Dom v Mikulove, v ktorom nie je ani jedna stena rovná

20.07.2017  |     

Pri pohľade zvonku na historický dom v českom Mikulove by ste určite nečakali moderný štýlovo čistý interiér, doslova nabitý fascinujúcimi detailmi a originalitou.

Nebol to projekt, ale proces

Nezvyčajnú premenu historického domu realizovali architekti zo štúdia ORA. Slúži ako penzión a architekti sami nehodnotia ŠTAJNHAUS ako projekt, ale ako proces. Je to na tomto diele rozhodne vidno. Renesančné jadro domu dosiahlo očistu a regeneráciu, navyše veľmi pôsobivý čistý interiér s pútavými detailmi majstra umeleckého kováčského remesla, ktoré dodávajú originálny nádych už i tak jedinečnému priestoru. Každá izba je unikátom, každá má svoju špecifickú atmosféru.

Nánosy minulých úprav

Dom stojí v bývalej židovskej štvrti historického Mikulova na úpätí zámockého kopca. Ako to už pri historických stavbách býva, ani tento dom sa nevyhol v priebehu času množstvu úprav, ktoré nie vždy boli dobré, skôr znehodnocovali jeho pôvodnú hodnotu. Napriek tomu, že si utŕžil veľké množstvo takýchto šrámov a prekonal desiatky prestavieb a operácií si dokázal udržať stredovekú pitoresknosť.

 

Na začiatku bol zlepenec

Samotní architekti premenu domu opisujú takto:  „Prišli sme k zlepencu. S postupným odkrývaním jednotlivých vrstiev, priestorov a prekvapivých súvislostí projekt prechádzal neustálym procesom revízií a úprav, v podstate až do konca realizácie. Na začiatku sme netušili, kam na konci dôjdeme.

Hľadali sme hranicu, do akej doby sa môžeme vrátiť a odkedy sa už vydať po novej ceste. Pritom sme však chceli zachovať dom ako organický celok.“

Žiadna rovná stena ani pravouhlosť

Pôsobivým faktom je, že v celom dome nenájdete jednu jedinú rovnú stenu alebo pravouhlý otvor. Všetky prvky bolo preto potrebné vyrobiť na mieru a doslova vynájsť. Ďalšou zaujímavosťou je, že architekti mali pôvodne riešiť iba projekt interiéru. „Postupne nám však došlo, že interiér nie je možné riešiť oddelene od exteriéru, pretože priestor a tvary sa prelievajú a vytvárajú neoddeliteľný celok,“ vysvetľujú tvorcovia projektu premeny.

 

I keď dom slúži ako penzión, časť domu je súkromný priestor, v ktorom má majiteľ archív. K využitiu sa vrátili aj vínne pivnice pod domom a priľahlý dvorček.

Štajnhaus

Architekti: ORA - Ing. arch. Jan Hora, MgA. Barbora Hora, Ing. arch. Jan Veisser
Kontaktní email, web: o-r-a.cz, dohromady@o-r-a.cz
Projekt: 2014
Realizácia: 2017
Rozloha: 121 m2
Spoluautor: Dalibor Klusáček, www.okatelier.cz
Hlavní dodávatelia:
Zdeněk Peštál - BENDY BAU s.r.o.
RAP Interier s.r.o.
Truhlářství Koťa
Milan Jaitner – umelecký kováč
Castleokna
Keraservis Group
Strechy Šuba

Text: Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice

Tagy:
rekonštrukcia domu Mikulov Štajnhaus ubytovanie v Mikulove

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky