Moderný rodinný dom so sedlovou strechou si zachoval tradičného ducha

08.09.2017  |     

Rodinný dom v malej obci neďaleko Prahy – Jílovište nás upútal svojou vzdušnosťou, ba z niektorých uhlov pohľadu takmer priehľadnosťou.

Pevný tvar i napohľad dáva sympatickému domu sedlová strecha s vikierom do záhrady a múry, napomáhajúce udržať čo najväčšie súkromie majiteľov. Napriek múrom i streche dom pôsobí stále ľahko, elegantne a čisto.

 

Geometrická elegancia 

...je pre stavby architektov zo štúdia ABM architekti charakteristická a nechýba ani domu v Jílovišti. Práve naopak – dosiahla tu novú úroveň. Požiadavkou majiteľov pozemku bolo vytvoriť malú slnečnú záhradu, ktorú nebudú zatieňovať budovy na ulici. Zadanie nebolo jednoduché najmä s ohľadom na to, že išlo o úzky juhozápadný pozemok, ktorý sa výrazne zvažuje.

Nebojovali s pravidlami, premenili ich na výhody

Dizajn tradičných domov v modernej podobe kládol veľké požiadavky na kvalitnú konštrukciu a nevyhnutnosť zamerať pozornosť na detaily. Kvôli platným regulatívom bolo nevyhnutné pri stavbe rátať so sedlovou strechou. „Rozhodli sme sa nebojovať s pravidlami, a snažili sme sa z nich vytvoriť výhodu. Našim zámerom bolo dokázať, že je možné vytvoriť moderný dom s tradičnou formou. Kľúčom k tomu bola vysoká kvalita stavebných detailov,“ vysvetľuje Ing. arch. Lukáš Bílek. 
 

Prízemie nad úrovňou ulice

Podzemie tohto nezvyčajného „tradično-netradičného domu“ je zapustené do svahu a hlavné prízemie sa nachádza vyššie ako je úroveň ulici – k vstupu do domu vedú od  bránky schodíky. Priesvitnosť, hypermodernosť a ľahkosť domu architekti dosiahli faktom, že južné a severné fasády domu sú presklené. Samozrejme, nie je to len pre efekt, ale najmä kvôli presvetleniu domu a minimalizácií energetických nárokov. 

Aká je dispozícia?

Suterén patrí garáži, ale tiež sa tu nachádza izba pre hosťa a technická miestnosť.  Na prvom nadzemnom poschodí, ktoré je mierne nad úrovňou ulice sa nachádza je foyer, obývacia izba prepojená s jedálňou, dve izby, kuchyňa a kúpeľne. Celé druhé nadzemné poschodie sa skrýva pod sedlovou strechou. Tu sú spálne, kúpeľne a pracovňa.
 

Minimalistický interiér s prevahou bielej

Z pohľadu materiálov je tiež dom jednoduchý. Kamenné podlahy tvorí základ. Prízemie je riešené vo svetlých farbách, harmonizujúco pôsobí drevená stena. Zaujímavým detailom sú tenké oceľové stĺpy. Druhé nadzemné podlažie ma mierne odlišnú atmosféru, pretože je celé z dreva, uložené pod kovovou strechou. Architekti tvrdia, že každý jeden materiál dôsledne vyberali – či už išlo o interiér alebo exteriér. Interiér bol na požiadavky majiteľov domu riešený vo svetlých farbách s prevahou bielej a v minimalistickom dizajne. Vznikol tak obdivuhodný súlad interiéru s exteriérom. 

RD Jílovište v kocke:

Architektonické štúdio: ABM architekti
 
Architekti: Ing. arch. Lukáš Bílek
 
Lokalita: Jílovište, ČR
 
Úžitková plocha: 350 m2 rodinný dom, 70 m2 byt pre správcu
 
Rok realizácie: 2012
 
 
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ABM architekti, Filip Šlapal

Tagy:
rodinné domy Praha sedlové strechy ABM architekti tradičné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky