Na úchvatnom mieste si svojpomocne postavili netradičnú chatu z dreva!

27.12.2016  |     

Zvonku neprístupná a elegantná, zvnútra útulná a plná pohody – presne takto by sme mohli opísať chatu, ktorú si na pobreží jedného z mnohých ostrovov pri nórskom fjorde postavili samotní majitelia.

Ostrov nazvaný Skardsøya sa nachádza približne 2-3 hodiny cesty autom od známeho Trondheimu. Drsná krása pobrežia natoľko zlákala rodinu, že sa rozhodli v skalnatom teréne kúpiť pozemok a postaviť si na ňom chatu. 

Projekt na dom si dali vyhotoviť kreatívnym architektom zo štúdia TYIN tegnestue Architects. Budúci majitelia si najmä želali, aby bol dom čo najjednoduchší, odolný, pokiaľ možno s minimálnymi nákladmi a aby vhodne zapadol do prostredia. Architekti im navrhli drevenicu jednoduchých tvarov, uspôsobenú skalnatému terénu tak, aby nebolo nutné vyvolávať explózie mohutných skál pre účely výstavby.

Budova sa tiahne v trojstupňovej výške, pričom vchod do stavby je orientovaný na vzdialenejšom konci od pobrežia, najvyššia časť stavby je bližšie pri pobreží. Vďaka tomu je možné v najvyššej časti stavby umiestniť loftový priestor.

Úschovný priestor riešený formou kôlničky je umiestnený priamo vedľa hlavného vchodu a slúži ako ochrana samotného vstupu. Po vstupe do objektu sa nachádza chodba a otvorená obývačka s kuchyňou, z ktorej sa dá dostať do spálňovej časti, odkiaľ niekoľko schodov dole sa nachádza kúpeľňa a spací priestor pre deti. Hore sa nachádza loft, vďaka ktorému je v budove pomerne štedrý priestor na spanie, napriek tomu, že má podlahovú plochu 60 m2.

Okná a presklené plochy sú umiestnené tak, aby boli umožnené príjemné výhľady na okolitú prírodu, či už človek relaxuje vo vani alebo odpočíva v obývacej izbe. Prekvapivo priestranná kúpeľňa ponúka vaňu aj sprchu.

Chata je obložená surovým smrekovým drevom, ktoré vplyvom poveternostných podmienok postupne naberá zaujímavú patinu. Svojpomocne postavená chata je pýchou a nádherným útočiskom nórskej rodiny, pričom spĺňa všetky ich požiadavky.

Text: Anna Martausová

Foto: Pasi Aalto

Zdroj: smallhousebliss.com, TYIN tegnestue Architects

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky