Úzka a dlhá rodinná chata parafrázuje tradičné domy

18.05.2017  |     

Moderný dom v tvare tradičných domov charakteristických pre daný región je doslova presiaknutý vôňou dreva. Masívne drevo nájdete všade – v exteriéri i interiéri domu. Drevené obloženie stien, schody, dvere, nábytok vyvolávajú harmonickú atmosféru a pocit domova.

Časť horskej chaty s obdĺžnikovým pôdorysom je napasovaná na mierne vystúpený terén, čím architekti dosiahli zaujímavý efekt. Práve v tejto časti sú aj väčšie presklenia, privádzajúce dnu svetlo a stierajúce hranice medzi interiérom a exteriérom.

Pohodlie aj so saunou na 80 metroch

Drevenú  chatu, ktorú je možné bez problémov využívať počas celého roka vo Švédsku navrhol architektonický ateliér Lowén Widman Arkitekter. Jej úzky a predĺžený tvar (4,2 x 19.2 m)  umožnil vytvoriť útulné miestnosti s krásnym výhľadom. Na 80 metroch štvorcových nie je nevyužitý ani kúsok, práve naopak, nechýba ani domáca sauna. Priestor šetria i posuvné dvere do domu, ktoré sú bezpochyby zaujímavým riešením.

Moderná interpretácia tradície

Horská chata respektíve dom pre veľkú rodinu je parafrázou alebo modernou reinterpretáciou v regióne tradičného roubeného domu. Hlavnou myšlienkou architektov i majiteľov domu bolo, aby novostavba zapadala do prostredia, do okolitej krajiny s rovnakou priamočiarosťou ako stodola alebo sklad. Z konštrukčného hľadiska bol veľkou výhodou fakt, že rám z masívneho dreva od spoločnosti Isotimber bol vyrobený prakticky na mieste, v rovnakej obci. Tento rám je prirodzeným zdokonalením drevenej konštrukcie.

Neošetrená fasáda a okná bez rámov

Neošetrená drevená fasáda domu z borovicového dreva bude starnúť spolu s ním, takže časom zapadne do prostredia ešte viac. Vystúpia tiež zaujímavé rozdiely – v závislosti od smeru fasády. Dom poskytuje tiež majiteľom chránené miesto na relax v exteriéri s poludňajším slnkom v juhozápadnej časti. Okná sú riešené bez rámov, na mieste sú fixované vložkami, čo vytvára moderný vzhľad a neruší výhľad, ani jednoduchosť a štýlovosť interiéru.

Ako je riešená dispozícia?

V najviac presvetlenej časti na jednom konci domu s veľkými oknami sa nachádza spojený priestor zahŕňajúci funkciu obývacej izby, jedálne a kuchyne. Následne prejdete do chodby odkiaľ sa dá vojsť do technických miestností, sauny, toalety a spálne. V podkroví sa nachádzajú ďalšie tri spálne a jedna väčšia izba. I zo spální – dokonca priamo z postele je vďaka horizontálne uloženým obdĺžnikovým oknám výhľad na krásnu prírodu. Podkrovné miestnosti sú vo vyššej časti chaty, teda v tej, ktorá je položená na nižšej časti pozemku. Na vyvýšenej časti je spoločenský priestor s kuchyňou jedálňou, kde je priestor otvorený až po strechu.

Horská chata Ljungdalen v kocke

Architektonické štúdio: Lowén Widman Arkitekter, www.lowenwidman.se
Hlavný architekt: Daniel Widman
Lokalita: Ljungdalen, Švédsko
Úžitková plocha: 80 m2
Rok realizácie: 2014

Text: Sabína Zavarská
Foto: Åke E:son Lindman, Daniel Widman

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky