Víťazná stavba Českej ceny za architektúru 2016 prezentuje iný pohľad na bývanie

23.05.2017  |     

Na úpätí Jizerských hôr postavili českí architekti Petr Stolín a Alena Mičeková zvláštnu stavbu – presnejšie dvojicu objektov, ktorú nazvali Zen-Houses. Ponúkli v nich iný pohľad na bývanie, oslobodený od atribútov klasického domu.

Medzi dvoma stavbami vzniklo príjemné vnútorné átrium, ktoré je pre domácich v podstate ďalšou miestnosťou „na vzduchu“. 

Ako vajce vajcu

Nové netypické veci, odlišné od zaužívaných stereo­typov, obvykle nemávajú priamočiary osud. I keď si nájdu svojich priaznivcov, často sa stretávajú s nepo­chopením. Pritom môžu prinášať nové kvality a znamenať začiatok nového pohľadu.

Protikladné reakcie vyvolalo aj inovatívne dielo českých architektov Petra Stolína a Aleny Mičekovej, ktoré rozhodne stojí za pozornosť. Vo svojom projekte Zen-Houses, ktorý sa ničím nepodobá na bežné obytné stavby v našich končinách, predstavili zvláštne spojenie estetiky, ekonomickosti a minimalizmu. Úplne pritom vyvracajú stereotypy bývania, na aké sme zvyknutí. Na prvé miesto postavili autori nezvyčajnej stavby funkčnosť, jednoduchosť a maximálne využitie priestoru: Zen-Houses pozostáva z dvoch jednoduchých kvádrov prepojených chodníkom.

Dva takmer totožné objekty pritom majú odlišné využitie – jeden je určený na bývanie, druhý slúži ako pracovný ateliér. „Filozofia domov je založená na absolútnom zjednodušení definície bývania i výstavby,“ vysvetľuje architekt Stolín. „Objekty svojím obvodom určujú vnútorný priestor a sú oslobodené od všetkých atribútov klasického domu. V exteriéri obe hmoty oddeľujú tri vonkajšie pobytové priestory – verejný, poloverejný a súkromný.“ 

Prakticky a s nadhľadom. V oboch kvádroch (v obytnom i pracovnom) má priestor výšku dvoch podlaží, na horné vedie v obidvoch prípadoch jednoduché, subtílne pôsobiace kovové schodisko. Podlaha je z priemyselnej peniažkovej gumy, na vnútorných stenách si vystačili s náterom.

„Čistý priestrel.“ Veľké štvorcové okná (dĺžka jednej strany je až 2,5 m) sú umiestnené symetricky z oboch strán domu, čo vyvoláva intenzívny pocit prepojenia interiéru s vonkajším priestorom. Tento dojem podporuje aj množstvo denného svetla, ktoré prúdi cez veľké zasklené plochy.

Konštrukcia

Na steny, podlahy, strechy a vložené stropy oboch stavieb sa použili prevažne komponenty z obnoviteľného materiálu – dreva. Základná konštrukcia je vytvorená z drevených panelov SIP (structural insulated panel), teda štrukturálnych izolačných panelov. Ide o jednoduchý, univerzálny, prefabrikovaný stavebný systém určený na realizáciu drevostavieb.

Na stavbu Zen-Houses použili samonosné sendvičové panely K-KONTROL® s hrúbkou 21 cm, pozostávajúce z dvoch OSB dosiek, medzi ktorými je tepelnoizolačná výplň zo stabilizovaného samozhášavého polystyrénu EPS alebo Neoporu. Nezvyčajne pôsobiaca fasáda je zo sklolaminátu, osadeného na drevenom rošte s prevetrávanou vzduchovou medzerou. Ani základy týchto atypických objektov nie sú klasické – tvoria ich betónové mikropilóty. Okrem jednoduchej ochrany pred vlhkosťou dodáva tento spôsob založenia stavbám dojem ľahkosti až levitácie.

Podobne ako v susednom ateliéri, aj v obytnom dome vedie na poschodie subtílne kovové schodisko. Dve plošiny na jeho konci slúžia ako spálne.

„Udelením Českej ceny za architektúru 2016 práve projektu Zen-Houses sa verejnosti predstavia reálne alternatívne riešenia, odlišné od očakávaného a tradičného bývania.“

porota súťaže Česká cena za architektúru

Erikin pohľad

Jednoduchosť spojená s absolútnou účelnosťou je najmenej a zároveň najviac – toto je pre mňa pravá podstata minimalizmu: dosiahnuť cieľ minimom prostriedkov. Iste, takýto asketický dom nie je pre každého. Na takýto dom je potrebné dozrieť. Podstatou našej spoločnosti je totiž pravý opak a neustále sme pod tlakom všeobecného povedomia, kde na vrchole rebríčka stojí majetok. 

Svoje okolie prirodzene pretvárame na obraz svojho vnútra, takže až keď očistíte svoju myseľ od zbytočných túžob a nájdete harmóniu, ktorá nestojí na materiálnej podstate, potom môžete aj svoj životný priestor očistiť od všetkého nepotrebného a dospieť k spokojnosti pravého minimalistu. Ak vo vnútri cítite, že toto je ten správny cieľ, čaká vás zrejme dlhá a náročná cesta proti prúdu.

ZEN-HOUSES

Autor: Ing. arch. Petr Stolín
Spoluautor: Ing. arch. Alena Mičeková
Stavebný systém: K-KONTROL® od CzechPan, Varnsdorf
Projekt: 2009 až 2011
Realizácia: 2012 až 2015
Náklady: 2,2 mil. Kč (cca 82 000 €)

ARCHITEKT

Ing. arch. Petr Stolín. Liberecký architekt na svojich projektoch často spolupracuje s bratom, sochárom a konceptuálnym umelcom Janom Stolínom.

www.stolin58.com

Zenový dom

dispozícia dva otvorené priestory

zastavaná plocha 75 m2

lokalita prímestská časť Liberca

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ, VERONIKA SLOMKOVÁ A SABÍNA ZAVARSKÁ
FOTO: ALEXANDRA TIMPAU
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky