Nízkorozpočtová rekonštrukcia socialistického okálu: Ani by ste ho nespoznali!

02.02.2018  |     

Domy typu okál boli charakteristické pre sedemdesiate roky v našich krajinách. Predstavovali jeden z mála typov rodinných domov, ktoré boli v tých časoch v socialistickom Československu dostupné.

„Okál“ znamenal vyšší štandard – montovaný drevený rodinný domček. Jednému z nich dal ateliér Pavlíček Hulín architekti novú podobu.

Socialistický vyšší štandard

I keď nie všetko, čo pochádza zo socializmu bolo zaručene zlé alebo nekvalitné, okál k najkvalitnejším stavbám nepatril. K vyššiemu štandardu ho radili najmä kvôli „západnému“ pôvodu a podlahovej ploche. V porovnaní so socialistickými bytmi to skutočne mohlo byť lepšie bývanie. Najčastejšie problémy domov tohto typu vyplývali zo zanedbania stavebnej technológie. 

 

Zjednotili nesúrodé prvky

Rekonštrukcia, ktorú realizovalo štúdio Pavlíček Hulín architekti musela vychádzať z obmedzeného finančného rozpočtu. Napriek tomu sa podarilo bez výrazných zásahov zjednotiť nesúrodé prvky v exteriéri, ale aj v interiéri. Architekti sa v prvom rade zamerali na premenu podkrovia. Pridané svetlíky a otvorený strop v obytnom priestore až po hrebeň priniesli do interiéru viac svetla a vzdušnosť, aká tu nikdy nebola. 

Nočná a denná zóna

Novinkou po premene je rozdelenie domu na nočnú a dennú zónu. Najväčšia miestnosť – otvorený obývací priestor sa nachádza medzi kuchyňou a domácim kinom. Tiež je tu situovaná veľká jedáleň. To je denná zóna. V nočnej zóne sa nachádzajú spálne a šatne. Prechod do šatní je riešený posuvnými dverami, čim sa podarilo architektom ušetriť priestor. Nočná a denná zóna je spojená chodbou, ktorá vedie zároveň aj do kúpeľne. Prízemie a podzemné podlažie zostali nezmenené. 

Borovica z každej strany: na strope, i na dlážke

Autori premeny zdôraznili drevenú podstatu domu obložením stropov a stien borovicovou preglejkou. Aj podlaha je vyrobená z borovice – z borovicových dosák. V kuchyni a kúpeľni je podlaha riešená praktickejšie a funkčnejšie, je vytvorená z bezúdržbových materiálov v monochromatických farbách. Veľmi zaujímavo je riešená kuchyňa so zrezaným stropom. Napriek tomu poskytuje dostatok priestoru a svetla. V interiéri pôsobivo vyznievajú svieže plné farby kontrastujúce so svetlými drevom. Napríklad kúpeľňa je sýto červená, šatňa sýto ružová. 

Z vidieckeho mestský

Exteriér autori projektu zjednotili elegantnou bielou farbou, strecha dostala nový drážkovaný plech. Týmito zmenami sa niekdajší klasický „okál“ vymanil z vidieckeho štýlu a posunul sa bližšie k mestskému prostrediu. Nové zábradlia taktiež dodali na elegancii. Veľmi príjemným spôsobom je riešená drevená terasa na streche prízemia domu s osadenou zeleňou. Architekti pridali aj na pohodlí a štandarde: dom je zateplený minerálnou vlnou, aby sa zabezpečil súčasný štandard tepelných požiadaviek. 

 

Rekonštrukcia pražského okálu v skratke

architektonický ateliér: Pavlíček Hulín architekti

autori: Jiří Pavlíček, Jaroslav Hulín, Šimon Jiráček

lokalita: Praha, Česká republika

projekt: 2014

realizácia: 2016-2017

Konštrukcia: ľahká konštrukcia z dreva v kombinácii s masívne murovanou pivnicou

Zastavaná plocha: 123,3 m² (dom) + 61 m² (garáž)

Objem: 919 m³ (dom) + 195 m³ (garáž)

Podlahová plocha: 257,2 m²

Počet bytových jednotiek: 2

Sabína Zavarská
Foto: Šimon Jiráček 

Tagy:
montované domy okál rodinné doy rekonštrukcie domuov biele fasády

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky