Ked majiteľka bytu prekypuje originálnymi nápadmi, môže vzniknúť aj takýto nevšedný priestor

12.12.2016  |     

Výrazné rustikálne materiály, atypický priestor, intenzívne kontrasty a originálne nápady – tak by sa dal charakterizovať byt na najvyššom poschodí novostavby v pražských Holešoviciach.

Loftová „trojfarebnosť“ – neomietnuté tehly, cementovosivá stierka a dubové drevo – vytvorila základ celého denného priestoru.

Stolík z drevených paliet v dnes populárnom štýle DIY (do it yourself, teda urob si sám) vyrobil „hodinový manžel“, ktorému zverili aj ďalšie práce v byte – napríklad natretie dubových rámov okien na sivo.

Cesta k originálnemu výsledku

Interiér atypického penthousu zverila jeho majiteľka, česká osobná bankárka žijúca vo Švajčiarsku, do rúk dizajnérky Dorotey Vejmelkovej. „Tento projekt bol pre mňa veľmi zábavný a inšpiratívny nielen pre priestor samotný, ale najmä vďaka investorke, ktorá je veľkou znalkyňou a milovníčkou umenia,“ prezrádza Dorotea. „Zatiaľ čo sa väčšinou očakáva odo mňa, že budem zdrojom inšpirácie, tu to bolo presne naopak. Investorka prekypovala skvelými nápadmi a mojou úlohou bolo najmä udržať kontinuitu, koncept a logiku vecí. A, samozrejme, tiež dohľad nad realizáciou.“

Keď sa ujala interiéru, boli určené podlahy z rustikálnych dubových dosiek a tehlový obklad stien. Keďže domáca pani miluje loftový štýl s industriálnymi prvkami, doplnila k nim ešte sivú stierku. Táto sivo-tehlovo-drevená „loftová trojfarebnosť“ vytvorila základ celého denného priestoru, ktorý zaberá podstatnú časť bytu. Celkový dojem výrazne ovplyvnili aj obrazy a fotografie, z ktorých väčšina je dielom majiteľky bytu. Jej obľúbenou témou sú detaily vody, kovu a stien, ktoré sa prejavili aj na ďalších miestach interiéru – napríklad na dverách šatníkových skríň. Motívy z fotografií nechali v tomto prípade preniesť na grafosklo a výsledok je skutočne pôsobivý.

„Celkovo išlo o nesmierne príjemnú a podnetnú spoluprácu, keď sme aj napriek rôznym peripetiám pri realizácii boli nakoniec s výsledkom všetci spokojní,“ uzatvára Dorotea Vejmelková.

Kuchynský ostrov, ktorý slúži aj ako barový pult a vytyčuje hranicu kuchyne, zdobí grafosklo s abstraktným motívom.

„Zatiaľ čo sa väčšinou očakáva odo mňa, že budem zdrojom inšpirácie, tu to bolo presne naopak. Majiteľka bytu prekypovala skvelými nápadmi a mojou úlohou bolo najmä udržať kontinuitu, koncept a logiku vecí.“

Dorotea Vejmelková, dizajnérka

Väčšina fotografií v byte je dielom majiteľky. K jej obľúbeným motívom patria detaily vody, kovu či stien. (www.danawedenigphotography.com)

Vďaka prírodným materiálom s teplou farebnosťou a výraznou štruktúrou - drevu a murivu z neomietaných tehál - pôsobí rozľahlý priestor prívetivo.

Dorotea Vejmelková 

Vyštudovala odbor Arts and Sciences na Universiteit Maastricht, v roku 2006 založila spolu so sestrou Barbarou Venter prvú českú súkromnú školu interiérového dizajnu – DesignŠkolu. V súčasnosti sa venuje najmä navrhovaniu rezidenčných interiérov.
(www.designskola.com, www.designpitch.cz )

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: VOJTA HEROUT 
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky