V minimalistickom bratislavskom byte si majiteľ osvetlením dotvára atmosféru

10.04.2017  |     

Vďaka absolútnej zhode s architektkou si Martin naplno vychutnáva svoje zrekonštruované bývanie v znamení minimalizmu a čistých línií.

minimalistický byt

dispozícia: 2 + kk + šatník + 2 lodžie

rozloha: 86 m2 

lokalita: Bratislava

Naplnené predstavy

Rekonštrukcia bytu mala byť pre Martina nový začiatok. Túžil po tom, aby jeho byt pôsobil dizajnovo jednoduchšie a čistejšie a aby nebol plný zbytočností, ktoré k životu vôbec nepotrebuje. Na pomoc si prizval architektku Katalin Karsay z coolstock studio, ktorej práce sa mu zapáčili na internete, a svoje rozhodnutie ani na moment neoľutoval. „Na začiatku som jej povedal, akú mám predstavu, a ona prišla s návrhom, na ktorom som chcel zmeniť naozaj len jednu drobnosť. Katka naplnila moje predstavy a navrhla to tak, ako som to ja cítil,“ približuje domáci pán.

Architektka prišla s absolútne čistým riešením s minimom otvorených plôch, ktoré majiteľa očarilo, mal však požiadavku, aby zastrešila prerábku bytu ako celku. „Pri rekonštrukcii môjho bytu sa postarala o všetko – od prvej skice v grafickom programe až po poslednú kľučku a samotný stavebný dozor. Konzultoval som s ňou aj výber malieb, ktoré moje bývanie dotvárajú,“ vysvetľuje.  

Jediná vec, ktorá tu zostala z pôvodného bytu, sú klimatizácie, ktoré nebolo potrebné meniť. 

„Na celom projekte sa mi najviac páčilo to, že spolupráca začala absolútnou zhodou hneď v prvom návrhu, ktorý na 99 % spĺňal moje predstavy.“ Martin, majiteľ

Kožené kresielko je pekný solitér a do bytu vnáša zaujímavý akcent.

Osvetlením k dotvoreniu atmosféry

Dispozičné riešenie bytu sa pri rekonštrukcii príliš nezmenilo. „Čiastočne sme ubrali z predsiene, aby sme mohli rozšíriť kuchynskú linku a pridať vstavané spotrebiče – chladničku, rúru a mikrovlnku, ktoré teraz tvoria spolu s vešiakovou stenou v predsieni jednotnú hmotu,“ opisuje zmeny autorka návrhu.

Nevyhnutným bodom rekonštrukcie bolo vyrovnanie pôvodného stropu, na čo sa použil sadrokartónový podhľad, ktorý poslúžil aj na zakrytie kabeláže. Pri návrhu a následnej realizácii sa kládol dôraz aj na vylepšenie osvetlenia v byte, ktoré sa po rekonštrukcii stalo jedným z jeho najzaujímavejších atmosférotvorných prvkov. „Ako hlavný svetelný zdroj v dennej časti sme zvolili raster nezapustených bodových svietidiel, ktorý v obývačke dopĺňa výrazná svetelná obruč a LED pásy osvetľujúce kuchynskú linku aj nábytok v obývacej časti,“ približuje Katalin.

Vďaka možnosti nastaviť si intenzitu svetla si môže domáci pán dotvoriť atmosféru presne podľa svojej aktuálnej nálady. „Je to strašne upokojujúce. Prídem domov, vypnem a teším sa z toho,“ hovorí absolútne spokojný Martin, ktorý ani po niekoľkých mesiacoch bývania nenašiel na byte nič, čo by chcel zmeniť. 

Jedálenský stôl a stoličky sú od rôznych dodávateľov, dekor dreva na nich je však takmer identický. „Mal som šťastie pri výbere,“ teší sa domáci pán. 

Zatemňovacie závesy v spálni neprepúšťajú žiadne svetlo, čo prispieva k tomu, že sa tu Martinovi dobre spáva.  

„Farebný tón bytu udáva populárna trojica – biela farba, svetlé drevo a tmavá stierka imitujúca betón. Pri návrhu som kládla dôraz na svetlé materiály použité na nábytku, tmavá stierka predstavuje pozadie, pred ktorým pekne vyniknú.“ Katalin Karsay, architektka

<

Byt si Martin vybral, pretože sa mu páčil jeho nepravidelný skosený tvar. Charakterizuje ho priestranná denná časť, ktorá sa vďaka minimalistickému stvárneniu bez zbytočného zahltenia nábytkom či doplnkami javí ešte väčšia. Nechýba praktický samostatný šatník, ktorý v tomto prípade slúži aj ako práčovňa.

Farby, materiály, kombinácie

Čistotu riešenia s minimom otvorených plôch dotvára jemný dekor dreva doplnený bielou farbou nábytku. Dávku dramatickosti aj pánskej elegancie do bytu vnáša omietka imitujúca betón a čierne akcenty.  

Celý proces od prvej skice až po nasťahovanie trval približne pol roka.

Natália radí

Dôležitú úlohu v každom interiéri zohráva správny výber osvetlenia, čomu sa pri návrhu bytu venovala nemalá pozornosť. Možnosť nastaviť si intenzitu osvetlenia aj vhodne zvolená teplota svetla, ktorá nejde do modra, ako je u nás ešte stále zvykom, prispievajú k príjemnému pocitu. Útulnosti tohto farebnosťou pomerne strohého bytu pomáhajú zvolené textílie, niekoľko dekorácií, ale aj izbovky, ktoré by nemali chýbať v žiadnom interiéri. Príjemným oživením je policový diel vo vstupnej časti bytu, ktorý čiastočne narúša koncept uzavretých plôch a priestor dynamizuje   

architektka

Ing. arch. Katalin Karsay, ArtD.
coolstock studio
+421 903 953 867
karsay@coolstock.sk
www.coolstock.sk

TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: NORA A JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky