Nezvyčajný dom s medenenou fasádou ladí s okolím zvonka aj vo vnútri

11.11.2017  |     

Na zalesnenom pozemku v prudkom svahu neďaleko malého belgického mesta Tilff navrhol architekt Eric Grondal nezvyčajný dom – stavba s medenou fasádou ladí s okolitou prírodou nielen zvonka, súzvuk s prostredím pokračuje aj pod jej povrchom.

 

Odraz lesa. Na medenú fasádu sa premieta premenlivá hra svetla a tieňa, ktorú vytvárajú slnečné lúče prenikajúce cez koruny stromov. Vo veľkých zasklených plochách sa odrážajú okolité stromy a pre ľudí v dome prinášajú obrazy lesa do interiéru. Dom aj vďaka tomu akoby do lesa patril, akoby bol jeho súčasťou.

Ohľaduplný prístup

Architekt a majiteľ v jednej osobe chcel dom pre svoju vlastnú päťčlennú rodinu navrhnúť čo najohľaduplnejšie k životnému prostrediu – tak, aby splynul s okolitým lesom, bol trvalo udržateľný a energeticky efektívny. Jednoducho, aby čo najmenej zaťažoval prírodu. Trojpodlažný objekt čiastočne zapustil do strmého svahu – prelína sa s kopcom ako ostrá skala, ktorá sa odmietla podvoliť zvetrávaniu. Na začlenenie domu do okolia mala významný vplyv aj voľba materiálov.

Tehlové murivo suterénu ladí s farbami okolitého lesa rovnako ako patinovaná medená fasáda ďalších dvoch podlaží. Tá je zároveň akousi projekčnou plochou na premenlivú hru svetla a tieňa, ktorú vytvárajú slnečné lúče prenikajúce cez koruny stromov. Celok tak pôsobí veľmi prirodzene, akoby dom do lesa patril.

Krásny hustý les, ktorý obklopuje dom, je základom pokojného bývania v spojení s prírodou. Nečudo, že v takomto nádhernom prostredí je terasa najobľúbenejším miestom.

V súlade s dobre izolovaným plášťom budovy zvolil architekt aj udržateľné technológie – potrebu tepla pokrýva tepelné čerpadlo v kombinácii s podlahovým vykurovaním, na ohreve vody sa podieľajú aj solárne panely, umiestnené na plochej streche. Udržateľný koncept systémovo dopĺňa riadené vetranie so spätným získavaním tepla a cisterna na úžitkovú vodu. 

Mirkin pohľad

Každá stavba, ktorá je „zasadená“ do šikmého terénu, je považovaná za architektonickú lahôdku, ale zároveň za tvrdý oriešok, ktorý prináša isté riziká a značné navýšenie rozpočtu. Stavbu možno do šikmého terénu zapustiť – ako v prípade tohto domu – alebo dobetónovať zvyšné metre prevýšenia k časti domu nad úrovňou terénu. Oba varianty majú svoje za a proti. Jednak je vždy potrebné vykonať prieskum pôdy, kde sa bude stavba zakladať, a jednak je potrebné urobiť štúdiu, ako bude výsledok vyzerať v reáli. Samozrejme, je dôležité, aké máte predstavy o bývaní. Musíte myslieť na to, na ktorú svetovú stranu je svah naklonený, z ktorej strany rátate s príjazdom k domu, kde ležia inžinierske siete, aké je okolie, a tiež na to, ktorým smerom bude atraktívny výhľad. Tomu všetkému sa totiž budú musieť prispôsobiť nielen vonkajšie, ale aj vnútorné dispozície stavby. Dom ako tento si viem celkom dobre predstaviť niekde v lesoch stredného Slovenska, ideálne pre tých, čo milujú prírodu a samotársky spôsob života.

 

ARCHITEKT

Eric Grondal, Grondal Architecture, Embourg, Belgicko
www.architectegrondal.be

dom architekta

počet podlaží: 3

lokalita: Tilff, Belgicko

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ, SCHÜCO
FOTO: SCHÜCO, LAURENT BRANDAJS A GRONDAL ARCHITECTURE 
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2017

Tagy:
rodinné domy svahovitý pozemok Schuco Eric Grondal medená fasáda

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky