Pasívny dom s kamennou fasádou a veľkými preskleniami vyrástol z totálnych ruín

14.02.2018  |     

Nízky jednoduchý domček so sedlovou strechou a obdĺžnikovým pôdorysom doslova láka na oddych v prírode. Vďaka veľkým preskleniam, ktoré je možno otvoriť, ale aj uzatvoriť drevenými okenicami, ruší hranice medzi interiérom a exteriérom. Kombináciou materiálov pripomína staré domy, ale vo vnútri cítiť moderný minimalizmus.

V jednoduchosti je krása

Dokazuje to aj tento španielsky dom s kamennou fasádou a veľkými preskleniami, vďaka ktorým je vidno skrz celý dom. Nachádza sa v krásnom prostredí prírodného parku vo Valles Pasiego na severe Španielska. 

 

Na mieste ruín

V priestore, kde stojí dom, boli už len kamenné ruiny. I preto sa architekti rozhodli dať novému domu dych histórie, ktorý do tohto prostredia pasuje. Typológia nového domu je založená na tradičnej konštrukcii, ktorú v domácom prostredí nazývajú „cabaña pasiega“, čo znamená roľnícka chatrč. Samozrejme, tradície sa pri tomto projekte miesia s modernými riešeniami, materiálmi, postupmi.   

Cez obývačku vidno skrz naskrz

Schéma dovolenkového domčeka je úplne jednoduchá. Najväčšiu časť tvorí veľká obývacia miestnosť spojená s jedálňou. Na protiľahlých stranách obývačky sa nachádzajú panoramatické okná, vďaka ktorým môžete sledovať krásnu scenériu hôr, oblakov a stromov. Tieto panoramatické okná je možné otvoriť a dom priamo spojiť s okolím. Východná časť chaty je riešená ako súkromná. Tu sú umiestnené dve spálne, pričom každá má vlastnú kúpeľňu. I z týchto izieb je krásny výhľad. Možnosť spánku je vytvorená aj na medziposchodí. 

Dobre premyslené kontrasty

Chata stojí na vrchole malého kopca a poskytuje úžasný pohľad na údolie a okolité hory. Kombinácia kameňa, dreva a skla vytvára veľmi pôsobivý celok. Pozornému divákovi neujdú dôsledne riešené detaily. Vila Slow je stavbou premyslených kontrastov. Hrubé vonkajšie kamenné steny a strecha kontrastujú s jemnou vnútornou drevenou konštrukciou. Striedajú sa tu výrazy: drsný-jemný, otvorený-uzavretý, interiér-exteriér, tradičné-moderné. Výsledkom toľkých kontrastov je príjemný pokojný priestor na relax. 

Pasívny štandard

Prirodzenosť chaty má aj ďalšiu, nielen vizuálnu podobu: je priateľská voči životnému prostrediu z technického i z estetického hľadiska. Veľkolepé presklenia majú tiež iný význam ako je len výhľad – presvetľujú celý interiér. V prípade, že potrebujete zatieniť alebo uzatvoriť dom, slúžia na to drevené okenice. Tieto prvky tiež zabraňujú prehriatiu domu v teplom počasí. Vila Slow je vďaka tepelnému čerpadlu, podlahovému vykurovaniu a vysokej kvalite izolácie i okien pasívnym domom. Všetky materiály použité na stavbu pochádzajú z ruín pôvodnej stavby a z oblasti Kantábrie. 

 

Vila Slow v skratke

architektonické štúdio: Laura Alvarez Architecture

lokalita: San Roque de Riomiera, Španielsko

plocha: 160 m2

rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: David Montero
Zdroj: Laura Alvarez Architecture

Tagy:
rodinné domy chaty pasívne domy kamenné fasády kamenné obklady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky