Dom, ktorý vás presvedčí, že minimalizmus môže byť aj harmonický, nielen chladný

20.01.2017  |     

Ak sa radi kocháte pohľadom na pekné, moderné, zaujímavé a i netypické domy a chaty, táto stavba určite neunikne vášmu pohľadu.

Nachádza sa v kanadských kopcoch západného Quebecu a pochádza z dielne architektonického ateliéru Christopher Simmonds Architect Inc.  Atmosféra, ktorú šíri už len z fotografií je veľmi silná, určite by mnohí z nás tomu pokoju, ktorý v jeho prostredí kraľuje, radi podľahli...

Ako vyhliadková veža

Konzolová chata či skôr dom v prostredí krásnej prírody poskytuje priamo výhľad na jazero. Sila čara prírody je znásobená architektúrou stavby, jej umiestnením do výšky a dramatickým vysunutím. Súkromné izby a spálne sú umiestnené v ťažiskovej časti domu pevne osadenej do skaly, naopak spoločenské rodinné miestnosti sa vynárajú z kamennej podmurovky a vytŕčajú nad kopec. Smerom od cesty vedie do domu skromný vstup a vo vnútri prekvapí priestranný teplý interiér, ktorého každá jedna časť ponúka fascinujúce pohľady na lesy a jazero.

Minimalizmus v súlade s prírodou

Celková konštrukčná schéma atypickej chaty je definovaná minimalizmom. Minimalizmus a moderný prístup je v tomto prípade však poňatý harmonicky a teplo, nie chladne a industriálne ako v mnohých prípadoch. Nakoniec, do tohto prostredia by sa to ani nehodilo.

Biele dubové dosky obaľujú celý interiér, kúpeľňový nábytok je z javora strieborného. Vonkajší plášť je vytvorený zase z cédrového dreva, ktoré bude prirodzene a esteticky starnúť do krásy. Nie je tu však všetko drevené. Interiér elegantne dopĺňa oceľové schodisko. Vďaka veľkej ploche okien a ich umnému rozmiestneniu môžu byť obyvatelia, či návštevníci domu takmer v priamom kontakte s listami korún stromov. Mäkkosť a filtrované lesné svetlo podporujú intímny vzťah medzi exteriérom a interiérom.

Dizajnová filozofia architektov

Filozofia a skúsenosti našej firmy nám umožňujú poskytovať klientom vynikajúce stavby. Jadrom našej práce sú tri hlavné zásady: viera v udržateľnosť, uznanie významu komunity a záväzok k celostnému dizajnu. Sme presvedčení, že krajinu je potrebné považovať za posvätné miesto. To je východiskový bod spôsobu, akým staviame. Zodpovednosť za životné prostredie a ľudské zdravie je v popredí nášho prístupu...

Každý projekt je tiež príležitosťou podporiť zmysel pre komunitu. Pozorne načúvame všetkým zainteresovaným stranám, snažíme sa porozumieť potrebám každého jednotlivca a vytvoriť konsenzus. Ten je základom nápaditých návrhov, ktoré sa stávajú zdrojom hrdosti pre všetkých zúčastnených. Úspešné budovy musia byť premyslené, zasadené do susedstva a zároveň podporovať medziľudskú interakciu...

Snažíme sa pochopiť presne potreby klientov a ich túžby, to, ako oni chcú vnímať budovu. K tomu sa priradí náš intuitívny prístup, ktorý podporuje harmóniu a rovnováhu v životnom prostredí...,“ vysvetľujú architekti podstatu svojho zmýšľania pri tvorbe projektov.

Konzolová chata v kocke

Architekti: Christopher Simmonds Architect Inc.

Lokalita: Val-des-Monts, Quebec, Kanada

Realizácia: 2014

Text: Sabína Zavarská

Foto: Doublespace Photography

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky