V obrannej veži, ktorá bola 150 rokov opustená, je dnes unikátne bývanie!

11.01.2018  |     

Uverili by ste, že vo veži z roku 1808, ktorá bola postavená na obranu pred napoleonskými vojskami, je dnes možné vychutnať úžasné bývanie?

Martello tower, vežu neďaleko východoanglickej dedinky Bawdsey, ktorá stála 150 rokov opustená, sa podarilo obnoviť. Dnes poskytuje turistom, ktorí majú záujem zažiť čaro pobytu v takejto významnej historickej pamiatke možnosť nezvyčajného relaxu.

Jedna z stovky obranných veží

Začiatkom tohto roka oslávila charizmatická veža s tri metre hrubými stenami 210. narodeniny. Pôvodne bola jednou zo stovky obranných veží vysokých tridsať metrov. Zachovalo sa však len málo z nich. 

 

Obdivuhodnú rekonštrukciu realizovali dve architektonické štúdia v spolupráci: Piercy & Company a Billings Jackson Design. Keďže išlo o významnú historickú pamiatku, vybaviť všetko potrebné, aby sa dala rekonštrukcia vôbec realizovať bolo samo osebe veľmi náročné. 

Zvonku história zvnútra moderné technológie

Celému procesu obnovy veľmi neprihrával ani fakt, že veža sa nachádzala v zanedbanom stave a v pivniciach sa nachádzalo meter a pol vody. Paradoxne, dnes je táto historická stavba veľmi zaujímavou kombináciou charizmy dávnych čias a moderných technológií. Pokiaľ ide o priestorové riešenie interiéru, tón udával kruhový pôdorys stavby. Nájdete tu špirálovité schodisko, kruhové strešné okná, oblú kuchynskú linku, oblú sedaciu súpravu. 

Čo nájdete v interiéri?

V celej veži – na troch samostatných podlažiach – sa nachádzajú tri dvojposteľové spálne, plne vybavená kuchyňa s jedálňou. Strešná terasa poskytuje možnosť využitia vonkajšieho krbu.  Vstúpite do kruhovej útulnej obývacej miestnosti s príjemnými kobercami a drevom. Celé vybavenie je riešené v modernom minimalistickom štýle. Podlahy sú dubové a i drevený nábytok je z tohto dreva. 

Vyhliadka na vrchole

Veľmi príjemným osviežením celej stavby a pútačom turistov je využitie samotného vrcholu veže. Je tu vytvorený rozsiahly obytný priestor presklený kolom-dokola. Časť je riešená ako vonkajšia terasa. Tento priestor poskytuje panoramatický výhľad do celého okolia plného krásnej prírody. Avšak i toto čarokrásne miesto má jedno logické negatívum – je tu zakázaný pobyt deťom mladším ako osem rokov, a to z bezpečnostných dôvodov – predovšetkým kvôli strmému schodisku. 

Milión tehál

Táto impozantná veža sa skladá z takmer milióna tehál, pričom celá obnova, vrátane vybavenia interiéru trvala takmer desať rokov. Osada Bawdsey sa nachádza približne 13 kilometrov južne od mesta Orford a 20 minút jazdy od pobrežného mesta Woodbridge, ktoré je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou kvôli jedlám a jachtám. Cesta k veži nevedie žiadna spevnená, je to len bežná poľnohospodárska pôda, preto je vhodnejšie sa sem dopraviť autami s pohonom 4x4. 

 

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: www.uniquehomestays.com +44 (0) 1637 881183.
 

Tagy:
rekonštrukcie domov Martello tower obranné veže

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Prízemný drevodom s peknou záhradou vo vtáčom koridore neďaleko Trnavy

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky