Malý domček v prírode pre dobrodružný pár

01.03.2018  |     

Na víkend strávený v prírode nepotrebujete veľa priestoru. Pokojne stačí bezpečný chránený priestor na spánok, prípravu jedla a každodennú hygienu. Mala by v ňom byť dostupná voda a dostatok priestoru na uskladnenie potravín a iných potrieb. Chatka s plochou 24 metrov štvorcových je zosobnením týchto požiadaviek.

Priestor získali výškou

Architektonický ateliér Lorena Troncoso-Valencia vytvoril túto mini chatku pre potreby mladého páru horolezcov. Problémom spočiatku bol obmedzený priestor na stavbu, to sa však vyriešilo stavaním do výšky. I keď je priestor malý, má len 24 metrov štvorcových obsahuje všetko nevyhnutné: priestor na spanie pre dvoch, možnosť uloženia a prípravy stravy, odkladacie priestory, oddychový priestor s krbom a krásnym výhľadom. 

1,5 metra nad terénom

Toto praktické útočisko sa nachádza v Las Trancas na juhu Chile. Lokalita je charakteristická hornatou krajinou, v ktorej je priestor na realizáciu mnohých extrémnych športov. Okolité prostredie chatky poskytuje dostatok slnka, prirodzeného osvetlenia i možnosť vetrania. Chatka je vyvýšená drevenými piliermi do výšky 1,5 metra od terénu, aby v zimnej sezóne neprichádzala do kontaktu so snehom.

 

Ako v škrupine

Hlavná fasáda odráža sklon skalnej steny pri chatke. Steny spolu so strechou vytvárajú jednotný obal, škrupinu, ktorú zvýrazňuje hra dvoch materiálov: plného dreva a skla. Asymetrická strecha má svoj praktický význam pri snežení. V interiéri zase vytvára priestor pre podkrovie. Obal na prednej stene chatky vytvára presah, čím chráni interiér pred priamym slnkom a čelné sklo pred nepriazňou počasia. 

Spací priestor nad kúpeľňou

Interiér je riešený veľmi jednoducho a úsporne – všetko sa nachádza v jednej miestnosti. Je to otvorený priestor, pričom na prízemí nájdete kuchynskú časť, oddychovú zónu s vykurovaním, aj pracovnú časť. Nad kuchyňou a kúpeľňou sa nachádza plošina na spanie. Podlaha, steny i strop sú pokryté rovnakým drevom. I to má svoj psychologický efekt: aby sa prebývajúci necítili v malom priestore stiesnene. Tomu napomáha aj veľké presklenie s krásnym výhľadom.

 

PV chatka v skratke

architektonické štúdio: Lorena Troncoso-Valencia

lokalita: Pinto, Chile

plocha: 24 m2

realizácia: 2016

Sabína Zavarská
Foto: Cristóbal Caro

Tagy:
drevený nábytok chaty chalupy drevené stavby víkendové domy drevený interiér

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkú borovicu na pozemku nevyrúbali, ale dom postavili okolo nej

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky