Jednopodlažný pasívny dom odkazuje na typické vidiecke osídlenia

16.11.2017  |     

Intenzívna zeleň lesa, modrá obloha, orané polia. Krásne a vzácne prostredie, v ktorom poľskí architekti zo štúdia GAB navrhli dom označovaný ako RD Nova Gorka. Novostavba bola ocenená čestným uznaním pri udeľovaní cien Asociácie poľských architektov 2016 a je zložená z dvoch stavieb. Obe sú riešené ako jednoduché domy obložené drevom so sedlovou strechou, umiestnené kolmo na seba, pripomínajúc niekdajšie hospodárske budovy.

V súlade s prírodou

Špecifikom stavby je už samotný pozemok, na ktorom dom stojí. Je veľký a obklopený lesmi – nachádza sa v chránenej prírodnej oblasti Natura 2000, a tak bolo pre architektov povinnosťou prispôsobiť vzhľad domu prostrediu. Jedna stavba tvorí samotný obytný dom, druhá garáž s technickými miestnosťami. Obe sú umiestnené v centrálnej časti pozemku. Dom je zároveň navrhnutý tak, aby spĺňal štandardy pasívneho bývania v energetickom štandarde NF 40. 

​​

Vystavený slnku

„Usporiadanie dvoch kolmo na seba umiestnených budov je odkazom na typické vidiecke osídlia. Obytný dom je umiestnený tak, aby bol orientovaný čo najviac k slnku. Má rozmery 27,2 m x 6,2 m a výška je 5,4 m. Symetrické usporiadanie odráža životný štýl klientov... Aby sme sa vyhli architektonickým prekážkam, rozhodli sme sa pre jednopodlažné usporiadanie domu bez akýchkoľvek prahov a schodov,“ vysvetľujú architekti, ktorí tento dom navrhli. 

 

Krb ako srdce domova

Majiteľmi domu sú manželia, ktorých štyri deti práve opustili rodinné hniezdo. Chceli, aby ich nový dom bol čo najmenší a najkompaktnejší, čím by dosiahol vysokú energetickú efektívnosť a úsporu. Centrom nového domova je betónom obložený krb, ktorý spája život členov domácnosti a zároveň opticky oddeľuje kuchyňu s jedálňou od obývacej miestnosti. Na jednej strane od centrálnej miestnosti je jedna spálňa s hygienickým zázemím, oproti zase druhá spolu s pracovňou, respektíve menšou izbou. 

Parapety ako lavice

Hlavným cieľom architektov pri navrhovaní tohto domu bolo „maximálne otvoriť centrálnu časť domu kvôli unikátnemu okoliu. Dve veľké posuvné okná umožňujú zo záhrady vytvoriť dodatočný obytný priestor.“ K pohodliu domácich významne prispievajú aj dve terasy, z ktorých je jedna vždy slnečná a druhá zase chránená tieňom. Všetky okná v dome sú umiestnené tak, aby poskytovali čo najlepší výhľad. Prispievajú k tomu aj drevené vnútorné rámy s parapetmi, na ktorých sa dá pohodlne sedieť.

Mäkké a teplé materiály

Aby budovy čo najlepšie zapadli do prírodného prostredia, sú vytvorené z prírodných materiálov. Prioritou boli mäkké a teplé materiály. Sú použité nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Fasáda je z vertikálne uložených borovicových dosiek. Drevo postupom času bledne a stáva sa ešte ušľachtilejším. Strechu pokrýva červený klasicky uložený keramický šindeľ. Všetky rámy majú elegantné odtiene sivej. Materiály používané v tomto prírodnom rodinnom dome sú od miestnych dodávateľov. 

 

RD Nova Gorka v kocke

architektonické štúdio: GAB 

Hlavní architekti: Piotr Grabowski, Katarzyna Osipowicz

Lokalita: Nova Górka, Poľsko

Plocha: 232.0 m2

Rok realizácie: 2016

Projekt získal čestné uznanie vo výročnom oceňovaní Asociácie poľských architektov 2016 (Nagroda roku SARP 2016).

Sabína Zavarská
Foto: Anna B. Gregorczyk, Krzysztof Ślachciak, Piotr Grabowski 

Tagy:
rodinné domy pasívne domy jednopodlažné domy tradičné domy Nowa Górka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky