Rodinný dom nadšených domácich majstrov: Malá dielnička a záhrada musia byť!

13.02.2017  |     

Hoci bolo bývanie v paneláku pre rodinu s dvomi deťmi spočiatku pohodlné, časom im začalo chýbať viac súkromia aj miesta na koníčky a záľuby. A keďže išlo o nadšených domácich majstrov, zišla by sa im na realizáciu všetkých ich nápadov aj záhrada a malá dielnička. Ďalším z dôvodov, prečo sa rozhodli stavať, bol rastúci ruch veľkomesta a veľká vzdialenosť od prírody.

Od dreveného sna…

Prvou myšlienkou investorov bolo postaviť zrubový dom. Pri hľadaní pozemku však zistili, že vysnívaný zrub vôbec nezapadá do architektúry vybratých lokalít. Preto od neho nakoniec upustili a na odporúčanie stavebnej spoločnosti sa rozhodli pre vhodnejší variant – murovaný dom so zakomponovanými prírodnými prvkami.

„Pôvodne sme si chceli dať postaviť dom na kľúč odbornou firmou, postupne sme však zistili, že niektoré drobné práce zvládneme sami, takže sme ich riešili svojpomocou. Ako dom rástol, boli sme čoraz zručnejší a všetok voľný čas sme venovali stavbe,“ spomína hlava rodiny Königovcov. 

 

V niektorých veciach sme mali jasno, v niektorých sme si nechali poradiť od odborníkov.

manželia Königovci, majitelia 

… k murovanému ideálu

Svoj ideál našli manželia v ponuke Ekonomických stavieb. „Kontakt sme mali z internetu, kde nás hneď zaujala široká ponuka služieb,“ opisujú začiatky stavby manželia. „Na prvé stretnutie sme už išli s vybraným projektom a konkrétnou predstavou o vzhľade aj dispozícii nášho budúceho domu. Hneď od začiatku sme sa mohli podieľať na projekte a zakomponovať doň svoje predstavy a želania. Páčila sa nám otvorenosť a srdečný prístup pracovníkov firmy,“ dopĺňajú Königovci.

Investori využili aj pomoc pri získaní stavebného povolenia a hypotekárneho úveru, a tiež aktívnu účasť zamestnancov spoločnosti na všetkých fázach výstavby: „Keďže sme všetky svoje úspory použili na kúpu pozemku, využili sme na financovanie stavby program ES – Nulová hotovosť a kvôli plynulému financovaniu stavby taktiež preklenovací úver. Vďaka tomu stavba pokračovala podľa harmonogramu a nemuseli sme čakať, kým banka uvoľní peniaze na už zrealizované etapy.“ 

Stavba, ako sa patrí

Investori si spoluprácu so spoločnosťou Ekonomické stavby pochvaľujú aj preto, že mali stavbu neustále pod kontrolou a vyhli sa nepríjemným prekvapeniam: „Mali sme stále na pamäti výšku rozpočtu a sme radi, že sme mohli všetky zmeny predebatovať s manažérom stavby a nemuseli voliť kompromisy, ktoré by nás neskôr mrzeli.“ Stavbu teda sledovali aj mimo plánovaného odovzdávania jednotlivých etáp a prípadné nejasnosti i drobné problémy sa vždy vyriešili tak, aby boli obe strany spokojné. 

Takmer hotovo 

Dnes má vďaka zanieteniu všetkých zúčastnených rodina viac miesta nielen na život, ale aj na svoje koníčky. Každé z detí má vlastnú izbu, otec dielňu, mama dokonale vybavenú kuchyňu a všetci spoločne terasu a záhradu. Tá síce ešte nie je dokončená, ale už sa rysuje: „Rozhodne sa tu nenudíme, práce nás čaká ešte veľa. Ale neprekáža nám to, sme vo svojom, blízko prírody a so širokými možnosťami športového vyžitia,“ uzatvárajú spokojne Königovci.

TEXT A FOTO: EKONOMICKÉ STAVBY
ZDROJ: časopis Môj dom 12/2016-01/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky