V jednoduchosti je krása: Nenápadná drevená chata s pokorou k prostrediu

15.12.2017  |     

Moderná stavba, ktorej tvar je inšpirovaný tradičnými domami typickými pre škandinávsku horskú oblasť Helags, je presiaknutá vôňou dreva. Svetlé borovicové drevo nájdete všade – v exteriéri aj interiéri. Drevené sú dvere, schody, obloženie stien i nábytok. Výsledkom je atmosféra harmónie a pocit domova.

Okná sú bezrámové, vďaka čomu pôsobia súčasne a nerušia výhľad ani jednoduchosť interiéru.

Ljungdalen je autentická horská dedina a brána do horského regiónu Helags v Škandinávskych vrchoch na juhu Švédska. Je to miesto, kde sa končia cesty a začínajú hory.

 

Pohodlie na 80 m2

Jednoduchá horská chata (či skôr drevený dom pre veľkú rodinu, ktorý navrhol švédsky architekt Daniel Widman z ateliéru Lowén Widman Arkitekter) je príjemnou modernou interpretáciou v tejto oblasti tradičných drevostavieb. Hlavnou ideou architekta i majiteľov bolo, aby novostavba zapadla do prostredia, do okolitej krajiny s rovnakou priamočiarosťou ako stodola či šopa. Úzky a predĺžený tvar (4,2 × 19,2 m) pritom umožnil vytvoriť útulné miestnosti s krásnym výhľadom.

Zaujímavý efekt dosiahol architekt osadením drevenej stavby tak, že kopíruje stúpajúci terén – v nižšie položenej časti je objekt dvojpodlažný s využitým podkrovím, vo vyššie položenej jednopodlažný s vnútorným priestorom otvoreným až po strechu. Práve tu sú umiestnené aj veľké okná, stierajúce hranicu medzi interiérom a exteriérom.

Na 80 m2 podlažnej plochy pritom neostal nevyužitý ani kúsok, práve naopak. Nechýba tu ani domáca sauna. V najviac presvetlenej jednopodlažnej časti domu je denný a spoločenský priestor, ktorý zahŕňa funkciu obývačky, jedálne a kuchyne. Chodbou sa z neho dostanete do sauny, toalety, spálne a miestností zázemia. V podkroví sa nachádzajú ďalšie tri spálne a jedna väčšia izba. I zo spální – dokonca priamo z postele – je vďaka horizontálne uloženým oknám výhľad na očarujúcu prírodu v okolí. 

Erikin pohľad

V jednoduchosti je krása. To platí aj pre túto nenápadnú drevenú chatu, ktorá nemá ambície vyniknúť. Naopak, cieľom bolo prispôsobiť sa, splynúť s okolím a nechať vyznieť krásu tunajšej prírody. Takáto pokora je vzácnou vlastnosťou a príkladom hodným zamyslenia. V interiéri sa pritom nezabudlo na nič dôležité, nie je tu však ani nič navyše. Napríklad, väčšina spální má rozmery ozaj asketické – poskytujú miesto na spanie a nádherný výhľad, skôr než večer zavriete oči a hneď keď ich ráno otvoríte. Potrebujete viac? Ale najmä tu nechýba príjemná atmosféra a útulnosť, ktorá pramení rovnako z jednoduchosti, ako aj z prirodzených daností materiálu, ktorý prevažuje pri každom pohľade – dreva. Sympatické je aj to, ako nenásilne a zároveň efektívne sa stavba prispôsobuje terénu.

ARCHITEKT

Daniel Widman, architektonické štúdio Lowén Widman Arkitekter

www.lowenwidman.se

 

horská chata

úžitková plocha: 80 m2

realizácia: 2014

lokalita: Ljungdalen, Švédsko

Text: Sabína Zavarská 
Foto: Ake E:son Lindman
Zdroj: časopis Môj dom 11/2017

Tagy:
chaty drevené domy drevostavby horské chaty Ljungdalen

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky