Dvojitý dom ako zo stavebnice: Kamenný kváder a drevená chalupa so sedlovou strechou

13.09.2017  |     

Dvojitý dom talianskych architektov Gerda Bergmeistera, Michaely Wolf stojaci v Talianskej Varne pôsobí ako zo stavebnice.

Zo strany cesty vyzerá absolútne skromne – vidno len jednu stenu obalenú do dreva i so strechou s jedným oknom a dvoma strešnými svetlíkmi. Stačí však, keď podídete trošku ďalej a zrazu uvidíte mohutnú stavbu, ktorá sa skladá z dvoch častí. Je to dom, zahŕňajúci dva byty pre sestry.

 

Kamenný kváder a drevená chalupa so sedlovou strechou v jednom

Základom dvojitého domu je kváder s kamenným obložením. Na tomto základnom objeme stojí do tmavého dreva zahalená asymetrická časť so sedlovou strechou. Časť strechy, ktorá pôsobí ako šikmá je vlastne len oplotenie terasy plnej zelene, ktorá vznikla na základnom dome. Vrchný „drevený“ dom vytvára príjemné prestrešenie prízemia, krytú terasu s posedením a štvorcovým okienkom, prostredníctvom ktorého vniká svetlo i do tejto tienenej časti. 

Paralelný pôdorys pre oba byty

„Sedlová strecha a strešné okná  boli hlavnými témami dizajnu. Inšpiráciu sme čerpali z prírodného a architektonického prostredia. Do svojho návrhu sme abstraktne preniesli a novým spôsobom interpretovali horské vrcholy a tradičné farmy, ktoré charakterizujú túto oblasť. Pre dva byty pod jednou strechou sme navrhli paralelný pôdorys. Dva rôzne byty naplánované pre dve sestry, sú vymyslené tak, aby umožnili prírode a okoliu vstúpiť do interiéru. Všetky okná boli umiestnené podľa výhľadov, ktoré ponúkajú,“ vysvetľujú architekti vo svojej správe. Lodžie sú osadené hlboko objemu budovy, čím sú chránenie nielen pred nepriazňou počasia, ale aj pre neželanými pohľadmi. 

Jednoduché zariadenie zvýrazňuje hlavný zámer

Nepravidelná hra dvoch hmôt vytvára zaujímavé geometrické útvary ako na fasáde, tak i v interiéri. Pod sedlovou strechou drevom obloženej časti domu sa nachádza priestranná kuchyňa s jedálenským kútom jedného z bytov, ktorá je riešená minimalisticky – čierne zabudované spotrebiče a úložné priestory dopĺňa strieborný ostrovček pracovného pultu s dresom a varnou doskou. Drevom obložená je nielen podlaha, ale aj strecha zvnútra. Zelenastá rohová lavica so stolom rovnakej farby s umiestnené v kúte pri okne. Atmosféru s jemným nádychom industrializmu dopĺňajú dnes obľúbené tmavé kovové svietidlá visiace na červených kábloch. Na protiľahlej strane sa nachádza jednoduché schodisko. Časť prízemia domu je vyčlenená pre parkovanie áut. 

Budova skvele komunikuje so svojím okolím: do dizajnu je umne zabudovaná stará kamenná stena. Dualita je stvárnená i v interiéri.

 

Dvojitý dom v kocke

Architektonický ateliér: bergmeisterwolf architekten 

Architekti: Gerd Bergmeister, Michaela Wolf

Spolupráca: Marina Gousia, Anna Grandi

Lokalita: Varna, Taliansko

Celková zastavaná plocha: 456 m²

Rok realizácie: 2014

Sabína Zavarská
Foto: Leonhard Angerer, Lukas Schaller 

Tagy:
rodinné domy chalupy kamenné domy dvojité domy projekty domov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky