Šikovný ťah! Dva domy na Kolibe postavili na spoločnej parcele a ušetrili

14.12.2016  |     

Parcelu si dvaja majitelia rozdelili pekne po bratsky. Domy vyrástli naraz, bok po boku a podobajú sa, akoby ich jeden ateliér navrhol – oba majú veľa spoločného, v mnohom sa však aj líšia. Podobne ako dve mladé rodiny, ktoré ich obývajú.

V rytme svahu. Spodné podlažie a garáže sú čiastočne zapustené do svahovitého pozemku. Aby umožnili prístup denného svetla do suterénu, nadvihli architekti prízemie s dennou zónou o čosi vyššie nad terén.

DOM A

Spoločné gény

Záhrady na Kolibe vystriedali rodinné domy, cesty však zachovali vernosť minulosti – ostali úzke a poplátané. Po väčšine z nich je to našťastie len kúsok do lesa, a ak k tomu pripočítate výhľad na mesto pod nohami a relatívnu blízkosť centra, je celkom zrejmé, prečo je dom v tejto časti Bratislavy niečo ako malý poklad. Na pozemku kúsok pod lesom vyrástli nedávno hneď dva.

„Bola to pre nás celkom slušná výzva, pomestiť na parcelu s rozlohou 660 m2 dva rodinné domy aj so záhradami,“ priznáva jeden z autorov, architekt Matej Grébert zo štúdia Compass. Pozemok rozdelili architekti na dve približne rovnaké časti – po 330 m², na ktorých navrhli dva podobne vysoké domy, oba s hmotou ustupujúcou smerom hore, s takmer identickou zastavanou plochou (okolo 60 m²) a rovnakou úžitkovou plochou (180 m²).

Dve na prvý pohľad odlišné uličné fasády zjednocuje podobne rozohraná geometria nerovnakých okien (do ulice sa ich obracia len zopár) a dláždený nástupný priestor bez plota či predzáhradky, ktorý prospel úzkej ulici a zjednodušil parkovanie.

Rodinný dom „A“ získal nomináciu na Cenu Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR 2016. 

Efektné spojenie. „Chceli sme, aby bol obytný priestor na prízemí čo najväčší,“ vysvetľuje architekt. „Prvé, čo vnímate, keď doň vstúpite, je zasklená stena s výhľadom na záhradu – to vyvoláva pocit otvoreného priestoru.“

Televízor nehľadajte, nahradilo ho premietacie plátno. „Veľký obraz, ktorý zaberá takmer celú stenu obývačky, diváka priam pohltí,“ hovorí Matej Grébert.

Spoločná „genetická výbava“ sa prejavila aj na rovnakej dispozičnej logike a dôslednom využití plochy každého zo štyroch podlaží. Spojenie medzi nimi vytvára v oboch prípadoch centrálne umiestnené schodisko, ktorého poloha prispela k minimalizácii komunikačných priestorov. Hlavné obytné podlažie je v oboch domoch intenzívne prepojené so záhradou, nad ním majú miesto spálne a celkom hore terasa s impozantným výhľadom, ktorá pridáva k neveľkej záhrade ďalší exteriérový priestor.

Obytný priestor bez priečok, so stenami, podlahou a stropom poňatými ako jednoliate plochy, vyzerá vzdušne a opticky vyšší, hoci je tu výška stropu štandardná - 2,7 m.

Pendantom stropu z pohľadového betónu je sivá bezškárová podlaha z hladeného cementu.

Dubová dyha charakterizuje ďalšiu zo stien a vnáša do interiéru príjemné tóny dreva. Hladké dvierka skríň v obývačke nadväzujú na kuchynskú linku a spolu vytvárajú homogénny nábytkový blok.

DOM B

Vlastný charakter

Obidva domy majú podobný základný pôdorys aj dispozičnú logiku, no predsa sú rozdielne. „Majitelia každého z nich mali celkom iný zoznam priorít, čo sa odrazilo na architektúre a vzhľade,“ hovorí Matej Grébert.

„Odlišnosti vyplynuli už zo svahovitého pozemku. Prízemie domu A je oproti domu B o 1,2 m vyššie nad terénom, takže sme do čiastočne zapusteného suterénu prvého z domov mohli umiestniť dvojgaráž a tiež kúpeľňu a hosťovskú izbu, do ktorej sa nám podarilo dostať denné svetlo,“ pokračuje architekt.

Hoci je druhý, nárožný dom založený na rovnakom pôdoryse aj podobných princípoch, jeho dispozícia je vyriešená celkom inak. Otvorený denný priestor obývačky s kuchyňou a jedálňou je umiestnený na jednej úrovni so záhradou aj s garážou vedľa domu. Na rozdiel od svojho suseda má tiež zimnú záhradu, vedľa rodičovskej spálne terasu na streche garáže a na najvyššom podlaží ateliér s priesvitnými stenami z polykarbonátu.

Priehľadný modul ateliéru so stenami z polykarbonátu ukončuje dom a je efektným prvkom nárožia – najmä pri večernom osvetlení.

Terasami nešetrili, architekti nimi kompenzovali neveľkú plochu záhrady. Z manželskej spálne na poschodí je prístupná terasa na streche garáže.

Hoci sú obe fasády obložené, architekti použili odlišné materiály a textúry, ktoré vytvárajú príjemný dialóg – zatiaľ čo hladké biele vláknocementové dosky na dome A kontrastujú s prírodným okolím, dom B je obložený drevom, ktoré prirodzenou farebnosťou a štruktúrou harmonizuje so zeleňou záhrad. A odlišnosti pokračujú aj v štýle a zariadení interiéru, ktorý odráža rozdielny vkus oboch rodín. Kým v dome A nadväzuje interiér svojou jednoduchou čistotou na striedmu fasádu, v dome B hrajú prím prírodné farebné tóny, zeleň a exotický nábytok z Bali.

V dome B je denný priestor v jednej rovine so záhradou aj s garážou. 

Zasklený blok zimnej záhrady vytvára nenásilnú bariéru a podporuje pocit súkromia na oboch terasách v tesnom susedstve.

Domy v kocke

Dva rodinné domy Bratislava, Koliba

Autori: Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Matej Grébert, Compass Architekti
Projekt: 2011 – 2014
Realizácia: 2013 – 2015
Plocha pozemku: 330 + 330 m2
Zastavaná plocha: 62 + 60 m2
Úžitková plocha: 180 + 180 m2
Základy: základové pásy a ŽB základová doska
Obvodové steny: z dierovaných tehál Heluz hr. 300 mm, minerálna tepelná izolácia hr. 120 mm
Stropy: monolitické železobetónové 
Okná: hliníkové s izolačným trojsklom 
Strecha: plochá, jednoplášťová, s minerálnou tepelnou izoláciou hr. 300 – 360 mm, hydroizolačnou fóliou na báze mPVC a posypom z vymývaného štrku
Fasáda: prevetrávaná, s obkladom z vláknocementových dosiek alebo sibírskeho smrekovca 
Vykurovanie a príprava OPV: podlahové vykurovanie a stropné chladenie, zdroj tepla – tepelné čerpadlo vzduch/voda, doplnkový zdroj – kondenzačný plynový kotol a solárne kolektory
Technika: zber dažďovej vody a jej využívanie na polievanie
Energetická trieda: B+ 

Ing. arch. Juraj Benetin, Ing. arch. Matej Grébert
Compass Architekti
www.compassatelier.com

Text: Erika Kuhnová
Foto: Pavel Meluš
Zdroj: časopis Môj dom 11/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 01/2020
v predaji


Začína sezóna výsevov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky