Ukrytý za stromami, chránený vodou a strmými brehmi: Prototyp rodinného domu v Posázaví

20.12.2016  |     

Z jednej strany ukrytý za stromami, z druhej chránený vodou a strmými brehmi. Miestom experimentu s prototypom rodinného domu sa stal bývalý žulový lom v Posázaví, cieľom bolo overiť konštrukčné, typologické a užívateľské vlastnosti. A my vás pozývame na návštevu.

Dom stojaci na hrane skaly nad jazerom sa nedotkol okolitej zelene, naplno zhodnocuje výhľad na vodnú hladinu a umožňuje prístup na lúku uprostred lesa. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ide o „obyčajný“ hranol (15 × 15 × 4 m), jeho interiér je navrhnutý omnoho zložitejšie. A naozaj dômyselne – organicky tvarovaný labyrint vnútorného obytného priestoru umožňuje lepšie preslnenie, ale aj výhľady a priehľady z hĺbky dispozície.

Dom nie je ani klasicky založený – architekti sa rozhodli nechať stavbu „levitovať“ nad terénom. Nosný oceľový rošt podopierajú žulové bloky, zvyšky tunajšej ťažobnej aktivity. Na rošte potom stojí konštrukcia domu – stĺpiková drevostavba v systéme „two-by-four“.

Dom v kameňolome od ateliéru A69 - architekti získal nomináciu na Českú cenu za architektúru 2016.

Genius loci – na nezaplatenie

Prototyp rodinného domu dôsledne ctí unikátnosť miesta. Prírodné materiály sa objavujú nielen vo forme neobvyklých „základov“ či drevenej konštrukcie, ale aj v ďalších prvkoch – plochá strecha je riešená ako „zelená“, s vysadenou extenzívnou zeleňou, fasáda je prevetrávaná, z drevených hranolov. Len okná sú hliníkové – materiál vybrali architekti pre jeho špecifické vlastnosti. Vznikla tak posuvná sklenená stena, ktorá umožňuje dokonale prepojiť obytný priestor s vonkajšou terasou na lúke. Princíp trvalej udržateľnosti konceptu navyše podčiarkuje fakt, že celý objekt je demontovateľný a môže tak zmiznúť bez stopy.

„Celý objekt je demontovateľný, môže zmiznúť bez stopy.“

Prokop Tomášek, A69 - architekti

Biela oáza

Farebnosť výhľadov meniaca sa s ročným a denným obdobím, tmavá fasáda a zrkadlová hladina jazera poskytujú obyvateľom dostatok farebných podnetov. Interiér sa drží monochromatickej farebnosti vo variáciách bielej. Nielen steny a podlaha, ale aj zariadenie je vo veľkej väčšine biele. Napriek tomu dom rozhodne nepôsobí sterilne – jeho organická vnútorná kompozícia, všadeprítomné výhľady a priam hmatateľná prítomnosť unikátneho miesta, ktorú možno cítiť v každom bode interiéru, robia z farebných akcentov čisto módnu zbytočnosť. Biela je dobrá!

Orientácia a vnútorné usporiadanie domu umožňujú využívať všetky časti pozemku – po širokých drevených schodoch sa schádza na severozápadnú terasu v tieni stromov, ktorá je príjemná najmä v lete.

DOM V KOCKE

Prototyp rodinného domu v Posázaví

Autori:  Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig, Michal Nohejl  –  A69 – architekti
Stavebné riešenie: Jan Škopek, Miroslav Fejfar – Omega project
Projekt: 2011 – 2012
Realizácia: 2013 – 2015
Zastavaná plocha: 235 m2
Úžitková plocha: 204 m2

A69 – architekti

Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jaroslav Wertig

Troch architektov spája okrem roku narodenia aj ambícia vytvárať autorskú architektúru reagujúcu na miesto, čas a okolnosti svojho vzniku. www.a69.cz

TEXT: Matej Šišolák
FOTO: Tomáš Rasl
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky