Dom so srdcom v tvare kruhu a korunou na hlave odkazuje na sedliacke stavby

21.12.2017  |     

Štýlovo čistý geometricky pôsobivý rodinný dom pre štvorčlennú rodinu vyrástol v meste slávnom vďaka povstaniu sedliakov. S citom pre minulosť i súčasné potreby ho navrhol architekt Zdenek Balík. Je charakteristický nepravidelnou strechou, ale aj špecifickým poňatím geometrie. Tam, kde by ste to najmenej čakali, nájdete kruh. A ten kruh je srdcom.

Priamy kontakt s históriou

„Dom stojí v Chlumci nad Cidlinou, v meste, ktoré je známe sedliackymi vzburami z konca 18. storočia - povstaním sedliakov. Hoci neboli samotné ozbrojené strety úspešné, v podstate vyústili do zrušenia nevoľníctva. Investor sa volá Sedlák a ja som od začiatku pracoval s prepojením témy rodinného domu a motívu typického sedliackeho statku s historickým odkazom,“ vysvetľuje Zdenek Balík, ktorý preniesol metaforicky podobu niekdajších stodôl či statkov v náznakoch aj do novostavby.

 

Zámok ako hlavný motív výhľadu

Parcela, na ktorej dom vyrástol, je umiestnená na vyvýšenine oproti zámku Karlova Koruna. „Zámok sa pre mňa stáva hlavným motívom výhľadu z obytného priestoru a zrkadlí sa aj vo finálnom návrhu domu. Svojim spôsobom je dom parafrázou na zámok stojaci oproti, korunou i rozkvitnutým kvetom s dôrazom na zachovanie rázu sedliackych stavieb,“  charakterizuje architekt zdroje inšpirácie.

Koľko pohľadov, toľko podôb

Z akejkoľvek strany sa na dom pozriete, vždy prinesie iný obraz. Členitá strecha v interiéri poskytuje rôzne úrovne a podoby stropu, čo je vidno najmä v otvorenom priestore obývacej miestnosti. V časti obývačky je strop v podobe základnej sedlovej strechy, v časti atypického kuchynského pultu a jedálne, nižší a rovný. Veľmi pôsobivý je výrez v strope rovnako kruhového tvaru, ktorý je zároveň aj funkčným riešením. 

Rozmerné okná neuberajú zo súkromia

Novostavba je prívetivou aj pokiaľ ide o kombináciu súkromia a presklených plôch. Rozmerné okná sú umiestnené tak, aby do domu privádzali potrebné svetlo, ale tak, aby nebolo nepríjemné.

Výhľady sú orientované do súkromia záhrady. V spálni skvele vidieť kontrast použitých materiálov a farieb, rovnako aj ďalší efekt nezvyčajnej strechy. Betónová podlaha, drevené vstavané skrine, biela omietka. 

Srdce domu má tvar kruhu

To, čo v interiéri na prvý pohľad upúta, je nezvyčajne, ale veľmi prakticky, riešená kuchyňa. Nečudo, je srdcom domu. Pracovný modul kuchynskej linky, spotrebičov a úložných priestorov je totiž riešený kontrastne s ostatnou geometriou – do kruhu, so vstupom na dvoch stranách. Motív kruhu sa opakuje aj v jedálni – jedálenský stôl, aj pri posedení na terase. Kruh je v tom to dome jednoducho symbolom spojenia, stretnutia, súdržnosti.

Geometria domu presakuje z interiéru do exteriéru

Na jednej strane je výrazná červená konštrukcia nad parkovacím státím pred domom, ktorá symbolicky pokračuje v línii „cikcakovitej“ strechy, na opačnú stranu domu architekt umiestnil kruh v podobe exteriérového posedenia.  Samozrejme, nepravidelnosť vidno aj v interiéri. Všimnite si, napríklad, ako a kde je umiestnený sprchový kút. Asymetria je použitá aj v kúpeľni so vzorovanou dlažbou. 

 

RD v Chlumci nad Cidlinou v skratke

Architektonický ateliér: ZETTE ateliér s.r.o.

Architekt: Zdenek Balík 

Zastavaná plocha: 197 m2  

Úžitková plocha: 164 m 

Lokalita: Chlumec nad Cidlinou    
          
Projekt: 2013-2015

Realizácia: 2016-2017

Sabína Zavarská
Foto: Zdenek Balík, Robin Rezek

Tagy:
rodinné domy novostavby ZETTE ateliér betónové podlahy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky