Moderná drevostavba ako stvorená pre mladú rodinu

11.04.2017  |     

Jednopodlažná nízkoenergetická drevostavba stojí na svojom príjemnom pozemku v Halounoch už takmer šesť rokov, nič to však nemení na jej modernej a sympatickej podobe, nízkoenergetickosti a harmonickom prostredí ako stvorenom pre mladú rodinu - zvonku, aj zvnútra.

Stačí sa pozrieť na fotografie a priam cítite ako tu vonia drevo a že sa vás príroda priam dotýka. Pochádza z dielne ateliéru 3AE s.r.o.

Vyhliadka na pilieroch

Jednoduchý dom v Českom krase má obdĺžnikový pôdorys a je položený na úpätí svahu – jedna jeho časť sa vznáša nad pozemkom, stojaca na dvoch pilieroch. Sklon pozemku je tiež využitý na osadenie schodiska vedúceho zo záhrady na terasu spájajúcu presklenými dverami obytný priestor s exteriérom. Hlavný vchod je o kúsok ďalej s malým zastrešením. Architekt zvolil jednopodlažnú stavbu kvôli tomu, aby zapadla do terénu a neupozorňovala na seba. Použité materiály vybral tak, aby vytvárali harmóniu s okolitým prostredím.

Na jednej strane spoločenský priestor, na opačnej absolútne súkromie

Dispozičné riešenie je navrhnuté tak, aby čo najviac vyhovovalo potrebám mladej rodiny. Hlavný spoločenský priestor v časti domu, ktorá sa opticky vznáša nad pozemkom, tvorí spojená obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Z tohto priestoru je tiež vstup do pracovne. Do ostatných miestností vedie dlhá chodba. 

Na jej konci sa nachádza veľká spálňa rodičov, vedľa nej dve samostatné izby. Priestor medzi nimi a spoločenskou miestnosťou je vyhradený pre hygienické a technické zázemie, nachádza sa tu tiež sauna. Cez hlavný vchod do domu sa dostanete práve do tohto priestoru a následne na chodbu – naľavo je obývacia izba s kuchyňou a jedálňou, napravo sú samostatné izby obyvateľov domu. 

Okná chránia súkromie, ale poskytujú dostatok svetla

Zaujímavo sú riešené okná tejto stavby. Na strane obytných miestností sú umiestnené okná v tvare horizontálnych obdĺžnikov, ktoré v jednej výške presvetľujú prakticky celý dom. Spoločenská miestnosť má okná z troch strán, a tak ponúka krásny panoramatický výhľad na okolitú prírodu. Jediným väčším presklením sú dvere na terasu. Vďaka tomuto faktu si dom udržiava dostatok súkromia, ale netrpí pritom nedostatkom prirodzeného svetla. Naopak, z východnej strany – ku ktorej je orientovaná chodba, sú tri okná osadené vertikálne.

RD Halouny v skratke

Architektonické štúdio: 3AE s.r.o.
Autor projektu: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Podlahová plocha: 28,60 m² 
Zastavaná plocha: 155,00 m² 
Obstavaný priestor: 529,00 m³
Rok realizácie: 2011
Dispozícia: 5 + kk / 5 + 1
Konštrukčný systém: vrstvené drevo
Systém: NOVATOP
Potreba tepla k vykurovaniu: 44 kWh/(m² a)

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3AE s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky