Mladá rodina s dieťaťom a psami spojila dva byty pre dve generácie

06.03.2017  |     

Dvojgeneračné bývanie je nielen príjemné, ale často aj praktické a úsporné. Mladá rodina s dieťaťom a domácimi zvieratkami sa rozhodla spojiť dva byty do jedného a vytvoriť tak dostatok priestoru nielen pre seba.

Z garsónky, ktorú k bytu pripojili spravili priestor pre mamičku majiteľky bytu, charizmatickú a aktívnu business woman, ktorá z času na čas v Prahe prespáva.

Eklektizmus na mieru

Čaro novovzniknutého priestor nespočíva len v spojení dvoch bytov, ale najmä v realizácii interiéru, ktorý má na svedomí interiérová dizajnérka Monika White, majiteľka spoločnosti Le Patio. Tak, ako v iných svojich návrhoch i v tomto uplatňuje kombináciu štýlov, i tých, ktoré sa na prvý pohľad nemôžu k sebe hodiť – eklektizmus. Tento štýl umožňuje kombináciu rôznych štýlov, a tak vytvorenie úplne nového originálneho efektu – na mieru majiteľov bytu či domu. 

Hodvábny dámsky salónik /industriálny byt pre mladú rodinu

Interiér tohto spojeného pražského bytu má dve základné štýlové podoby – obe časti bytu sú odlišné, pretože sú vytvorené pre inú generáciu a na iný účel. Menšia garsónka pre matku majiteľky bytu – aktívnu podnikateľku – je jemná, ladená v staroružových, sivých, strieborných tónoch, a tak použité materiály pôsobia mäkko a hodvábne. Výsledný efekt je príjemný dámsky budoár s vlastnou kúpeľňou, ktorému kraľuje veľké francúzske okno. 

Naopak, väčší byt, ktorý je obytným priestorom rodiny s dieťaťom a psami, je navrhnutý v modernom industriálnom štýle a prispôsobený tak, aby sa v ňom celej rodine príjemne žilo. Napriek tomu, že oba priestory sú odlišné, vytvárajú jeden osobitý a príjemný celok, ktorý je navzájom v harmónii.

Detaily: očarujúce, i praktické 

V celom byte sa nachádza niekoľko zaujímavých nielen štýlových, ale i praktických detailov. Veľmi sa nám zapáčila napríklad myšlienka, akou je riešený kuchynský kútik v časti bývalej garsónky. Keďže je súčasťou jednej izby, v ktorej prespáva mamička majiteľky, dizajnérka zvolila historickú drevenú podobu, ktorá viac ako kuchynskú linku pripomína starú komodu. Práve kvôli tomuto momentu nevytŕča spomedzi ostatného zariadenia a plní praktický účel. Dokonca, je v nej zabudovaná i malá chladnička. 

Dôležitá farebnosť

Dôležitým momentom, ktorý dodáva punc jednotlivým priestorom bytu je farebnosť. Atypickému jedálenskému kútu s na oko ošumelým stolom dodáva ten správny charakter tyrkysová stena s patinou. Autorka dizajnu tvrdí, že s náterom sa maliar potrápil a opakoval ho viackrát, kým nakoniec vyhovoval požiadavkám, aby stena pôsobila „staršie a škaredšie ako keby po nej tiekla voda“. Výsledok je dokonalý, a pritom nedbalý. 

Praktické kvôli hygiene

V byte sú podlahy riešené dlažbou, a to i preto, že domáci majú psov. V niektorých častiach bytu sú do výšky 120 cm umývateľné sivé steny, čo je zase šikovné riešenie kvôli dieťatku. Pri správnej kombinácii farieb môže i takéto riešenie pôsobiť elegantne. 

Dizajnérka Monika White, ktorá precestovala kus sveta a pri realizácii interiérov dôsledne vyberá zaujímavé prvky z rôznych svetových i historických štýlov na margo našej zvyčajnej uniformity tvrdí: 

„U nás sa stretávame s ľuďmi, ktorí nosia čiernu so sivou a potom existujú takí, ktorí majú radi veselé farby a vzory. Nič medzi tým nie je. A pritom práve prepojením a mixom oboch štýlov vzniká originálny výsledok. V prípade interiéru to funguje úplne rovnako.“ 

Dvojgeneračný byt v Prahe v kocke

Dizajn: Le Patio, Monika White
Lokalita: Praha, Česká republika
Začiatok práce na projekte: rok 2012
Odovzdanie interiérov: 2013
Úžitková plocha: 150 m2

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Le Patio

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky