Čarovná chata v prírode: Krásne výhľady zo spálne, teplo a pokoj

19.01.2018  |     

Chata ponúka krásne výhľady priamo zo spálne, teplo a pokoj. Z niektorých pohľadov zvonku chatu medzi stromami ani nezbadáte.

Strecha pripomína horu

Chata, ktorú autorka Lorena Troncoso Valencia nazvala ED Cabin sa nachádza v rokline obkolesenej starými stromami. Stavba je charakteristická trojuholníkovou asymetriou vrchnej časti, ku ktorej architektku inšpirovala ikonická forma hory nachádzajúca sa v pozadí stavby. Z chaty je vďaka rozmernému preskleniu vidno krajinu v plnej svojej kráse.

 

Otvorený interiér

Interiér chaty ponúka dve výškové úrovne, ktoré sú navzájom prepojené a komunikujú prostredníctvom otvoreného priestoru. Na prízemí v centrálnom priestore sa nachádza obývačka s kuchyňou a dve samostatné spálne s hygienickým zázemím. Z prvého podlažia po schodoch vyjdete na druhé. Všetky priestory sú orientované smerom k hlavnej terase.

Posteľ takmer pod hviezdami

Okno v hlavnej fasáde je vďaka presahu strechy riešené tak, aby sa v čase najostrejšieho slnka tvoril príjemný tieň. Veľké presklenia pozývajú listy okolitých stromov priamo do interiéru, takže sa budete cítiť ako vonku. Výrazný je tento pocit aj v spálni na zvýšenom podlaží, ktorá na rozdiel od ostatných spální v chate nie je uzatvorená do vlastného súkromia. Prakticky celú jednu stenu má presklenú, takže môžete mať pocit, že spíte priamo pod hviezdami. 

Drevo, oceľ a kamene

Bočná terasa, ktorá sa tiahne pozdĺž chaty poskytuje ochranu vchodu do chaty, ktorá je nevyhnutná najmä v zimných mesiacoch. Celý projekt je riešený z dreva s pomocou oceľových podpier. V interiéri je použitý okrem dreva aj kameň – kontrast medzi drevom a kamennou stenou v interiéri je veľmi pôsobivý. Zvonku chata vyzerá ako položená na veľkej platforme, palube, ktorá určuje územie domu aj s jeho terasami. Toto riešenie je nielen efektné, ale výhodné aj z hľadiska prírodných pomerov, ktoré sa v krajine vyskytujú. Do terasy sú zakomponované aj stromy.

 

Chata ED v skratke

architektka: Lorena Troncoso Valencia 

lokalita: Pinto, Čile

plocha: 105 m2

realizácia: 2016

Sabína Zavarská
foto: Cristóbal Caro

Tagy:
drevený nábytok chaty drevostavby horské chaty ED Cabin kamenné obklady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/07 v predaji


Veľký spievodca vidieckym bývaním
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky