Rekonštrukcia starej chalupy trvala viac ako dva roky: Pozrite sa na tú zmenu!

28.07.2017  |     

Pri pohľade na pôvodný stav tejto chalupy si sa viacerí zrejme rozhodli pre voľbu: búrať a postaviť novú. Majiteľ nehnuteľnosti a krásneho pozemku, na ktorom stojí, však spolu s architektmi z ateliéru GEBAS atelier architects, rozhodli inak. Rekonštrukcia bola rozsiahla a veľmi náročná, ale výsledok stojí za to. Posúďte sami.

Náročná rekonštrukcia

Premena starej chalupu na modernú rekreačnú usadlosť trvala viac ako dva roky. Cieľom majiteľov chalupy bolo na jednej strane vrátiť jej jeho pôvodný predvojnový ráz, na druhej strane prispôsobiť dom modernejšiemu štýlu bývania. Taktiež bolo v ich plánoch konečne využiť podkrovie a hambálok ako druhú obytnú zónu. Tú dnes ponúkajú hosťom na prenájom. Samotná rekonštrukcia začala v roku 2011 obnažením obvodu domu a dokončená bola v lete 2013. Posledným krokom bolo osadenie rastlín v kúpacom jazierku.

Kraj červenej hliny a pieskovcových kameňov

Východné Podkrkonošie je krajom červené permskej hliny a pieskovcových kameňov, krajom s majestátnym do modro-siva zafarbeným obzorom Krkonôš a so zachovalou pôvodnou architektúrou. Stará chalupa mala aj svoj historický význam – napriek snahám o úpravu v minulých desaťročiach, ktoré nie vždy znamenajú plus. Na tomto mieste stále stavba už pravdepodobne v roku 1760. Chalupa je osadená do prírodného prostredia hlboko v Čermnskom údolí mimo zastavanej časti obce, na vyvýšenej polosamote. Najbližšia susedská stavba je približne sto metrov pod chalupou.

 

Menil sa i terén okolo

Vráťme a však k samotnej rekonštrukcii. „Rozsiahla rekonštrukcia znamenala nemalé terénne úpravy okolo domu, obnovenie strešnej konštrukcie a krytiny, výmenu okien z trojdielnych na pôvodné dvojdielne špaletové okná, integrovanie priečneho krídla s vchodom a schodiskom. Záver celej rekonštrukcie patril základnému osadeniu rastlín na pozemku,“ charakterizujú potrebné úpravy architekti.

Dole majitelia, hore hostia

Dôležitým momentom celej rekonštrukcie bola potreba oddeliť bývanie majiteľov od časti, ktorá slúži na prenajímanie pre hostí. Pre bývanie majiteľov slúži spodná časť objektu, druhú obytnú zónu v podkroví druhého nadzemného podlažia tvoria dva plne vybavené apartmány určené na rekreáciu hostí. Srdce domova majiteľov tvorí centrálna obytná miestnosť krásnou kachľovou pecou červenej farby. Okná tejto miestnosti sú orientované na juhozápad a strop je klenutý z pôvodných tehál. Oblúky stropu sa v pravidelnom rytme striedajú s oceľovými traverzami.

 

Interiér plný prírody

Podlaha v dome je riešená z masívneho dubu, okolo kuchynskej sa nachádza v keramická dlažba s povrchovou imitáciou dreva, čo pôsobí harmonicky. Nábytok je z väčšej časti vytvorený na mieru stolárom. Úctyhodná je tiež hĺbka parapetu pri špaletových oknách. I vďake nej sú jemne remeselne vypracované okná s výhľadom do príjemnej zelene ďalším charakteristickým prvkom miestnosti.

Záhrada zostala neoplotená a tak priamo nadväzuje na rozsiahle lúky a les. Za chalupou sa nachádza tiež detské ihrisko, otvorené ohnisko a najmä veľké kúpacie jazierko, pri ktorom stojí solárna sprcha. Nájdete tu tiež uzatvárateľný altánok pre 18 osôb s kovaným krbovým grilom.

Chalupa Winterflur

Ateliér: GEBAS atelier architects

Lokalita: Východné Čechy, Čermná

Projekt: 2011

Realizácia: 2011 až 2013

Typ stavby: murovaná stavba

Úžitková plocha domu: 300 m2

Veľkosť pozemku priliehajúceho k objektu: 15 000 m2

Vykurovanie: kombinovaný kotol na drevoplyn + elektrické temperovanie, podlahové vykurovanie, krbové kachle

Fasáda: štít - drevený obklad „flošny“, kamenný obklad z prírodného kremenca v prírodných hnedých, béžových a červených odtieňoch Kvarcid Brown, omietka svetlej prírodnej farby

Strešná krytina: Prefa falcovaná hliníková šablóna, farba antracit

Web chalupy: www.winterflur.cz

Sabína Zavarská

Foto: Jana Kubíčková, GEBAS atelier architects

Tagy:
rekonštrukcia chalupy chaty chalupy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky