Pozemok pre svoj vysnívaný bungalov našli v malej dedinke pri Zvolene

07.04.2017  |     

Architektka a majiteľka domu v jednej osobe mala už pri jeho plánovaní jasno v prioritách – prvou dôležitou vecou je lokalita. Pri stavbe samotnej sa potom nesmie šetriť na kvalite obvodových konštrukcií, streche, oknách ani na systéme vetrania a vykurovania.

montovaná drevostavba

počet izieb: 3 + 1

pozemok: 745 m2

zastavaná plocha: 167 m2

úžitková plocha: 141 m2

lokalita: Lukavica

Progresívna drevostavba

Pri hľadaní pozemku mali šťastie – svoj vysnívaný a ideálny našli už asi za mesiac. „Lokalita bola pre nás kľúčová. Veď načo vám bude krásny dom, keď nebude stáť na peknom mieste?“ hovorí architektka Simona Brezovanová. Parcelu ideálne orientovanú na svetové strany, z ktorej je navyše vďaka polohe na kopci nádherný výhľad na hory v okolí, objavili v malej dedinke neďaleko Zvolena. Hľadanie architekta prirodzene, nebolo v tomto prípade témou a skúsenosti z praxe výrazne pomohli aj pri výbere dodávateľskej firmy – keďže spolu s priateľom dlho pracovali pre spoločnosť Atrium, vedeli, že ich panely naozaj fungujú.

„Ani na chvíľu sme nepremýšľali o tom, z čoho dom postavíme. Chceli sme drevostavbu s difúzne otvorenou konštrukciou, montovanú z panelov pripravených v hale,“ vysvetľuje architektka s nadšením pre ekologické stavanie. I keď rozhodne nemali neobmedzený rozpočet, mali jasno v prioritách: šetriť sa nesmie na kvalite obvodových konštrukcií ani na systéme vetrania a vykurovania. Do obvodových stien si preto nechali pridať pár centimetrov izolácie v podobe stenových vykurovacích panelov a rozhodli sa pre drevohliníkové okná. Kompromisy robili najmä vo vnútornom vybavení – „to človek môže časom vymeniť,“ uzatvára pani Simona.

„Architektúru sme sa snažili prispôsobiť prostrediu, preto sme naše predstavy o modernom dome s plochou strechou konfrontovali s miestnou výstavbou a klimatickými podmienkami podhorskej oblasti. “

Simona Brezovanová, architektka

Dom s príjemnou klímou

Túžili po pohodlnom dome, v ktorom sa bude príjemne bývať a ktorý sa bude jednoducho udržiavať. Keďže bol pre nich dôležitý komfort, chceli po technickej stránke čo najjednoduchšiu stavbu, ktorej systémy zaistia v interiéri príjemnú klímu a budú sa dať ľahko a efektívne regulovať. Rozhodli sa preto pre systém, ktorý je podľa nich v súčasnosti v oblasti vykurovania a vetrania najprogresívnejší.

Tepelné čerpadlo vzduch/voda sa stará o ohrev vody na teplovodné stenové vykurovanie. Rozvody sú zabudované v hlinených paneloch, ktoré sa namontujú ako finálna interiérová vrstva miesto sadrovláknitých dosiek. Voda v systéme má nízku teplotu, takže skvele spolupracuje s nízkoteplotným zdrojom, akým je tepelné čerpadlo. „Vykurovanie je veľmi príjemné na dotyk i na pocit, v lete ho navyše možno prepnúť na chladenie, čo sme už neraz ocenili,“ delí sa o skúsenosti Simona Brezovanová.

Ďalším technickým prvkom, dôležitým pre efektívne udržiavanie príjemnej klímy v interiéri, je nútené vetranie s rekuperáciou. „Nepretržite nám zaisťuje v dome čerstvý vzduch. Spolu s hlinenými omietkami vytvára príjemné vnútorné prostredie bez problémov s nízkou vlhkosťou,“ upozorňuje architektka.

Erikin pohľad

Nešetrite tam, kde sa to neoplatí, odporúča domáca pani a architektka v jednej osobe. Ak chcete spokojne bývať, určite sa držte tohto zlatého pravidla! Rozhodne sa neoplatí šetriť na tom, čo je zabudované v hrubej stavbe – na jej parametroch, na kvalite materiálov a vyhotovenia. Neskoršia náprava je tu totiž komplikovaná a nákladná, ak nie nemožná. Kľúčový je preto výber architekta, prípadne dodávateľskej firmy – tejto fáze by ste mali venovať naozaj dostatok času. V tomto prípade bola voľba architekta vyriešená. Fakt, ktorý stojí za povšimnutie, je rozhodnutie pre firmu, pre ktorú pani Simona predtým pracovala. Asi nie je lepšie odporúčanie než to, že človek, ktorý videl dodávateľovi „pod pokrievku“, stopercentne verí kvalite stavby, ktorú firma poskytuje.

Pôdorys domu

Dispozícia je rozdelená na otvorenú dennú časť a nočnú zónu so spálňami, kde je v kúpeľni integrovaná technická miestnosť a vyčlenené miesto na infrasaunu. Súčasťou domu je aj jednoizbový byt s kuchynským kútom určený pre seniora, ktorý sa v súčasnosti využíva ako pracovňa.

Bungalov v Lukavici

Návrh: Ing. arch. Simona Brezovanová
Realizácia:  ATRIUM SK
Základy:  ŽB základová doska 
Stavebný systém: montovaná drevostavba, systém DifuTech® CLIMA PLUS
Fasáda: biela omietka, drevený obklad
Okná: drevohliníkové s trojsklom
Strecha: valbová s nízkym sklonom, plechová falcovaná krytina
Vykurovanie: tepelné čerpadlo vzduch/voda + kozub, stenové teplovodné vykurovanie v hlinených paneloch
Technika:  riadené vetranie s rekuperáciou – decentrálny systém inVENTer
Potreba tepla trieda A
Primárna energia trieda A1

architektka

Simona Brezovanová, ASF i! s.r.o.
Jednopodlažný dom s valbovou strechou z falcovaného plechu vo farbe antracitu a s bielou omietkou v kombinácii s drevom na fasáde si navrhla ako vlastné bývanie.
www.asfi.sk

text: Erika Kuhnová
foto: Martin Zeman pre Atrium
zdroj: časopis Môj dom 3/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky