Zariaďovanie v retro štýle: Keď sa za prahom bytu ocitnete v inej dobe

01.02.2018  |     

Takmer storočný byt s vysokými stropmi a veľkými oknami celkom učaroval mladej výtvarníčke Miriame Schniererovej, ktorá sa rozhodla zrekonštruovať ho a zariadiť tak, aby nestratil nič zo svojho starosvetského pôvabu.

​​Stanica Zochova. Keďže Miriama pochádza zo železničiarskej rodiny, predsieň venovala tejto téme. Použila tu rôzne „staničné motívy“ – lampu, staničné hodiny, náznak okien s oceľovými rámami či „názov stanice“. Veľkou inšpiráciu bola pre ňu aj návšteva metra v Budapešti, kde sú na zastávkach podobné nápisy.

Originálne dotváranie. Niektoré doplnky majiteľka sama vyrobila, časť zariadenia prispôsobila farebne. „Takéto úpravy a dekorovanie ma veľmi bavia,“ hovorí.

Zrkadlo a kúpeľňovú skrinku so zaoblenými hranami, pripomínajúce typický dyhovaný nábytok zo začiatku minulého storočia, našli v ponuke firmy Le Bon. Miriama ich hneď oslovila aj s požiadavkou na vyrobenie špecifickej kuchynskej linky.

Ručne maľované obkladačky, ktoré podľa Miriaminho návrhu vyrobila keramička Lucia Strassnerová-Fabiánová, dodávajú kúpeľni originálny šmrnc. Evokujú akvarelový obraz stekajúcej vody.

 

Čaro klasickej dispozície

Miriama a jej priateľ sa rozhodli pre poriadnu zmenu – plánovali opustiť podnájom v garsónke a presťahovať sa do vlastného, do priestranného bytu z roku 1940. Kreativita bola odjakživa Miriaminou prirodzenou súčasťou, a tak ju historické priestory v centre mesta inšpirovali k citlivej premene – zachovala starosvetskú atmosféru a zároveň všetko prirodzene prispôsobila potrebám mladej dvojice.

Do princípu klasickej dispozície sa rozhodla veľmi nezasahovať: „Napríklad kuchyňa spojená s obývačkou, ako je to teraz moderné, by sa do takéhoto bytu nehodila. Podľa mňa je fajn, že sú izby oddelené. Keď treba, každý tu môže mať svoje súkromie,“ hovorí.

Kuchynská linka s prvkami z ohýbanej dyhy je zladená s pôvodným dobovým nábytkom v byte. Realizovala ju brnianska firma Le Bon, ktorá nadväzuje na tradíciu remeselnej výroby ohýbaného dreveného nábytku na Morave.

V dyhovanej skrinke je skrytý aj plynový kotol, ktorý v byte zabezpečuje kúrenie a ohrev vody. „Do kúpeľne sa nezmestil a nechceli sme, aby bol priveľmi na očiach,“ vysvetľuje domáca pani a autorka interiéru v jednej osobe.

​Atmosféru kuchyne dotvárajú spotrebiče značky Smeg a pracovná doska z masívneho dubového dreva.​

Obývačka, prístupná priamo z veľkej predsiene, teda ostala samostatná a priechodná – na jednej strane s ňou susedí spálňa, na opačnej sú dvere do Miriaminho ateliéru. Jediná väčšia zmena sa týkala kúpeľne – z pôvodného miesta za kuchyňou ju presťahovali do niekdajšej komory pred kuchyňou, ktorú preto museli o čosi zväčšiť na úkor predsiene.

Vstupný priestor však bol naozaj veľkorysý, takže mu tým nijako neublížili. Za kuchyňou tak získali ďalšiu izbu – pracovňu, ktorú zas rozšírili smerom do kuchyne. Nie je síce veľká, je z nej však nádherný výhľad a Miriamin priateľ si svoje pokojné miestečko naozaj užíva.

Centrom obývačky je drevený jedálenský stôl, ktorý dopĺňajú známe stoličky z firmy Tatra nábytok Pravenec (vyrábali sa tu asi v rokoch 1960 – 70). „Umiestnenie stola si vlastne priestor určil sám,“ hovorí domáca pani.

„Nadšenie pre interiérový dizajn, ktorý ma celkom chytil za srdce, som pretavila do svojho prvého projektu, nášho spoločného bytu s priateľom.“

Miriama Schniererová 

Zariaďovanie v retro štýle

Pani, ktorej byt kedysi patril, sa tu dožila úžasných 100 rokov. V byte po nej ostala atmosféra zašlých čias a starý nábytok. A Miriama nechcela o nič z toho prísť. „Tieto veci sú mi veľmi blízke, takže som sa rozhodla ich zreparovať,“ vysvetľuje mladá výtvarníčka.

Základ zariadenia po pôvodnej majiteľke doplnila kúskami zdedenými po starých rodičoch a dobovými úlovkami z druhej ruky. „Mnohí ľudia boli radi, že ich veci našli nové využitie. Zaujímali sa o ne, čo bolo veľmi milé,“ spomína.

Samozrejme, nie všade sa dal zachovať autentický vzhľad. Najmä v kuchyni a v kúpeľni totiž boli potrebné väčšie zmeny. Tieto miestnosti preto pôsobia súčasnejším dojmom, i keď sa majiteľka pri ich zariaďovaní inšpirovala štýlom art déco zo začiatku minulého storočia.

„Bolo skvelé, že tu ostal nejaký pôvodný nábytok po starej panej. Aj keď dlhšie trvalo, kým nám všetko opravili a prečalúnili, bolo fajn, že tým bol základ interiéru prirodzene daný.“

Miriama Schniererová, výtvarníčka, spolumajiteľka bytu a autorka interiéru

Parketová klasika. Väčšinu vecí v byte reparovali a reštaurovali, parkety, i keď pôsobia autenticky, sú však nové – tie zachované, ktoré sa dali opraviť, by totiž nevystačili na všetky podlahy. Pôvodné parkety teda darovali susedom, ktorí prerábali byt v rovnakom čase.

Z obývačky sa na jednej strane vchádza do spálne, naproti sú dvere do Miriaminho ateliéru.

Byt kúpili vo februári 2016, v tom čase však nezohnali vhodných remeselníkov, takže s prerábkou začali až v septembri. V máji 2017 sa mohli konečne sťahovať. I keď išlo najmä o renovovanie a jediným zásahom do dispozície bolo premiestnenie kúpeľne a posunutie jednej priečky, rekonštrukcia trvala pomerne dlho. Niektoré procesy sa totiž nedali urýchliť.

Napríklad kúpeľne a kuchyňa boli v pomerne zlom stave, bolo treba vymeniť rozvody, podlahy... Tento čas využila Miriama na náročné a zdĺhavé hľadanie vhodného zariadenia a doplnkov, svoje si vyžadovala aj ich oprava a reštaurovanie.

Erikin pohľad

Takéto „starinky“ zrejme nenadchnú každého. Pravdou však je, že keď prekročíte prah bytu, akoby ste sa ocitli v inej dobe. Akoby tu čas plynul o niečo pomalšie. Je veľmi sympatické, že mladá majiteľka opravila a zachovala to, čo kedysi k bytu patrilo, a neostala len pri autentickom nábytku či povrchových úpravách, ale rešpektovala aj princípy niekdajšej dispozície so samostatnou kuchyňou a priechodnými miestnosťami. Bez toho by atmosféra bytu určite nebola to „pravé orechové“. Páči sa mi aj neortodoxné miešanie zariadenia z rôznych období, ktoré v starom byte pôsobí celkom prirodzene – akoby v ňom čas postupne zanechával stopy. Veľmi zaujímavá je aj kombinácia historického nábytku s moderným umením, ktoré sem vnáša pripomienku súčasnosti.

KTO TU BÝVA

Miriama Schniererová pred tromi rokmi skončila maľbu na VŠVU a doteraz sa jej venuje, svoju budúcnosť však spája aj s interiérovým dizajnom. www.mirindish.com

 

retro byt

dispozícia 4 + 1 

úžitková plocha 92 m2

lokalita Bratislava

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: NORA A JAKUB ČAPRNKA, MIRIAMA SCHNIEREROVÁ
ZDROJ: časopis Môj dom 12/2017-01/2018

Tagy:
retro štýl rekonštrukcie bytov renovácia nábytku

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky