Moderná vila nemusí byť gýčová!

05.01.2018  |     

Kedysi sa pod pojmom vila myslela masívna poschodová stavba ponúkajúca rozsiahle priestory na bývanie a relax. Často šlo o vyčačkané domy, ktoré mali už na prvý pohľad poukázať na bohatstvo majiteľov. Zvyčajne však ukázali na ich nevkus.

Moderná vila môže pôsobiť úplne inak – skromne, jednoducho, elegantne a dokonca byť zakomponovaná v lese. Tak, ako lesná vila od architektonického ateliéru Mjölk architekti.

 

Dve hmoty spojené strechou

Keď sa povie lesná vila, na jazyk sa prirodzene tlačí výraz lesná víla. Aj táto stavba je roztancovaná do oblých tvarov, ktorými zjemňuje svoju jednoduchú bielu podobu. Budovu stojacu v lesoch pri meste Stará Boleslav (kúsok od Prahy) si takmer ani nevšimnete, tak je do prirodzeného priestoru zakomponovaná. Skladá sa z dvoch hlavných hmôt – samotného rodinného domu s obytnými priestormi pre rodinu a z ateliéru. 

Hlavnou inšpiráciou bolo prostredie

Samotní architekti priznávajú, že prostredie, v ktorom sa murovaný dom so železobetónovou konštrukciou strechy nachádza, bolo pre nich hlavnou inšpiráciou: „Kým organický tvar strechy sa preplieta medzi stromami, spodnú, racionálnejšiu časť, sme navrhli predovšetkým s ohľadom na fascinujúce výhľady do lesa.“ Strecha zakrýva oba dva základné objemy stavby: časť, v ktorej sa nachádza ateliér a garáž a tiež hlavnú časť, ktorú tvorí samostatný dom pre rodinu. 

Ako je riešená dispozícia? 

V spodnej časti obytného priestoru sa nachádza veľkorysá obývacia izba spojená s kuchyňou a jedálenským kútom. Nájdete tu tiež pracovňu a spálňu rodičov. Na poschodí sa nachádzajú totožné detské izby, ktoré ako jediné celky vytŕčajú nad ostatnú strechu domu. Špecialitou je, že každá táto detská izba má nielen vlastnú malú šatňu, ale aj vlastné hygienické zázemie.  

Hra medzi exteriérom a interiérom

Strecha spája oba celky domy – ateliérový i obývateľný, vďaka čomu architekti dosiahli vytvorenie príjemného krytého priestoru piškótovitého tvaru medzi oboma stavbami. Predsunutý strop zvýrazňuje krásu vonkajšieho prírodného prostredia a zväčšuje kontrast medzi interiérom a vonkajšími obrazmi. Tie vďaka zjednoteným dreveným podhľadom spolupracujú: interiér vchádza do exteriéru a naopak – exteriér dovnútra domu. 

Interiér domu je riešený v modernom minimalistickom štýle, prevláda jednoduchosť, elegancia a sivo-bielo-béžová farebnosť. Zdôraznená je myšlienka priestoru a vzdušnosti.

 

Lesná vila v skratke

Architektonické štúdio: Mjölk architekti

Projekt: 2013

Realizácia: 2017

Rozloha: 322m2

Lokalita: Stará Boleslav, ČR

Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice

Tagy:
rodinné domy minimalistický štýl Mjölk architekti moderné vily

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky