Nádherný rodinný dom zrekonštruovali v súlade s prísnymi miestnymi predpismi

21.04.2017  |     

Nádherná starosvetská ulica s listnatou alejou je vydláždená pôvodnými dlažobnými kockami a lemuje ju množstvo vzácnych historických stavieb. Renovácia tejto podliehala prísnym lokálnym predpisom a bola uskutočnená v roku 2016.

Historická povaha budovy a obmedzujúce predpisy znamenali pre architektov veľkú výzvu. Zároveň však v tomto projekte videli veľké možnosti, pretože budova ponúkala priestor, v ktorom mohli vytvoriť skutočne unikátny príbytok pre rodinu v rámci jednej z najobľúbenejších mestských častí Berlína. 

 

Keďže stavba je najstaršou v časti Prenzlauer Berg (okrsok Pankow), predstavitelia mestskej časti vyžadovali rekonštrukciu fasády chránenej historickej budovy podľa zachovanej podoby na kresbe z roku 1844. Architekti sa zamerali na to, aby ukázali pôvodné rysy fasády, avšak bez toho, aby sa museli tváriť, že nová fasáda je skutočne 170 rokov stará.

Pustili sa do interpretácie originálnych línií na základe historickej kresby, pričom v návrhu využívali starodávne techniky a materiály. Bolo nutné vypracovať niekoľko rôznych štúdií a návrhov, ktoré boli nielen v rámci viruálnej vizualizácie, ale aj v podobe fyzických modelov, kým finálny vizuál presvedčil miestnych predstaviteľov o spôsobilosti architektov podujať sa na realizáciu tejto náročnej rekonštrukcie. 

Vzhľadom na predošlé využitie budovy, ktorá slúžia ako policajná stanica a dielňa, následne bola dlhú dobu opustená, bol jej stav pomerne zlý a nachádzalo sa tu mnoho malých miestností. Bolo teda nutné urobiť generálnu zmenu dispozície. Architekti sa rozhodli ponechať iba plášť budovy a jednu masívnu nosnú stenu v interiéri. K tejto stene následne "prichytili" schodisko, kuchyňu a niektoré priestory určené pre spálne.

Na prvom poschodí sa nachádza rodičovská spálňa, ktorú je možné od otvorenej galérie oddeliť veľkými posuvnými dverami. Schodisko je rozdelené na 2 časti, pričom jedna vedie piatimi schodmi na malé pódium vďaka ktorému je možné precítiť plnú výšku budovy. Na vytvorenie schodiska a kuchyne boli využité staré drevené trámy, ktoré sa zachovali v dobrej kvalite. Pôvodné tehlové steny sú priznané a tvoria významnú časť interiérového dizajnu. 

Interiér je zariadený jednoducho a elegantne, klient v úzkej spolupráci s architektmi a dizajnérmi si dali záležať na kvalite materiálov aj vypracovania jednotlivých solitérov. Okrem kuchyne a nábytku sú na mieru vyrobené dokonca aj vane či umývadlá. Dom, ktorý zvonku pôsobí vznešene a starosvetsky, vnútri ukrýva útulný svet plný štýlových a moderných interiérových riešení.

Text: Anna Martausová
Foto: Michael Pfisterer
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky