Víkendový domček vo Vojke s výhľadom na jazero

10.07.2017  |     

Víkendový domček s výhľadom na jazero mal mladej majiteľke poskytnúť priestor na oddych od ruchu mesta. Vďaka dvojici dizajnérok sa jej podarilo vytvoriť si výnimočné útočisko.

Police nad TV skrinkou sú rovnako ako šatníky a knižnica v podkroví vyrobené na mieru.

Túžba po novej energii

Túžba po mieste, kde si bude môcť počas dní voľna vydýchnuť a načerpať novú energiu v obkolesení prírody, doviedli Mirku k vlastnému víkendového domčeku s výhľadom na Vojčianske jazero. Rozhodla sa pre neveľkú stavbu, ktorá jej rozmermi bude plne postačovať a zároveň nebude príliš vzdialená od hlavného mesta, kde žije. Keď sa domček začal stavať, majiteľka už držala v rukách prvý návrh interiéru, s ktorým však nebola veľmi spokojná, a preto sa rozhodla osloviť ďalší ateliér.

Na internete ju zaujalo portfólio dvojice Hausmaus, ktorá sa okrem návrhov a realizácií interiérov venuje aj handmade tvorbe. „Majiteľka nám ukázala fotky realizácií, ktoré sa jej páčili, išlo predovšetkým o interiéry inšpirované škandinávskym vidiekom, v ktorých prevažovala biela. My sme na to nadviazali a celkové riešenie trochu odľahčili, aby priestor nepôsobil príliš usadnuto,“ spomína na začiatky spolupráce architektka Lucia.  

„Bielu farebnú paletu, ktorá je blízka majiteľke, sme rozšírili o kombináciu svetlého a tmavého dreva a sivú farbu, vďaka čomu priestor nepôsobí sterilne ani chladne.“

Lucia Kušnírová, architektka

Rohová linka v svetlých farbách plne vyhovuje mladej majiteľke nielen svojím stvárnením, ale aj rozmermi. Počas sezóny počíta najmä s grilovaním v záhrade.

Čarovanie s dispozíciou

Keďže má typový domček len asi 55 m2 a naozaj netradičný tvar, bolo prioritou najskôr dobre rozvrhnúť dispozíciu, aby víkendové bývanie spĺňalo všetky Mirkine požiadavky. Dôležité bolo do priestoru umne napasovať jednotlivé miestnosti, navrhnúť kuchyňu a kúpeľňu. V porovnaní s pôvodným riešením sa výrazným spôsobom zmenila najmä organizácia obývačky, ktorá predtým predstavovala akýsi kompromis medzi obývacou a jedálenskou časťou. V tej novonavrhnutej nakoniec nechýba sedačka doplnená závesným kreslom, ktorá rozširuje obývaciu časť, šikovne využíva priestor pod schodmi, ktorý nechceli zahltiť ďalšou skriňou, a zároveň výborne poslúži pri chvíľach oddychu.

Okrúhly jedálenský stôl si v porovnaní s prvotným návrhom našiel nové miesto takmer v strede dispozície. Pri zariaďovaní sa viaceré prvky, ako sú kuchynská linka, šatníky či knižnica na poschodí, aj vzhľadom na zložitý tvar vyrábali na mieru. Na poschodí domčeka si svoje miesto našla pretvorená cievka na kábel, ktorá slúži ako konferenčný stolík, aj svojpomocne vyrobené svietidlo z vlny.   

Majiteľka si od nás nechala vo všetkom poradiť, vďaka čomu sa interiér podarilo dotiahnuť do súčasnej podoby.

Lucia Kušnírová, architektka

Natáliin pohľad

Interiér víkendového domčeka vo Vojke nad Dunajom je peknou ukážkou toho, ako sa šikovní architekti, resp. dizajnéri, dokážu vyrovnať aj s náročnou úlohou v podobe atypickej dispozície. Zariadenie pôsobí vkusne a útulne, navodzuje atmosféru pokoja a pohody, čo bolo želaním mladej majiteľky. Páči sa mi práca s rôznymi odtieňmi dreva aj použitie nábytku z bazárov, resp. prvkov vyrobených svojpomocne, ktoré na jednej strane môžu ušetriť časť rozpočtu a súčasne majú svojho ducha.

Cievka na kábel sa premenila na originálny konferenčný stolík. Vďaka kolieskam ho možno jednoducho premiestňovať.

Stropné svietidlo na poschodí vyrobili z vlny pomocou nafúknutého balóna.

Surové drevené prvky, paletová posteľ a cievka na poschodí majú evokovať vidiek. Nechýba množstvo textílií a doplnky, ktoré interiér zjemňujú.

DIZAJNÉRKY

Ateliér Hausmaus tvoria architektka Lucia Kušnírová a dizajnérka Lucia Hô-Chí, ktoré sa zameriavajú na návrhy a realizácie interiérov na kľúč. Okrem toho sa venujú aj handmade výrobe, ktorú rady používajú aj pri svojich návrhoch.

www.hausmaus.sk


interiér víkendového domu

dispozícia: 2 + kk

rozloha: 55 m2

lokalita: Vojka nad Dunajom


TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: HAUSMAUS
ZDROJ: časopis Môj dom 6/2017

Tagy:
rodinné domy víkendové domy domy vo Vojke bývanie vo Vojke

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky