Elegantný rodinný dom v Michalovciach bez výrazných vonkajších obmedzení

08.02.2018  |  

Navrhnúť dom bez výrazných vonkajších obmedzení vyzerá ako zadanie snov, často je to však pre architekta náročnejšia úloha ako stavba, ktorej vzhľad výrazne determinuje okolie. Pri dome v novovznikajúcej štvrti, v podstate uprostred polí, preto architekt Hudák uprel svoj pohľad „dovnútra“ – zameral sa na vytvorenie príjemného súkromia pre trojčlennú rodinu s dospievajúcim synom.

Bez chladenia. Po roku bývania sa potvrdilo, že v dome nie je potrebná klimatizácia. Je to vďaka kvalitnej izolácii, presahom strechy na južnej strane a exteriérovým žalúziám.

Elegantná striedmosť. Fasádam dominuje biela farba omietky, ktorá dovoľuje vyniknúť zeleni. Bielu dopĺňajú čierne rámy zasklených plôch a titánzinkový obklad na ustúpených plochách. Z rovnakého materiálu je aj asymetrická strešná rovina.

 

Graciózny minimalizmus

Zadaním pre architekta Jozefa Hudáka bolo navrhnúť prízemný rodinný dom na parcele v novovznikajúcej obytnej štvrti mesta Michalovce. Mal vytvoriť vhodný architektonický koncept na voľnej ploche, bez regulatívov a priestorových súvislostí, kde boli doposiaľ len polia.
 
Dnes už je väčšina parciel zastavaná a dom sa architektúrou líši od ostatných v okolí, prevažne katalógových stavieb rozličnej kvality. Je osadený na pozemku tak, aby rešpektoval uličnú čiaru a zároveň členil voľnú plochu na dve časti s odlišnou mierou súkromia – predzáhradku otvorenú do ulice a záhradu chránenú pred pohľadmi zvonka samotným domom. Jednoduchý pôdorysný tvar L využíva v kontakte s ulicou celú šírku rovinatej parcely.
 
Okoloidúci vníma najmä horizontálnu líniu širokého bieleho rámu, ktorý jasne definuje vstup do domu. Za týmto „vstupným portálom“ sa nachádza privátna zóna. Dispozične je dom rozdelený na dve logické časti – v dlhšom ramene pôdorysného L sa nachádzajú obytné priestory, v kratšom garáž. Medzi nimi je umiestnený vstup do domu. Čistý geometrický tvar bieleho jednopodlažného objektu je na začiatku dlhšieho ramena oživený asymetricky stúpajúcou šikmou strechou – pod ňou je v dispozícii situovaný otvorený denný priestor, kde vo zvýšenej časti umiestnil architekt galériu s pracovňou. 
 

„Dverové mimikry“ K čistým minimalistickým riešeniam patria aj bezfalcové dvere na celú výšku miestnosti, vyhotovené vždy vo farbe steny či obkladu. 

Rôzne svetelné scény možno v interiéri navodiť najmä pomocou zabudovaného osvetlenia. Dominantné solitérne svietidlá sa uplatnili hlavne v centrálnej dennej časti domu. (Svietidlá Bellatrix.)
 

Katkin pohľad

 
Minimalizmus vo veľkolepom štýle. Biela farba, sklenené plochy a vysoký atypický strop v hre svetiel mi pripomínajú obrovskú vzducholoď. Celý dom je ako veľká kocka, ktorá sa akoby rozbila do priestoru. Náhodne členité steny i povrchy na mňa pôsobia ako hravé puzzle. Páči sa mi, ako vstavaný nábytok splýva so stenami a tvári sa, akoby tam ani nebol. Najviac ma očaril levitujúci barový pult. Hoci je interiér navrhnutý v minimalistickom duchu, vôbec na mňa nepôsobí nafúkane. Mäkká pohovka, dlhé záclony a oblé tvary doplnkov zjemňujú všetky pravouhlé línie. Jediné, čo by som zmenila, je konferenčný stolík – ten môj by bol určite okrúhly. Zopár mäkkých vankúšov a koberček k tomu a môžem sa nasťahovať. 
 
ARCHITEKT
 
Ing. arch. Jozef Hudák, H2A | architects
 
 

DOM „HRCK“ V KOCKE

Základy: betónové a železobetónové pásy
 
Konštrukcia: kombinácia tehlového muriva a železobetónových stien
 
Zastrešenie: železobetónová konštrukcia, titánzinková krytina
 
Fasáda: biela omietka + atypické titánzinkové obkladové kazety
 
Výplne otvorov: hliníkové s trojsklom, Schüco
 
Vykurovanie a ohrev vody: kondenzačný kotol + solárny kolektor, podlahové rozvody, vykurovacie 
telesá v kúpeľniach
 
rodinný dom 
 
plocha pozemku 777 m
 
zastavaná plocha 299 m2
 
plocha domu 192 m2
 
exteriérová terasa 161 m2
 
lokalita Michalovce
 
 
TEXT ERIKA KUHNOVÁ
FOTO JOZEF BARINKA
ZDROJ: časopis Môj dom 12/2017-01/2018

Tagy:
minimalizmus rodinné domy hliníkové okná moderné domy železobetónové steny Schüco

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky