Svetlý rodinný dom s terasou na streche s krásnym výhľadom na more

18.12.2017  |     

Majiteľka sa do domu z dvadsiatych rokov minulého storočia zamilovala, hneď ako prekročila jeho prah. A potom ho prevrátila hore nohami. Doslova. Výsledkom je miesto, kde sa mieša staré s novým a ktoré má svoj originálny štýl.

„Riadim sa tým, že bývanie vás musí baviť. Mám rada neobvyklé štylizácie v móde aj v bývaní. Keď tak nad tým premýšľam, pokojne môžem povedať, že seba aj svoj dom obliekam v rovnakom štýle.“ 

Odette Simonsová, majiteľka a dizajnérka

 

Hore nohami

Keď sa riaditeľka holandskej pobočky Westwing Odette Simonsová stala majiteľkou tohto domu, pustila sa s vervou do jeho radikálnej prestavby. Spálne presunula na prízemie a v podkroví zbúrala priečky, aby mohol vyniknúť obrovský presvetlený priestor, kam umiestnila obývačku. Z tej sa dá pohodlne dostať na strechu a pokochať sa výhľadom na pobrežie s majákom.

Terasa je pomerne veľká a z pohodia pohovky môžete počúvať spev vtákov a šum mora. A keďže z okolitých domov nemá žiadny iný svoju vlastnú terasu na streche, majiteľka tam má dokonalé súkromie. Vošiel sa tam aj regál s kvetmi a bylinkami, čo je vzhľadom na polohu hneď vedľa kuchyne celkom praktické. Interiér je zariadený v modernom duchu, okorenený niekoľkými dizajnovými kusmi nábytku. Majiteľka ich zbierala a zachraňovala niekoľko rokov.

Napríklad taká stolička Butterfly chair od Arneho Jacobsena, ktorú si zadovážila pred 15 rokmi, dnes zaujíma čestné miesto pri jedálenskom stole. Moderné prvky dopĺňa Odette starými predmetmi a veľká časť jej nábytku je doslova akousi pokladnicou spomienok po predkoch. Dlhé roky snívala o vlastnej veľkej vani, ktorú doma nikdy nemali. Práve preto pre ňu vyčlenila v kúpeľni výsostné miesto a užíva si tam chvíle ako v kúpeľoch.

„Môj vkus je do istej miery eklektický. Baví ma miešať rôzne štýly a mám rada aj kombinácie materiálov, ako sú drevo, kov či sklo.“ 

Odette Simonsová, majiteľka

Katarínin pohľad

Vôbec sa nečudujem majiteľke, že po prekročení prahu vedela, že práve tu chce bývať. Svetlý dom s ojedinelou terasou na streche s výhľadom na more a maják by som „brala“ aj ja. Páči sa mi, že vymenila klasické usporiadanie miestností, kde sú spálne väčšinou hore na poschodí a kuchyňa s obývačkou dole. Tu je to naopak a vôbec nie na škodu. Veď vstup na terasu je predsa oveľa logickejšie mať tam, kde sa odohráva život celého domu, kde sa stretávajú hostia, kde je srdce domácnosti – teda v kuchyni či obývačke. Zariadenie domu je presne podľa môjho gusta, mix starého s novým, moderného so starožitným, decentného s uleteným. Ale s mierou, aby to nepôsobilo „preplácane“. Kde-tu zrkadlo po prababke, vizuálne zaujímavý prebal obľúbenej knihy, niekoľko druhov stoličiek... No a tá zelenkavá Smeg chladnička je presne môj „must have“ kúsok. Ja by som snáď ešte namontovala do kuchyne na stenu zopár otvorených políc, inak je to takmer dokonalé

KTO TU BÝVA

Odette Simonsová, kreatívna riaditeľka WESTWING HOME & LIVING Benelux, sleduje najnovšie trendy a každý deň vyhľadáva nové a neopozerané značky, výrobky a materiály. Pracuje aj ako vyhľadávaná interiérová dizajnérka. 

 

dom s terasou na streche

rozloha 160 m2

lokalita Amsterdam, Holandsko

​ 

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ A VERONIKA SLOMKOVÁ
FOTO: VERONIQUE SCHOOK PRE WESTWING HOME AND LIVING
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2017

Tagy:
rodinné domy Westwing rekonštrukcie domov eklektický štýl terasy na streche

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Prízemný drevodom s peknou záhradou vo vtáčom koridore neďaleko Trnavy

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky