Víkendový dom ako dva domy v jednom: jeden kamenný, druhý drevený!

09.01.2017  |     

Slnečný, príjemný, pohodový – z dreva a kameňa. Tak si mnohí z nás predstavujú domček, do ktorého by radi chodili na víkendy alebo rovno natrvalo zostali.

Architektonické štúdio ellement - Ing. arch. Hana Maršíková a Ing. arch. Jitka Ressová vytvorili projekt víkendového domu v Karloviciach, ktorý všetky tieto atribúty spĺňa a je ako stvorený nielen na trávenie víkendov, ale aj prázdnin a rodinných dovoleniek.

Srdcová oblasť investorov

Rekreačná oblasť v údolí Bečvy pri Vsetíne priam pozýva na relax. Nachádza sa tu množstvo bývalých podnikových rekreačných objektov, využívaných ešte za čias socializmu, našťastie, to čaro chránenej krajinnej oblasti Beskydy – Javorníky nekazí. Mnoho detí tu trávilo a stále trávi prázdniny, a preto sú Karlovice srdcovou oblasťou aj pre investorov. 

Malebné prostredie napriek blízkym negatívam

Architekti zo štúdia ellement mali pripraviť návrh víkendového domčeka na pozemku pri hlavnej komunikácii, ktorá vedie do slovenského Makova. Dom z južnej strany tieni zalesnený kopec a z oboch strán po bokoch pozemku sa nachádzajú stavby z čias socializmu. Na prvý pohľad možno naraz veľa negatív, ale napriek ním je okolie novostavby malebné.

Keďže domy majú mať podľa pravidiel, ktoré musia novostavby dodržiavať podobu tradičných valašských chalúp, možnosti návrhov boli značne obmedzené. Taktiež museli architekti dodržať pozdĺžny pôdorys, vstup zo stredu dlhšej strany a sedlovú strechu bez strašných okien.  

Uzatvorený sám do seba

Dom, ktorý všetky tieto pravidlá dodržiava, pôsobí napriek tomu vzdušne, svetlo a moderne. „Vzhľadom na zatienenie pozemku a exponovanosť miesta, sme dom navrhli tak, aby bol uzatvorený sám do seba, aby nebol rušený okolitými budovami a prevádzkou. Srdce domu – pomyselné svetlo a teplo tvorí pec, ktorá je umiestená v stredu dispozície. Okolo nej sa odvíja život.

Pozdĺž pece stúpa schodisko do podkrovia objektu. Toto miesto je tiež osvetlené svetlíkmi pôsobiacimi ako komínové teleso. Práve vďaka nim svetlo dopadá do stredu – ťažiska domu,“ vysvetľujú detaily stavby autorky projektu. 

Dom pôsobí akoby vyrastal zo svahu. Z troch strán je ho možné uzatvoriť posuvnými drevenými paravánmi, čím obyvatelia získajú špeciálne súkromie a intimitu, ale aj ochranu a bezpečnosť objektu. Takto sa dá uzatvoriť aj západná i južní veranda, čím neprichádzajú o svoj význam. Paravány zároveň dom odtieňujú od rušnej komunikácie.

Dva v jednom

Víkendový dom je navrhnutý ako dva tradičné domy v jednom. Zadná časť domu pripomína kamennú stodolu. Podkrovie a predná časť domu je prepisom drevenice. Pri stavbe domu boli použité tradičné materiály – pieskovec z lomu Bzová, smrekovcové šindle a obklady. Na východnej strane objektu sa nachádza sklad dreva, typický prvok pro valašské chalupy.

Jednoduché dispozičné riešenie

Zvnútra nie je stavba nijak komplikovaná, skôr naopak. Cez zádverie vstúpite do obytného priestoru rozdeleného pecou a schodiskom na kuchyňu a obytnú časť. V zadnej časti prízemia sa nachádza sklad, kúpeľňa a WC, špajza a technická miestnosť. Na prvom podlaží nájdete dve izby, kúpeľňu, pri schodisku podestu. Výhodou je priame spojenie rodičovskej spálne so záhradou – po schodíkoch sa môžete dostať priamo zo záhrady do izby alebo naopak, nemusíte chodiť cez hlavný vchod.

Víkendový dom Veľké Karlovice v kocke

Architekti: ellement - Ing. arch. Hana Maršíková a Ing. arch. Jitka Ressová
Spolupráca:  BcA. Michal Babic, Ing. arch. Martin Velecký, MgA. Jan Pavézka
Lokalita: Velké Karlovice – Leskové, ČR
Úžitková plocha: 145 m2
Projekt: 2014
Realizácia: 2014 - 2015 

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ellement

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 5/2019 v predaji


21 horúcich jesenných trendov
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky