150-ročnú stodolu preniesli a zrecyklovali! Výsledok? Dom pre mladú rodinu!

17.04.2017  |     

Atraktívna premena zachránila historickú stodolu v Rakúsku, ktorá už bola dlho nefunkčná, nepoužívaná, opustená od takmer istého zániku. Ak by ste videli, v akom stave sa predtým nachádzala, neverili by ste, čo z nej za pár mesiacov môže byť.

A rozhodne to nie je len kôpka spráchniveného dreva! „Dom Moser“, ako nazývajú zrekonštruovaný obytný dom architekti, ktorý premenu realizovali - MADRITSCH PFURTSCHELLER musel však podstúpiť dosť rázne zásahy.

Šanca na druhý život

Stopäťdesiat-ročná stodola bola na svojom pôvodnom mieste citlivo rozobratá a premiestnená na nový pozemok, približne o osemsto metrov ďalej. Výsledkom je rodinný dom z vonkajšej strany takmer nezmenený, nesúc odkaz na kultúrnu históriu, ale zvnútra bola naplnený novým životom, novými prírodnými materiálmi, včlenenými miestnosťami. Takto dostala šancu na druhý život a je uchránená od rozpadu a demolácie.

Rozobrali a preniesli

Premiestniť stodolu a využiť jej zachované historické časti, aby bol ponechaný jej charakter nebolo jednoduchou záležitosťou, architekti to skôr nazvali vesmírnym programom. Pôvodné materiály a prvky po ošetrení zakomponovali do nových súvislostí a špecifík. Existujúca štruktúra ručne vyrezávaných prahov, stĺpov, nosníkov, priečok, trámov a krokiev vyrobených zo smrekového dreva bola umiestnená na nový betónový základ. Zachované časti tak tvoria kostru a vonkajší plášť nového domu.

Ochrana tepla a potrebné parametre pre každodenný život

Nové konštrukcie neplnia statickú funkciu, ale zabezpečujú stavebno-fyzikálne parametre domu. Sendvičová konštrukcia stien a stropov (preglejka - minerálna vlna - preglejka) plní z vnútornej strany aj pohľadovú funkciu. Smreková preglejka je použitá aj ako podlahová krytina. Tepelná izolácia je zabezpečená tiež trojvrstvovým sklom a malým počtom okien a dverí, ktoré sa otvárajú. Kúrenie v dome je zabezpečené kachľovou pecou na drevo. Ohrev vody zabezpečuje elektrický ohrievať vody s tepelný čerpadlom.

Aké je dispozičné riešenie?

Pokiaľ ide o dispozičné riešenie, na prízemí sa nachádza spojená obývacia izba s kuchyňou a jedálenským kútom, technická miestnosť a kúpeľňa s WC, z obytnej miestnosti je možné vyjsť na krytú terasu s príjemnou bylinkovou záhradkou a priestorom na posedenie, či hru dieťaťa. Na poschodí sa nachádza priestranná galéria a štyri miestnosti.

Nový v starom

Dom Moser je zaujímavým príkladom, ako v starom môže vyrásť nový moderný život. Je pokračovaním tradícií, krokom vpred a späť zároveň, samozrejme, v pozitívnom zmysle. Vytvára zaujímavé spojenie medzi históriou a budúcnosťou, zároveň je to objekt malý a energeticky úsporný, vhodný ako bývanie pre mladú rodinu. Premena mu dala nielen úplne nový význam, ale aj hodnotu. Zrecyklovanie objektu odsúdeného na zánik, rozhodne stojí za pozornosť.

Isto vás bude zaujímať, koľko táto masívna prestavba mladú rodinu bez prebytku finančných prostriedkov stála. Hrubé náklady podľa architektov predstavovali 230 000 eur, vrátane nepriamych nákladov na stavbu – poplatkov.

Moser House v kocke

Architektonické štúdio: MADRITSCH PFURTSCHELLER, Robert Pfurtscheller

Lokalita: Neustift im Stubaital, Rakúsko

Realizácie: 2015 až 2016

Úžitková plocha: 106,8 m2

Text: Sabína Zavarská

Zdroj a foto: MADRITSCH PFURTSCHELLER

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky