Pokojné bývanie na brehu jazera: Čo viac potrebujete k dokonalému oddychu?

22.02.2018  |     

Stenu jednoduchej stavby na brehu jazera tvorí celostenové presklenie. Ponúka krásny výhľad na jazero i dostatok svetla v interiéri.

Jednoduché, a pritom teplé

Majitelia si želali na mieste starého rodinného domu na brehu jazera Lac Plaisant vytvoriť jednoduché drevené prázdninové bývanie, ktoré by bolo teplé, otvorené prírode a poskytovalo by výhľad na pokojné jazero. Vďaka jednoduchosti stavby sa podarilo architektom zachytiť podstatu samotnej chaty a života v nej. 

 

Pôsobí ľahko a jemne

Keďže ide o dovolenkovú (víkendovú) stavbu s dôrazom na súlad s prírodou, architekti zvolili drevenú konštrukciu s jednoduchým veľkým štítom, ktorý pokrýva všetky obytné priestory. Základy nie sú viditeľné, a tak pôsobí veľmi ľahko a čisto – napohľad jemne položená na trávnatom koberci. Jednoduchá architektúra a skromné rozmery nerušia prírodné prostredie. 

Krásne výhľady a svetlo

Steny i strecha z vonkajšej steny sú pokryté cédrovými doskami. Obe bočné steny chaty majú tri veľké presklenia, ktoré stierajú hranice medzi interiérom a exteriérom. Južná strana domu je kompletne presklená a tvorí hlavú črty chaty. Presah strechy vytvára malú vonkajšiu verandu s posedením s výhľadom na jazero. 

Vďaka stromom, ktoré sa nachádzajú pri južnej presklenej stene domu sa do interiéru nedostáva priame prudké slnko, ale svetlo je tlmené. Vyrastené stromy medzi domom a jazerom poskytujú aj počas sezóny dostatok súkromia obyvateľom chaty. 

Prespí tu až 12 osôb

V interiéri je najvýraznejším prvkom otvorená strecha až po štít a drevené trámy – všetko namaľované na bielo. Biely interiér kontrastuje s tmavými rámami zasklenia. I keď je aj interiér z veľkej časti riešený ako otvorený, nachádza sa tu dostatok priestorov na spanie. Celkovo tu môže prespať až 12 osôb, a to v dvoch izbách na prízemí, plus v spálni na poschodí. 

Žiaden prvok nie je navyše

Táto jednoduchá moderná chata presne zapadá do štýlu práce architektov zo štúdia Yh2. Ich návrhy sú charakteristické jednoduchosťou a čistotou. Koncepciu každej jednej stavby riešia s maximálnou hospodárnosťou – každý prvok musí byť nevyhnutný pre celkový dizajn, inak nie je dôvod použiť ho. 

 

Chata „Okno na jazero“

architektonické štúdio: Yh2, Karl Choquette, Marie-Claude Hamelin, Étienne Sédillot, Loukas Yiacouvakis

lokalita: Saint-Elie de Caxton, Quebec, Kanada

rok realizácie: 2017

plocha: 140 m²

Zdroj: v2.com
Foto: Francis Pelletier

Tagy:
drevený nábytok drevené konštrukcie rodinné domy chaty drevené domy moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky