Nezvyčajná nízkoenergetická drevostavba spĺňa vysoké nároky na bývanie

23.10.2017  |     

Atypická drevostavba v malej dedinke neďaleko Hradca Králové je zložená zo štyroch základných celkov odlíšených tvarom, fasádou i využitím. Spĺňa vysoké nároky na bývanie. Nadštandard v interiéri znamená, že každá izba má svoju priestrannú šatňu a kúpeľňu, avšak veľmi pôsobivé je aj prepojenie s exteriérom, ktoré existuje na viacerých úrovniach.

Sofistikované vyváženie

Návrh nezvyčajného dreveného domu pre majiteľov, ktorí sa rozhodli uniknúť ruchu veľkomesta a viac si užívať vlastné súkromie v jednej z obcí pri meste Hradec Králové, pochádza z dielne architektonického štúdia Gebas atelier architects s.r.o., konkrétne od architekta Miroslava Gebasa. Elegantný dom, ktorý sa číro hrá s geometrickými tvarmi je navyše v nízkoenergetickom štandarde. Celá stavba je riešená veľmi sofistikovane a napriek prísnym tvarom pôsobí harmonicky.

Prepojenie s exteriérom

Kým z terasa z východnej strany poskytuje výhľad na golfové ihrisko, a v lete sa tu dá skryť pred horúcim slnkom, zo strany západnej sa nachádza veľká zastrešená terasa s bazénom, záhradou a priestorom na relax.

 

Prírodné materiály

Samozrejme, bez rozľahlého pozemku by nebolo možné realizovať takéto príjemné domáce zázemie. Tiež by ho nebolo možné vytvoriť bez hlavným stavebných materiálov, ktoré sú prírodné: drevo, kameň. Majitelia domu plne dôverovali architektovi, a tak sa mohol s návrhom „vyhrať“ podľa svojich predstáv. Finálny návrh sa im páčil.

Strecha do tvaru vrtule

Špecialitou projektu sú dve zdanlivo nezlúčiteľné línie: chladný nadčasový dizajn a vidiecke prvky – a to nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Tak ako chladné prvky, tu nájdeme aj prvky teplé, ktoré vytvárajú rovnováhu. Ani sedlová strecha, ktorá pokrýva hlavný obytný priestor nie je úplne typická. Je otvorená až do štítu a mierne sa zatáča do tvaru vrtule, čomu odborníci hovoria hyperbolické zakrivenie.

Len z určitých pohľadov

Atypickým prvkom na dome je tvar strechy, respektíve jej štít, ktorého šikmý vzhľad je možné vidieť len z určitých pohľadov na dom. Pôvodne sme v rámci projektu uvažovali nad živou fasádou z rastlín a zároveň zelenou strechou, ktorá bola nakoniec nahradená hliníkovým plechom od firmy Prefa. A to s ohľadom na väčšiu praktickosť, cenu a tiež samotnú realizáciu,“ vysvetľuje architekt Miroslav Gebas.

Interiér na mieru

Atypický tvar domu si vyžadoval aj interiér navrhnutý na mieru. Obytný priestor je otvorený až po strechu a v jednej časti podkrovia je umiestnená galéria s pracovňou. Schodisko vedúce na galériu je z masívu a tvorí výrazný interiérový prvok v interiéru.  Architekt opisuje ďalšie interiérové prvky takto: „Kuchyňa je vyrobená na mieru od stolárov. V celom interiéri sa nám podarilo kombinovať prírodné masívne materiály a moderní lesklé povrchy. Dosiahli sme tak vysoké kontrasty v celom interiéri, ktorý si zachováva príjemnou harmóniu domova.“

 

Zaujímavé detaily a špeciality domu

Dominantným prvkom v dome je krbová vložka realizovaná taktiež presne na mieru a doplnená prírodnou betónovou stierkou. V zimnom období sa dá krbom vykúriť celý obytný priestor. Úplne fascinujúcou záležitosťou je kúpeľňa domácej pani. Poskytuje úžasný výhľad na okolitú prírodu a možnosti na dokonalý relax. Vaňa je voľne položená do priestoru a nechýba ani kozmetický stolík.

Drevostavba v Hradci Králové v skratke

Architektonické štúdio: Gebas atelier architects s.r.o.

Autor projektu: Ing. arch. Miroslav Gebas

Podlahová plocha: 160 m²

Zastavaná plocha: (dom: 205,5 m², terasy: 66,12 m², garáž prístrešok: 45,6 m², garáž prístrešok: 45,6 m², prístrešok: 23,3 m²) = celkovo: 340,5 m²

Obstavaný priestor: 920,7 m3

Veľkosť pozemku: 2 000 m²

Projekt: 2013

Rok realizácie: 2016

Dispozícia: priestorovo nadštandardne riešené, každá izba má svoju priestrannú šatňu a kúpeľňu

Potreba tepla k vykurovaniu: cca 40 kWh/(m²a)

Sabína Zavarská

Foto: Gebas atelier architects

Tagy:
nízkoenergetické domy rodinné domy drevostavby drevodomy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky