Ležérny a pohodlný interiér domu v Rusovciach, v ktorom sa príjemne žije

04.09.2017  |     

Architekt Martin Frank vytvoril v dome neďaleko Bratislavy interiér presne v duchu svojho motta: strohý, pritom však pokojný a prívetivý. Jednoduchý, ale zároveň ležérny a pohodlný. Moderne klasický a nielen dočasne módny. Jednoducho taký, v ktorom sa príjemne žije.

Hrubo opracované staré drevo v tónoch sivej a béžovej vytvára základnú kombináciu s nežnou bielou.

Obrazy okolitého lesa lemované čiernymi okennými rámami ovplyvnili najmä farebnú a materiálovú schému interiéru, ktorá sa nesie v znamení prírodného a prirodzeného.

Základom pokojného monochromatického interiéru je biela farba v rôznych odtieňoch na materiálovo rôznorodých plochách.

„Nevytvárame strohé a chladné priestory, ale snažíme sa tvoriť príjemné prostredie pre ich užívateľov, v ktorom ich životy a predmety nie sú navyše, ale tešia sa zo vzájomného súladu.“

Martin Frank, architekt

 

Interiér s dušou aj štýlom

Interiér dvojpodlažnej drevostavby prirodzene formovali tri základné vplyvy: okolie, predstavy majiteľov a charakteristický štýl autora, architekta Martina Franka. Pre prostredie jednej zo štvrtí nových rodinných domov v okolí Bratislavy boli typické nielen vysoké stromy lužného lesa, ale aj jednotný vzhľad moderných stavieb s drevenými obkladmi a bielymi detailmi v omietke.

„Všetky tieto prvky sú v dome neustále prítomné v pohľadoch cez veľkoplošné okná,“ upozorňuje architekt. Okolie preto ovplyvnilo najmä farebnú a materiálovú schému interiéru – je pokojná, monochromatická, jej základom je biela v rôznych odtieňoch na materiálovo rôznorodých plochách. Jej najdôležitejším partnerom je nahrubo opracované staré drevo s prirodzenými tónmi sivej a béžovej, ako doplnkový materiál zvolil architekt kov – priestor prežiarila antikorová kuchyňa, oceľové svietidlá či mosadzné doplnky.

Tvorbu Martina Franka charakterizuje tiež ležérnosť, uvoľnenosť a pohodlie. Ako hovorí, interiér by mal mať dušu a štýl. Aj priestory tohto domu navrhol tak, aby spríjemňovali bežný život svojich obyvateľov. Jednoduchá geometria a pravouhlé línie sú jednotiacim prvkom celého interiéru a zároveň vytvárajú čisté plochy na všetky dôležité predmety každodennej potreby. Tie v miestnostiach nerušia, ale vnášajú do nich prirodzenú zabývanosť a útulnosť.

Nábytok vytvára čistý podklad pre potreby každodenného života, ktoré vnášajú do priestoru útulnosť. Napríklad na otvorených policiach v strohej antikorovej kuchyni sa prirodzene vynímajú taniere, šálky a ďalšie vybavenie na stolovanie.

Interiér balansuje na hranici strohosti v použitom tvarosloví nábytku, ale v spojení so všetkými ostatnými vplyvmi má pre svojich užívateľov vytvoriť vľúdne a útulné prostredie na každodenný rodinný život.

Martin Frank, architekt

 

Erikin pohľad

Mám rada interiéry, v ktorých človek „neprekáža“. Kde sa nemusíte obávať zavesiť obrázok, ktorý sa vám páči, pretože by ste narušili kompozíciu alebo sa pohodlne usadiť, lebo sa budete cítiť nepatrične. Tu sa architektovi podarilo namiešať ten správny pomer štýlovosti a ležérnosti, takže si priam žiada zabývanie užitočnými aj milými predmetmi. I keď pokojná, neutrálna paleta založená na odtieňoch bielej, sivej a béžovej nemusí vyhovovať každému temperamentu, má tri neodškriepiteľné prednosti: nepamätám si obdobie, že by bola úplne „aut“.

Aj keď práve nebola najvýraznejším trendom, vždy patrila k akceptovateľným. Je skvelým pozadím pre čokoľvek, čo život prináša – či už sú to predmety dennej potreby, fotografie z dovolenky, prípadne veci, ktoré sa vám len jednoducho páčia. A do tretice je podľa mňa najlepšou voľbou na kombináciu s drevom. A drevo je jednoducho drevo. Príjemnejší, prívetivejší a útulnejší konštrukčný materiál nepoznám.

ARCHITEKT

Ing. arch. Martin Frank, Studio DECONCEPT. Od roku 2003 vytvára pohodlné interiéry s charakteristickým štýlom, väčšinou zrealizované na kľúč. Vďaka komplexnosti jeho práce býva výsledok precízne dotiahnutý do pokojného a pôsobivého celku. 
www.deconcept.cz
www.facebook.com/studiodeconcept

​​TEXT: ERIKA KUHNOVÁ

FOTO: MATYÁŠ FRANK
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2017

Tagy:
rodinné domy drevostavby bývanie v Rusovciach

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky