Unikátna a premyslená chata zo štyroch odlišných celkov

20.02.2018  |     

Skladačkou štyroch rozdielnych celkov líšiacich sa strechami, stavebnou technikou, veľkosťou a typom okien, vznikla zaujímavá chata.

Nórski architekti opäť ukázali, že stavby v horách majú jednoducho v malíčku.

 

Vysokokvalitné remeselné spracovanie a tradície

Robustná chata je charakteristická vysokokvalitným remeselným spracovaním a miestnym drevom, ktoré sa používa v celom svete. Prepojenie priestorov do jedného celku podľa ich funkčnosti je taktiež pre daný región tradičné. Tvorcovia projektu sa tohto motívu chytili, preniesli ho do modernej podoby a zvýraznili ho. Štýl každej zo štyroch budov tvoriacich chatu plne vyhovuje funkcii, na akú je určená, a poveternostným podmienkam, ktoré musí zvládať. 

Konštrukcia a materiály

Architekti vybrali konštrukciu, ktorá najlepšie spolupracuje s terénom a trvanlivé materiály poskytujúce chate dlhú životnosť. V náročných klimatických podmienkach tohto vysokohorského údolia je to, nakoniec, nevyhnutné. Chata je určená pre rodinu žijúcu aktívnym športovým životom a poskytuje dostatok priestorov pre vybavenie turistov, či lyžiarov, i na sušenie mokrého oblečenia. 

Funkčnosť nadovšetko

Jednotlivé miestnosti a celky sú radené prakticky za sebou: keď dolyžujete alebo sa vrátite z turistického výletu, vstúpite do priehľadnej „garáže“, kde odložíte výbavu, následne vojdete do práčovne, kde zložíte oblečenie, potom nasleduje kúpeľňa a kuchyňa, a nakoniec skončíte v mäkkej pohovke pri krbe a panoramatickom okne. 

Priesvitná budova okrem skladu funguje aj ako miestnosť na cvičenie, dielňa či zimná záhrada. Je vidno všetky tradičné drevené stĺpy, takže je to i ukážka tradičného remesla. V prípade pekného počasia je možné otvoriť dvere smerom na západ a východ, a tak spojiť priestor priamo s prírodou.

Vedľa obývacej miestnosti s krbom a panoramatickým oknom sa nachádzajú dve menšie izby, ktoré môžu byť využité ako ďalšie spálne alebo pracovne – jedna veľká spálňa sa nachádza na severe. Kuchyňa je taktiež vzdušná a pohodlná, priamo v nej je jedálenský stôl a je z nej možné vyjsť na terasu. V kúpeľni sú zapustené okná, ktoré poskytujú ochranu pred priamym ostrým slnkom, ale aj dostatok svetla.

Orientácia podľa vetra

Originálny nápad, vytvoriť chatu zo štyroch odlišných celkov architekti podčiarkli rôznymi typmi strešných krytín. Strecha najmenšej časti chaty je dokonca riešená ako zelená. Každá časť má svoj vlastný charakter, znázornený stavebnou technikou a typom okna. Nemenej dôležitým faktom je aj orientácia chaty – jednotlivé celky sú usporiadané v línii zodpovedajúcej prevládajúcemu smeru vetra. 

 

Chata na Trolom vrchu v skratke

architektonický ateliér: Rever & Drage Architects

tím: Tom Auger, Martin Beverfjord, Eirik Lilledrange 

lokalita: Sunndal, Nórsko 

rozloha: 140 m2

rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Tom Auger

Tagy:
chaty chalupy drevodomy rekonštrukcie chát

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky