Bývanie na dôchodok po švajčiarsky: Futuristický dom ukrytý vo svahu s výhľadom do údolia

21.11.2017  |     

Samotní architekti hovoria o tomto prazvláštnom dome ako o bývaní v opevnenej jaskyni. Jeho súčasťou sú vinice, ktoré sa na ňom nachádzajú – z tohto pohľadu je fascinujúci samotný vstup do domu. Schodisko sa nachádza na otvorenom priestore a terasovité vonkajšie priestory ponúkajú nádherný výhľad do údolia Mergoscia.

 

Betónový monolit

Dom je skôr dutinou ako stavbou, i keď námahy na ňom bolo nemálo. Je „škrupina“ je veľmi pevná a odolná. Zaujímavosťou je, že dom nemá vôbec žiadnu fasádu, pretože je zasadený v kopci. Vnútorné priestory sú monotiticky odlievané zo sivého betónu. Ten je ponechaný ako odokrytý a dotvára atmosféru tejto veľmi špecifickej domácnosti.  

​​

Ako je riešená dispozícia?

Proces výstavby, či skôr vyhlbovania a budovania jadra, nebol jednoduchý, a preto celá realizácia trvala viac ako dva roky. Na prízemí sa nachádza priestor pre hostí spolu s kúpeľňou. Na vrchné podlažie vedie úzke vysoké schodisko. Vo výklenku so štyrmi okienkami, ktorý vykukuje z kopca s viničom, sa nachádza spálňa. Domu nechýba priestranná obývacia časť spojená s jedálňou a kuchynským kútom, z ktorej je možné veľkým presklením vyjsť na otvorenú exteriérovú terasu. Z izby je nádherný výhľad. Nechýba tu ani krb a príjemné miesto na čítanie, počúvanie hudby, či relax.

Kontrast materiálov

Z materiálov, okrem betónu, s ktorým sa stretnete na každom kroku, je použité drevo a kov. Výber materiálu bol realizovaný vzhľadom na lokálne podmienky. Využitie betónu zvnútra i zvonku, ktorý sa vyrábal na mieste, bolo jediným reálnym spôsobom ako na danom mieste realizovať stavbu. Jednoduchý miešač betónu spolu s miestnymi remeselníkmi urobili hotový zázrak. Podlahy sú riešené z granitu z údolia Onsernone, kúpeľne zase z mramoru Peccia. Tieto vysokokvalitné, priam luxusné, materiály vytvárajú kontrast s drsným betónom. 

Bývanie na dôchodok

Interiéry sú riešené minimalisticky – nenájdete v nich nič navyše, nič zbytočné. Dom bol navrhnutý a realizovaný pre pár, ktorý tu chce tráviť dôchodkový vek. V celej oblasti je málo domov, takže novostavba vôbec nerieši pôvodnú prírodnú atmosféru tohto miesta. Navyše, porast viniča nerušene pokrýva kopec a umožňuje domácim vyrobiť si vlastné víno. 

 

Casa Bula v kocke

architektonické štúdio: Bearth & Deplazes Architekten AG

realizácia: 2011 až 2013

lokalita: Mergoscia, Švajčiarsko

Sabína Zavarská
Foto: Tonatiuh Ambrosetti

Tagy:
moderné domy Casa Bula futuristické domy betónové domy bývanie vo Švajčiarsku

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky