Pasívny domček v horách: Bez penových hmôt a energeticky náročných materiálov!

20.03.2017  |     

O tom, že tento nenápadný dom stojí za povšimnutie, by mnohí iste ani neverili, ale okrem príjemnej vizáže a čisto prírodných recyklovateľných materiálov poskytuje aj mnoho iných výhod.

Najdôležitejší na tejto stavbe je samotný fakt, že nesie certifikát pasívneho domu – dokonca je prvým medzinárodne uznaným a certifikovaným pasívnym domom v Colorade.  Bol postavený bez penových hmôt a ďalších energeticky náročných materiálov.

Fascinovaný malou japonskou architektúrou

Autor projektu Andrew Michler zo štúdia Baosol tvrdí, že počas svojho výskumu, ktorý bol základom pre jeho knihu Hyperlocalization of Architecture ho začala fascinovať malá súdobá malá japonská architektúra. V prípade tohto zaujímavého a skromne pôsobiaceho domčeka sa rozhodol zachovať pôdorys čo najotvorenejší, a tak je možné priestor prispôsobiť na spoločenské potreby a veľké stretnutia, ale zároveň je možné v dome vytvoriť aj dostatočné súkromie.  

Sieť: miesto na oddych aj kontakt medzi podlažiami

Priestor horného podlažia je s prízemím akusticky prepojený vďaka nainštalovanej sieti, ktorá je nielen zaujímavým a moderným prvkom, ale zároveň aj príjemným a neštandardným oddychovým miestom, kde si môžete pokojne čítať knihu, či len tak poležať. Vďaka tejto sieti máte tiež možnosť z poschodia vidieť na prízemie. Svetlík za sieťou poskytuje domu dostatok prirodzeného svetla aj na poschodí a rozjasňuje interiér, ktorý by ináč mohol pôsobiť stiesneným dojmom.

Prírodný, recyklovateľný materiál hrá prím

Interiérové úpravy boli obmedzené na použitie FSC preglejky, cédrového dreva, dlaždíc, sadrokartónu – materiálov, ktoré zdôrazňujú svetlo a napomáhajú opticky zväčšiť priestor. K úspore priestoru viedlo aj vytvorenie schodiska z preglejkových škatúľ, ktoré vizuálne vyčleňujú zároveň obývací priestor a tiež slúžia ako nápaditý úložný či odkladací priestor. Interiér druhého poschodia charakterizujú zvisle a vodorovne kladené laminované dosky.

Nechýba sústava solárnych elektrární

Orientácia domu na pozemku zabezpečuje prísun denného svetla z juhu a taktiež pamätá na zachovanie vyrastených stromov – k tomu priliehajú tri nádherné borovice, ktoré v lete a začiatkom jesene poskytujú dôležitý tieň. Na východnej strane domu je vonkajší priestor v ktorom figuruje cédrové drevo. Veľmi dôležitým momentom je o 90 percent nižšia spotreba na vykurovanie domu a úspora elektrickej energie, za ktorými stojí sústava solárnych elektrární. Kvalita života obyvateľov domu však nie je nijako obmedzená – dom poskytuje pohodlný, príjemný, plnohodnotný pobyt s množstvom čerstvého vzduchu.  

Pasívny dom MARTaK v kocke

Architektonické štúdio: Baosol, Andrew Michler
Lokalita: Masonville, CO 80538, USA
Plocha:  30 m2
Rok realizácie: 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: Andrew Michler 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky