Dom pod hradom rastie s terénom, najlepší výhľad je zo spálne!

26.09.2017  |     

Svetlé vzdušné priestory, nezvyčajný geometrický tvar, veľké presklenia, pultová strecha s miernym sklonom a vežička charakterizujú „Dom pod hradom“.

Takto nazvali novostavbu architekti z ateliéru MODULORA, ktorí návrh domu realizovali. Stavba získala v roku 2013 1. cenu v súťaži Dřevěná stavba roku 2013, v kategórii „moderné drevostavby.“ Nás najviac zaujal lomený tvar prízemnej časti, strecha s miernym sklonom, ale aj svieži bielo-žltý interiér kuchyne...

 

Kedysi na rekreáciu, dnes na bývanie

Pod hradom Hněvín, ktorý je dominantou severočeského mesta Most sa na južnom svahu nachádzajú vinice a na severnom záhradkárske kolónie. Podobne však ako aj na iných miestach v Česku i u nás sa začínajú rodinné domy stavať aj v oblastiach určených predtým na relax a víkendy. Na jednom z pozemkov pod hradom stojí moderná novostavba navrhnutá architektom Janom Alexom Řezáčom. 

Nepravidelný svahovitý pozemok a jednosmerka

Pozemok, na ktorom dom stojí je špecifický naraz viacerými faktormi: nepravidelným tvarom, poddimenzovaným prístupom prostredníctvom miestnej jednosmerky, ale aj výraznou svahovitosťou. Napriek tomu však poskytuje nádherný výhľad na Krušné hory s veternými elektrárňami. Ako toto miesto plné kontrastov čo najlepšie zužitkovať v prospech príjemného rodinného bývania?

Strecha kopíruje sklon ulice

„Špecifickosť pozemku zásadne ovplyvnila umiestnenie domu na pozemku a hmotové riešenie. Prístupová cesta nad pozemkom klesá a voči ulici pre nás predstavovala maximálnu hranu, ktorú by nemala hmota domu prekročiť. Pôdorysová stopa domu korešponduje s priebehom oporného múru. Dom je vložený na plošinu vo svahu tak, že pultová strecha prízemnej časti kopíruje klesajúci sklon ulice nad pozemkom. Hmota sa tak minimálne uplatňuje smerom do ulice a neruší výhľady do údolia,“ opisuje prístup k projektu architekt Jan Alex Řezáč.

Najlepší výhľad majú rodičia

Vďaka pultovej streche s miernym náklonom dom graduje až po časť, kde sa nachádza dvojpodlažná veža, je to priestor s najlepším výhľadom. Práve preto sa tu nachádza spálňa rodičov s oknom na celú šírku miestnosti, aby si mohli svoj výhľad a okolitú prírodu vychutnať. Ako sme už spomenuli, celý interiér je vzdušný, tvarovo i štýlovo čistý. Základné farby interiéru priestor odľahčujú a osviežujú:  biela, sivá a žltá. Najcennejšími sú však neustále sa meniace „obrazy“, ktoré predstavujú výhľady cez veľké presklenia. Nechýbajú ani dve palubové terasy zo spoločenských miestností na prízemí a garáž pre dve autá.

 

Dom pod hradom

Architektonický ateliér: MODULORA

Architekt: Jan Alex Řezáč

Spolupráca: Ing. Tomáš Rejna

Hlavný dodávateľ: Důmrazdva s.r.o.

Lokalita: Most, Česká republika

Zastavaná plocha: 195 m2

Obstavaný priestor: 880 m3

Projekt: 2012

Realizácia: 2013

Sabína Zavarská
Foto: Martin Kocich, Martin Zeman

Tagy:
rodinné domy drevostavby drevené stavby MODULORA moderné drevodomy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky