypovedaný prenájom bytu, v ktorom dovtedy bývali. Takže im nezostávalo nič iné, len aby si mladí majitelia vyhrnuli rukávy a pustili sa do práce najlepšie, ako vedeli. Od toho momentu si stavebné firmy (či skôr stavebné partie) najímali len na tie väčšie práce. Výstavbu tak mali lepšie pod kontrolou.

Keďže však s koordináciou stavebných prác nemali žiadne skúsenosti, dochádzalo k prestojom a ich sen o nasťahovaní ešte na jeseň v roku 2011 sa pretiahol do apríla 2012. Ale všetko zlé je na niečo dobré a vďaka tejto stavbe sa čo-to naučili o materiáloch, stavbe. Teraz vedia, čo a kde v dome je.

Viac si o dome prečítajte na webe domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky