V borovicovom lese na Záhorí majú modernú chatu ako druhý domov

13.04.2017  |     

Kto by sa nedal nahovoriť s blížiacim sa letom na aspoň pár dní v príjemnej drevenej chate, hoci aj na Záhorí? Samozrejme, ešte lepšie, ak je vaša vlastná. Moderným, a pritom príjemným, do prostredia zapadajúcim príkladom chaty určenej nielen na letné prázdniny, ale aj víkendy počas celého roka je chata v Plaveckom Štvrtku na Záhorí z dielne ateliéru hantabal architekti.

V harmónii s okolitými borovicami

„Novostavbu chaty sme na pozemku umiestnili s rešpektom a využitím tvaru terénu, ktorý sa v polovici začína zvažovať smerom k jazeru. Práve tieto terénne podmienky nám umožnili včleniť objekt tak, že jeho zadná časť je jedným podlažím zapustená do terénu. Celkové hmotovo-priestorové usporiadanie chaty sme riešili tak, aby čo najviac splynulo so zalesneným borovicovým charakterom okolitej krajiny. K tomuto prispieva aj drevená prevetrávaná fasáda a začlenenie do zvažujúceho sa terénu k jazeru,“ vysvetľujú svoj zámer architekti.

Praktické dispozičné riešenie

Dispozičné riešenie domu vychádza z požiadaviek investora, orientácie svetových strán, maximálneho využitia výhľadu, ktorý poskytuje dané miesto a kontakt so záhradou a jazerom. V praxi to znamená, že prvé nadzemné podlažie patrí spoločenskej miestnosti s kuchynskou linkou, jedálenským stolom a obývacím priestorom s pohovkou.

Vedľa nej sa nachádza samostatná izba s vlastným hygienickým zázemím, technická miestnosť a schodisko. Na druhom podlaží nájdete dve ďalšie samostatné spálne a z chodby sa vchádza do kúpeľne a na toaletu. 

Garáž na druhom nadzemnom podlaží

Obe podlažia domu sú viditeľné zo strany jazera, kým prístupová cesta k domu je z opačnej strany, zo strany, ktorá ukrýva prvé podlažie v teréne. Naskytla sa tak možnosť časť druhého nadzemného podlažia využiť ako garáž, čo je síce netypické, ale v tomto prípade efektívne riešenie.  

Praktický detail: zaťahovacie drevené tienenie

Najväčšie presklenia poskytujú výhľad na jazero zo spoločenských priestorov domu – je ich však možné prekryť podľa potreby dreveným tienením a tak vytvoriť súkromie, či chrániť sa pred priveľkým slnkom. Presklenia po otvorení spájajú interiér s exteriérovou terasou pred nimi. Časť terasy zostane aj po zatiahnutí tienenia stále prístupná a je ju možné využiť napríklad na stolovanie na rozmedzí medzi interiérom a exteriérom. Minimalistický dizajn domu v tvare kubusu efektne dotvárajú nepravidelné okenné otvory. 

Sympatické detaily

Tak ako i v exteriéri, i v interiéry chaty nájdete na mnohých miestach zaujímavé detaily, ktoré sú rukopisom architektov. Napríklad – šikovné úložné priestory priamo pod schodiskom a riešenie zábradlia. Zaujímavým momentom schodiska je jeho dvojaká podoba – časť schodov pri stene obsahuje aj vertikálne uložené drevo, menšia časť pri zábradlí len horizontálnu dosku schodov. 

Niet pochýb o tom, že takáto chata môže byť priam druhým domovom. Jednoducho, keď cítite potrebu ujsť z ruchu mesta – utiahnete sa do ticha krásnej prírody. Príjemná predstava, nie? 

Víkendová chata na Záhorí v kocke

Architektonický ateliér: hantabal architekti

Autori: Ing. arch. Juraj Hantabal, Ing. arch. Michaela Hantabalová

Spolupráca: Ing. Jarmila Burková, Ing. arch. Soňa Pavolová

Lokalita: Plavecky Štvrtok

Plocha pozemku: 715 m2

Zastavaná plocha: 80 m2

Podlahová plocha: 133,3 m2

Vznik projektu: 2013 až 2014

Realizácia: 2015 až 2017

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Juraj Hantabal

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky