Odvážny dom! Prekvapí vás polohou, nezvyčajnou fasádou a tvarom písmena C

23.01.2017  |     

Na čistinke medzi stromami, vo výške 700 metrov na strmom svahu a napriek tomu v blízkosti mestského ruchu a frekventovanej diaľnice (sem však hluk vôbec nedorazí) sa nachádza pozemok s vilou, ktorá by uspokojila potreby aj tých najnáročnejších – samozrejme, ak máte radi netradičné a odvážne stavby.

Táto rozprávková poloha neďaleko Passo del Cavallo v talianskych Alpách síce mnohé stavbe predurčila, napriek tomu má stále čím prekvapiť.

V tvare písmena C

Napríklad už len samotným tvarom a nezvyčajnou fasádou zo zoxidovanej medi. Prvé, čomu sa museli architekti pri tvorbe projektu prispôsobiť bol zložitý tvar pozemku. Snažili sa ho spracovať tak, aby vznikol vyvážený vzťah medzi ľudským zásahom a prírodou, a to sa im aj podarilo. Špecialitou vily je tvar do písmena C.

Domácim poskytuje dostatok súkromia a čo je ešte dôležitejšie – priestor na átrium s terasou, vďaka ktorému sú interiéry a z opačnej strany presvetlené cez veľké presklenia. Z uzatvorenej terasy (z troch strán ju uzatvára dom a z jednej strmý svah) môžu domáci vidieť priamo na  neďaleké vápencové vrcholy. 

Po oceľovom schodisku

Hlavný vstup do luxusného bývania sa nachádza na juhovýchodnej časti a je prekrytý vykonzolovanou časťou domu. Autá sa k vile dostanú príjazdovou cestou s krytou rampou v podzemí. Peší hostia či domáci vychádzajú po oceľovom schodisku, vedúcom od začiatku pozemku až k domu samotnému. V suteréne sa okrem garáže, z ktorej sa dá vojsť do domu výťahom nachádzajú aj technické miestnosti a servisné priestory. 

S výhľadom na údolie a mesto

Ako to v prípade horských chát a domov býva, i tu sa snažili architekti riešiť materiály v súlade s prírodou. Keď sa pozrieme na dom zboku, pôsobí akoby vyrastal zo svahu – zo severnej časti pozemku, kde splýva s terénom. Fasáda je vytvorená z trvácnych hodnotných a prírodných materiálov. Južná časť domu je vykonzolovaná a vďaka veľkým preskleným plochám poskytuje fantastický výhľad na krásne prírodné scenérie a tiež neďaleké mesto. 

Kto je Camilio Botticini?

Profesor architektúry na Universidad de Navarra a na Polytechnickej univerzite v Miláne, ktorý získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažiach a realizoval celý rad rôznych typov architektúry v Taliansku a v Európe. Získal významné ocenenia: Talianska Zlatá medaila 2012, prvá cena Talianskeho inštitútu architektúry v roku 2007. Jeho práce boli vystavené na Benátskom bienále architektúry v rokoch 2000, 2010 a 2014 a tiež publikované v mnohých významných časopisoch.

Architektonické štúdio: Camillo Botticini Architetti
Lokalita: Passo del Cavallo, Taliansko
Spolupracovníci: arch. Lucia Fanetti, Ing. Paolo Dellana, arch. Giorgia Guseo, arch. Stefano Farina
Plocha: 360 m2
Dátum projektu: 2011 až 2012
Dátum realizácie: 2013 až 2014

Text: Sabína Zavarská
Foto: Niccolò Galeazzi - Eugeni Pons

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky