Projekt mestskej chaty: Aj pozemok s rozlohou 80 metrov štvorcových môže pôsobiť priestranne!

30.06.2017  |     

Dva rovnaké domčeky s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovou strechou spojené do jedného celku, pričom jeden je vysunutý do strany. To je podstatou projektu mestskej chaty z dielne novozélandského ateliéru CoLab Architecture Ltd.


Posun, ktorý charakterizuje tento projekt prináša zaujímavé výhody a členenie exteriéru – jedna časť vytvorená posunutím je prekrytá a tvorí parkovacie státie pre auto, druhá, na druhej strane vytvorila priestor na terasu s príjemným posedením a rastlinstvom. Ideálne riešenie na úzky a dlhý pozemok.

Fascinovaní robotníckymi koloniálnymi domčekmi

Samotná myšlienka mestskej chaty vznikla na základe spoločnej fascinácie architekta a investora ranými koloniálnymi robotníckymi domčekmi. Tieto stavby boli tradične malé rozsahom, ale pritom objemovo bohaté a postavené zo základným materiálov, ktoré boli v tom čase k dispozícii. Proces výstavby rozvil túto zaujímavú myšlienku a vytvoril malý moderný dom pre mladú rodinu, opticky vytvorený z dvoch celkov. Na to, že jeho podlahová plocha je len 80 metrov štvorcových, priestor pôsobí omnoho honosnejšie a vzdušnejšie. I preto, že je využitý každý jeden centimeter.   

Tmavému exteriéru kontrastuje svetlý interiér

Triezvy interiér vo svetlých farbách (zopár kusov nábytku je v kontrastnej čiernej) a tiež so svetlou drevenou podlahou opticky zväčšuje a presvetľuje priestor. Rastliny nechýbajú ani v interiéri, ktorý priam srší prírodnými materiálmi. Časť interiéru, v ktorej sa nachádza obývacia miestnosť s kuchyňou a jedálenským stolom je otvorená až po strechu, pôsobí útulne. Popri stenách je v celej miestnosti vstavaný nábytok z preglejky, ktorý zahŕňa nielen úložné priestory, ale aj kuchynskú linku a pracovný pult. Veľká časť jednej steny tohto priestoru – ide vlastne o celý v poradí druhý domček – je presklená a posuvné dvere spájajú interiér obývacej miestnosti s terasou a kúskom zelene, aký pozemok dovoľuje. Praktickým, ale i dekoratívnym prvkom sú svetlé závesy dlhé až po zem.

Spálňa s malými oknami

Naopak, spálňa je riešená čo najviac intímne, čomu zodpovedá použitie viacerých menších okien. Jedno z nich je dokonca zaujímavo zakomponované do úložného nábytku z preglejky, ktorý sa tiahne popri celej jednej stene. Zrkadlo umiestnené presne oproti jednému z troch okien priestor ešte viac presvetľuje a opticky zväčšuje.

V podobnom štýle ako samotný mestská chata je riešená i záhradná kôlňa na odkladanie náradia. Je pokrytá rovnakým drevom a nechýba jej ani sedlová strecha. Sympatický detail, nie?

V mieste seizmickej aktivity

Náročnejšie bolo konštrukčné riešenie tejto stavby, pretože architekti museli brať do úvahy fakt, že pozemok sa nachádza v oblasti vysokej seizmickej aktivity, navyše pôda na tomto miestne nebola v dobrom stave. Preto stojí na železobetónovej nastaviteľnej nosnej doske. Znižuje rozsah potrebných zásahov pri prírodnej udalosti.

Projekt mestskej chaty Urban Cottage

Architektonický ateliér: CoLab Architecture Ltd

Hlavní architekti: Tobin Smith - Blair Paterson

Lokalita: Christchurch, Nový Zéland

Rok dokončenia: 2016

Hrubá zastavaná plocha: 80 m2

Spolupráca: Hayley Smith - Studio Casa Ltd

Text: Sabína Zavarská
Foto: Stephen Goodenough

Tagy:
chaty CoLab Architecture mestské chaty bývanie v chate

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky