Rekonštrukcia chaty z päťdesiatych rokov: Premena na minimalistický rodinný dom

25.09.2017  |     

Prvou otázkou, ktorá vždy nastane pri pozemku so starým domom alebo chatou je: Prestavať alebo zbúrať a postaviť nanovo? Nie vždy totiž vyjde prestavba ekonomickejšie. V prípade chaty prestavenej na účely každodenného bývania architektonický ateliérom Nordic zen investor túto otázku zvažoval takmer celý jeden rok. Nakoniec sa rozhodol pre rekonštrukciu s minimálnou dostavbou. Aký je výsledok?

 

Podlahu a dvere využili s pôvodnej chaty

Pôvodná rekreačná chata, ktorá na pozemku stála pochádzala z päťdesiatych rokov minulého storočia. Architekti navrhli rekonštrukciu exteriéru aj interiéru, spolu s prístavbou, ktorá má približne 20 metrov štvorcových. Pri rekonštrukcii sa podarilo využiť časť existujúcej podlahy a tiež interiérové dvere. Podlaha je tvorená z bukových parkiet a smrekových dosák. Samozrejme, ich obnova bola potrebná.

Nový vstup do domu

Keďže ide o pomerne malý obytný priestor, dispozičné riešenie zostalo pôvodné. Zmeny sa však dočkal vstup do domu – bol presunutý na východnú stranu a je umiestnený v malej prístavbe s rovnou strechou, obloženej Cembonitom. V prístavbe si našla miesto aj presvetlená šatňa v minimalistickom poňatí, na severnej strane je umiestnená kúpeľňa a alkovňa.  

Nielen do šírky, ale aj do hĺbky

Pôvodná chata bola zateplená minerálnou vatou, výmeny sa dočkali okná, ktoré boli nahradené hliníkovými – zmenený bol aj ich tvar kvôli lepšiemu presvetleniu interiéru. Strecha sa dočkala pokrytia krytinou z asfaltových pásov. Stavbu architekti rozšírili nielen do šírky, ale aj do hĺbky. Pod prístavbou totiž vznikol suterén. Minimalistický prístup architektov sa prejavil aj na výbere farby – sivá fasáda a obloženie spôsobujú zdanlivú neviditeľnosť domu na pozemku. Premenenej chate nechýba ani terasa z dubových dosiek, umiestnená na východnej strane stavby.

Namiesto obrazov krásny výhľad

Interiér bol riešený veľmi triezvo a jednoducho. Malé miestnosti si priam žiadali presvetliť bielou farbou stien, rovnako i veľkej časti nábytku. Bielu dopĺňajú svetlosivé odtiene. Zaujímavé je, že v dome nenájdete žiadne obrazy, závesy, dekorácie či koberce. Dekoratívnu funkciu zohráva krásny výhľad do lesa a záhrady. Na stenách v kúpeľni nájdete moderný pohľadový betón. Miestnosti, napriek tomu, že sú malé pôsobia veľmi príjemne, čisto a útulne, ako aj kútik určený na relax a čítanie.

Severský minimalizmus a zenová estetika

Nemôžeme nespomenúť fakt, že architektonický ateliér je pozitívne ovplyvnený severským minimalizmom a zenovou estetikou. „Pri navrhovaní interiérov presadzujeme jednoduchosť, minimalizmus, funkčnosť, nadčasovosť, prírodné materiály a farby. Domov by mal byť útočiskom pred vonkajším svetom a miestom vhodným k odpočinku. Dobre vyriešené úložné priestory, minimum nábytku bez zbytočného množstva rušivých dekorácií a dostatok denného svetla poskytujú čistotu mysle a pokoj duše,“ opisujú svoj zámer architekti. Inak to nebolo ani v tomto prípade.

 

Rekonštrukcia a dostavba rekreačnej chaty Stará Boleslav

Architektonický ateliér: Nordic zen
Architekt: Ing. Arch. Zdeněk Duroň, Radka Duroňová
Lokalita: Stará Boleslav, ČR
Obytná plocha: 50 m²
Prístavba 20 m²

Sabína Zavarská
foto: Jiří Ernest

Tagy:
rodinné domy chaty rekonštrukcia chaty Nordic zen

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky