Rekonštrukcia chátrajúceho statku so silným géniom loci

30.09.2017  |     

Starých pozemkov a objektov so zaujímavým príbehom, ktoré si zaslúžia úpravu a využitie je iste nemálo. Veľmi zaujímavým je objekt v Českej obci Ošelín, nachádzajúci sa v blízkosti nemeckých hraníc.

Nemecký investor si ho vybral kvôli špeciálnemu géniu loci, ktorý ani rekonštrukcia nepotlačila, práve naopak.

 

Spal viac ako 70 rokov

Architektonický ateliér MODULORA dostal za úlohu premeniť hospodársku usadlosť, ktorá bola už po druhej svetovej vojne neobývaná na rekreačný objekt. Bývalý statok je svedkom mnohých historických udalostí a má neopísateľného génia loci. Preto si vyžaduje veľmi citlivý prístup. Istým spôsobom pripomína šípkovú Ruženku – na viac ako sedemdesiat rokov zaspal a čas okolo bežal ďalej. Teraz je ten správny moment znovuobjaviť jeho pôvab a dodať mu nový rozmer.

Na prvom mieste hodnoty

Architekti vo svojom návrhu chránia všetky dôležité hodnoty, ktoré pozemok mal, vrátane storočných dubov i existujúcej architektúry. „Napriek tomu, že tieto budovy boli v dezolátnom stave, predstavovali pre nás historickú hodnotu, ktorá musí byť zachovaná a tradičným spôsobom rekonštruovaná. Hlavnou úlohou celého projektu bolo zviditelnit napätie medzi starou a novou architektúrou. Kontrast formy je jasný a čitateľný,“ charakterizuje Jan Alex Řezáč ich prístup k premene. 

Nová medzi starými

Medzi dve pôvodne budovy zo starého hospodárskeho statku – stodolu a obytný dom vložili novú, ale prispôsobili ju tak, aby do prostredia zapadala a prakticky ako nová nepôsobila, až na to že kontrastuje tvarom. Nová stavba uzatvára pozemok z južnej strany od príjazdovej cesty. Treba však pripomenúť, že táto stavba je zatiaľ len prvým krokom k revitalizácii celej usadlosti, nasledovať bude rekonštrukcia existujúceho starého domu s chlievom a premena stodoly.

Kontrast voči vidieckemu archetypu

Nová budova je dvopodlažná a jej cieľom je poskytnúť majiteľom a hosťom relax v nezvyčajnom prostredí. Na prízemí sa nachádza sauna, krytý vstup a vjazd, na poschodí sú samotné apartmány pre hostí. Dva z nich majú dispozíciu 3+kk a sú prístupné krytým vonkajším schodiskom. Svojou hranatou formou a rovnou strechou novostavba kontrastuje klasickým vidieckym domom so sedlovými strechami. 

Montovaná drevostavba z domácich materiálov 

Pre majiteľa usadlosti a zadávateľa stavby bola dôležitá rýchlosť realizácie, preto architekti zvolili technológiu montovanej drevostavby s difúzne otvorenou konštrukciou z ekologických materiálov. Architekti sa pri stavbe snažili využiť čo najviac miestne zdroje a remeselníkov: „Snažíme sa čo najviac využiť  prácu miestnych remeselníkov, materiály z miestnych zdrojov a minimalizovať tak náklady na transport, energiu. Kameň, miestnu rulu, potrebnú na murovanie pre oporných múrov, získavame priamo na pozemku, ktorý je čiastočne na zvetranej skale. Kamennú dlažbu do interiéru, tepelský trachyt, volíme z jediného lomu v ČR, ktorý sa nachádza 30km od stavby. Drevo na fasádu, nehobľovaný smrekovec, získavame z miestnej píly vzdialenej 5 km. Dubová podlaha v obytných miestnostiach, priemyselná kantovka, je taktiež z regiónu.“ 

 

Rekreačný objekt Ošelín v kocke

Architektonický ateliér: MODULORA

Architekt: Jan Alex Řezáč

Lokalita: Ošelín, okres Stříbro, Česká republika

Zastavaná plocha: 177 m2

Obstavaný priestor: 973 m3

Projekt: 2011

Realizácia: 2013

Sabína Zavarská
Foto: Martin Kocich, Martin Zeman

Tagy:
drevostavby stodoly Modulora rekonštrukcia statku

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Moderná drevostavba vo Veternej Porube

Najnovšie knihy a časopisy


Urob si sám 01/2019 v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

Najnovšie príspevky