Bývanie v kláštore: Nevšedné miesto pre pôsobivý štvorizbový byt

02.11.2017  |     

V priestoroch niekdajšieho kláštora vznikol pôsobivý byt, v ktorom sa história príjemne spája so súčasnosťou a moderné prvky nechávajú vyniknúť génia loci tohto nevšedného miesta.

Rekonštrukcia s prekvapením

Už samotné miesto bolo výnimočné – v jednej z najprestížnejších vilových lokalít Prahy, len kúsok od Petřína, Malej Strany a Pražského hradu. Byt bol navyše v zrekonštruovanom kláštore zo 17. storočia a jeho priestory priam dýchali históriou.

Čerství majitelia sa na architektov zo štúdia ti architekti obrátili s príjemne otvoreným zadaním – ich požiadavkou bola kuchyňa s ostrovčekom a veľký jedálenský stôl, inak im nechali voľné ruky. Čo sa týka nového interiéru, našli veľmi rýchlo spoločnú reč. Zlomovým momentom však bolo objavenie historického stropu a pôvodných fresiek, ktoré boli skryté za sadrokartónovým podhľadom. Práve tie najviac ovplyvnili dnešnú podobu bytu.

„Túto historickú stopu sme nemohli nechať skrytú a jej oživenie sme prenechali reštaurátorom,“ hovorí architekt Martin Machů. K týmto ozdobným fragmentom autori postavili do kontrastu surové a industriálne prvky v kombinácii s modernými solitérmi. „Odhalenie stropu a fresiek bolo najväčším prekvapením a zároveň znamenalo najväčšie komplikácie – reštaurovanie nebolo lacné a zabralo veľa času. Ale prinieslo aj najväčšiu radosť. Práve fresky a drevený strop definovali celý interiérový koncept,“ konštatuje architekt.

Vysoké kuchynské skrinky majú zaujímavú povrchovú úpravu – dekoratívny povrch tvorený minerálnymi granulami mramoru a žuly má hrúbku 1,5 mm a je podobný betónu alebo hrubému kameňu. 

Elegantným riešením do otvoreného priestoru sú dvierka, ktoré skrývajú pracovnú plochu s drezom a raz-dva ukryjú aj bežný pracovný neporiadok. Po otvorení sa zložia a zasunú k bočnej stene, takže neprekážajú.

 

 

„Objavenie fresiek a dreveného stropu bolo zlomovým momentom celého projektu. Keby sme sa s klientmi nedohodli na odstránení sadrokartónového podhľadu a finančne i časovo náročnej rekonštrukcii, bol by výsledok úplne iný.“

Martin Machů a Anna Holešovská, autori interiéru

„Klienti nám nielen dôverovali a nechali pri úpravách interiéru pomerne voľnú ruku, ale aj sami prinášali zaujímavé nápady.“

Martin Machů a Anna Holešovská, autori interiéru

Mirkin pohľad

Pri prvotnom prezretí si fotografií z tejto návštevy som si tak v duchu pomyslela: „Aký originálny loftový byt, určite niekde z Talianska alebo Francúzska.“ Bola som milo prekvapená, keď som zistila, že je z Prahy. Západný svet nás ešte stále viac či menej vníma ako východný blok a toto zvláštne „zaškatuľkovanie“ určite nie je namieste pri pohľade na projekty, diela i tvorbu, ktorá nielen v Čechách, ale aj tu u nás na Slovensku vzniká. Byt pôsobí výrazným tvrdým dojmom, čo len potvrdzuje, že architekti si urobili svoju prácu dobre, ale navyše predviedli, ako majstrovsky narábať s konkrétnym priestorom a vyzdvihnúť jeho jedinečnosť.

ARCHITEKTI

Autor Ing. arch. Martin Machů, spoluautorka Ing. arch. Anna Holešovská, štúdio ti architekti
www.tiarchitekti.cz

 

rekonštrukcia bytu

dispozícia 4 + kk 

úžitková plocha 100 m2

lokalita Praha

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ZDENĚK BUCHLÁK
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2017

Tagy:
kláštory štvorizbové byty rekonštrukcie bytov byty v Prahe drevené stropy loftové byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky