Nezvyčajná rekonštrukcia opusteného domu trvala iba 31 dní!

06.12.2017  |     

Lokalita, v ktorej tento dom stojí, má samo o sebe úžasnú atmosféru, ale málokedy sa ju podarí vpustiť do interiéru tak, ako v tomto prípade.

Spôsob rekonštrukcie domu okolité krásy ostrovov Zhoushan  niekoľkonásobne umocnil a priblížil ich obyvateľom úplne na dosah. Samozrejmosťou je ochrana pred tajfúnmi. I keď pre väčšinu z nás je niečo takéto ako domov nepredstaviteľné, zaujímavou prácou architektov sa určite oplatí pokochať. 
 

Väčšina domov je opustených

Sedemdesiat percent domov v dedine na jednom z ostrovoch Zhoushan je prázdnych. Sú to však zväčša pevné kamenné stavby z materiálov získaných z lokálnych zdrojov. Strechy sú čiastočne zrúcané. Dva z týchto domov, ktoré boli 70 rokov neobývané, smerujú na juh a sú chránené pred tajfúnmi. Práve tieto dva pevné domy boli vybrané na nezvyčajnú renováciu. 

Závislosť od pevniny

Na ostrove veľa ľudí nežije, je ich len niekoľko stoviek. Takmer všetko, čo potrebujú pre svoj život, si musia dovážať z pevniny. Toto všetko muselo byť pri obnove domov akceptované. Architekti mali za úlohu vo svojom návrhu na rekonštrukciu za pár dní nájsť rovnováhu medzi zohľadnením miestnej architektúry, interiérových štruktúr, krajiny a ďalších priestorov. Samotná renovácia nemala trvať viac ako 40 dní, architektom sa to nakoniec podarilo za neuveriteľných 31 dní. 
 

Nová časť poskytuje, čo starých domom chýba

Vďaka terénnym rozmanitostiam a malebným výhľadom na more sa architekti zamerali viac na integrovanie týchto výhľadov do interiéru, ako samotnú podobu domu. Nová časť stavby, ktorá je položená na jedinom možno dostupnom pozemku s výhľadom na more, nahrádza všetko, čo starým murovaným domom chýbalo. Je vytvorená zo železobetónu a zostáva bez zbytočnej dekorácie. Betón nie je vybratý len kvôli tomu, že momentálne je trendovým materiálom. V tomto prípade má omnoho dôležitejšiu funkciu: pomáha domu zvládať eróziu vyplývajúcu z drsného morského podnebia.
 

Z čoho stavba pozostáva?

V pôvodných domoch sa po rekonštrukcii nachádzajú spálne a kuchyňa. V priestoroch súčasnej kuchyne bola strecha zrúcaná, dnes je nahradená sklenou. Novovybudovaná železobetónová časť s výhľadom na more, v ktorej sa nachádzajú spoločenské a relaxačné priestory, spája dve nádvoria. Celý nový priestor a jeho prepojenie so starým, zrekonštruovaným má mnoho tajomstiev. 
 

Plný tajomstiev

Neuveriteľnú atmosféru má vonkajšie posedenie v najvyššej polohe, či hojdačka. Z interiéru je možné sledovať krajinu až v rozpätí 270 stupňov. Zaujímavosťou stavby je, že z rôznych uhlov vyzerá inak. Zo strany mora ako futuristická stavba, z niektorých uhlov z pevniny stále ako starý dom. Zdanie však klame. V tomto prípade dokonale. 
 
 

Renovácia domu v skratke

Architektonický ateliér: Evolution Design
 
Zodpovedný architekt: TianQi Guan
 
Projektový tím: Kang Gao, Hao Yu
 
Interiéroví dizajnéri: Shaohua Liu, Yue Han, Honhye Yu
 
Lokalita: Zhoushan, Čína
 
Plocha: 265,0 m2
 
Rok realizácie: 2017
 
Sabína Zavarská
Foto: JianPing Yang, Yong Zhang

Tagy:
rekonštrukcie domov kamenné domy Evolution Design Zhoushan

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky