Prvý aktívny dom na svete: Ekologické parametre mu prinesú nezanedbateľné úspory energií!

02.06.2017  |     

Už teraz je jasné, že jeho ekologické parametre mu prinesú nezanedbateľné úspory energií. Príťažlivým ho však robí aj zvolený prístup k dizajnu.

Ťahá sa za svetlom

Dom s pôdorysným tvarom do písmena C má obidve postranné krídla smerom do záhrady otvorené cez dve podlažia. Centrálny denný priestor v prízemí aj schodisko sú doslova zaliate svetlom. Okná od podlahy po strop vytvárajú silnú väzbu medzi interiérom a vonkajším okolím a zároveň pridávajú interiéru na dojme priestrannosti.

Okná majú trojsklá, čo zabezpečuje domu výborný tepelný komfort. Umiestnenie okien maximalizuje efekt pri krížovom vetraní, ako aj komínový efekt. Prirodzené prúdenie vzduchu tak pomáha znižovať nároky na klimatizáciu. Okrem okenných otvorov na vertikálnych konštrukciách privádzajú svetlo a vzduch do domu aj strešné okná a ovládateľné svetlíky.

Centennial Park Residence je viac ako vyspelý aj v otázke inteligentného riadenia, pričom jeho obsluha nie je komplikovaná. Použili sa bezproblémové a spoľahlivé systémy, ktoré budú monitorovať a regulovať rôzne aspekty v dome. Dom je vybavený wi-fi termostatmi, bezdrôtovým ovládaním svetla či senzormi upozorňujúcimi na úniky vody.

„Dnes nie je až taký problém postaviť aktívny dom. Chcem posunúť ďalej svoje reálne skúsenosti s jeho užívaním a na mojej rodine zdokumentovať, ako nás vnútorná klíma ovplyvňuje fyzicky aj psychicky.“

Russel Ibbotson, technický manažér spoločnosti VELUX v Kanade

Znaky aktívneho domu

Vnútorná klíma domu podporuje zdravie, pohodlie a pocit pohody. Aktívny dom má dobrú kvalitu vzduchu v miestnostiach, uspokojivú tepelnú klímu a vhodné vizuálne a akustické podmienky. Regulovanie optimálnej klímy je jednoduché na ovládanie, čo povzbudzuje užívateľov k zodpovednému správaniu a šetrnej prevádzke.

Dom je energeticky efektívny a výrazne prekračuje zákonné minimum v oblasti energetickej účinnosti. Je postavený z ekologických (recyklovateľných) materiálov a jeho vplyv na životné prostredie je minimálny.

O svoje skúsenosti s bývaním v aktívnom dome sa Russel podelí na svojom blogu. Jeho príbeh bude zahŕňať aj celý rad vedeckých experimentov – pomocou snímačov sa budú dokumentovať hodnoty CO2, teplota v interiéri či dĺžka denného svetla v rôznych obdobiach roka. Výsledky potom môžu pomôcť expertom pri zdokonaľovaní ďalších projektov.

Katarínin pohľad

Tak ako sú dnes trendom v stavebníctve nízkoenergetické a pasívne domy, čochvíľa sa bude čoraz častejšie skloňovať pojem aktívny dom. Čiže dom, ktorý vyrobí viac energie, ako sám spotrebuje. Dom novej generácie, ktorý šetrí energiu a životné prostredie, a pritom poskytuje jeho obyvateľom príjemnú a zdravú vnútornú klímu.

Dom, ktorý vďaka inteligentnému systému riadenia kontroluje kúrenie, chladenie, vetranie, osvetlenie a mnoho iných funkcií. Dom, ktorý zdvihne žalúzie podľa potreby denného svetla alebo ktorý udržiava záhradu vždy zelenú vďaka zavlažovaciemu systému. Najmä však dom, ktorý šetrí váš čas a energiu, a teda aj financie. Chytrý dom, ktorý presne vie, čo jeho obyvatelia potrebujú. No kto by v takom nechcel bývať?

KTO TU BÝVA

Russel Ibbotson, jeho manželka Bethany a ich tri deti. Bethany je biologička a počas polročného pobytu v dome chce pozorovať deti, ako život v dome ovplyvňuje ich schopnosť hrať sa, učiť sa a odpočívať.

Aktívny dom

počet podlaží: 3

počet izieb: 5 + kk

lokalita: Toronto

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: VELUX
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál 2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky