Priestranný byt s množstvom presklených plôch umiestnený na streche obytného domu

27.03.2018  |     

Priestranný byt s veľkými terasami nachádzajúci sa na jednom z bytových domov v Prahe 5 má charakter samostatnej vily.

Objekt riešila architektka Jana Schnappel Hamrová a je zaujímavý nielen množstvom presklení a krásnymi výhľadmi, ale aj samotným pôdorysom.

V tvare kríža

Byt, ktorý architektka nazýva aj „Dom na dome“ je dispozične navrhnutý v tvare kríža. Vďaka takto riešenému pôdorysu bolo možné byt funkčne rozdeliť do viacerých samostatných celkov. Navyše, každé krídlo kríža má vlastnú terasu samostatnú kúpeľňu. Centrálny priestor kríža tvorí prepojenie s bytovým domom, na ktorom byt stojí. Nachádza sa tu schodisko a výťah.  

 

Otvorená dispozícia

Jadro domu je zvýraznené aj vizuálne – architektka ho zvýraznila tmavou stierkou. Dispozícia obytnej zóny je riešená ako otvorená a priestranná. Veľkým pozitívom bytu sú nádherné výhľady, ktoré poskytujú mnohé presklenia, ako aj samotné terasy. Samozrejme, veľké presklené plochy pôsobia fascinujúco a prinášajú do interiéru mnoho prirodzeného svetla, v lete však môžu byť problémom. 

Presklenia si vyžiadali špeciálne chladenie

Byt s množstvom veľkých presklených plôch, navyše umiestnený na streche bytového domu by v letných horúčavách jednoducho bez špeciálneho systému chladenia umiestneného popri fasáde, kadiaľ prúdi studení vzduch, nebol obývateľný. Vďaka tomuto systému chladenia nie je interiér rušený nepríjemným hlukom chladiacej jednotky ani neestetickými mriežkami. 

Stôl dopravili žeriavom

Príjemnú kuchyňu od jedálne oddeľuje kamenný ostrovček. V jedálni dominuje veľký stôl z dreveného masívu. Kvôli svojej mohutnosti musel byť do bytu dopravený žeriavom a podobne aj pôsobivé piano. Kúpeľne sú riešené odlišne vzhľadom na to, pre koho sú určené. „Hlavná kúpeľňa manželov nadväzuje na šatňu a je farebne zladená s dyhou šatníkových skríň. V kúpeľni určenej pre dvoch synov v teenagerskom veku bola požitá drobná modrá mozaika v kontrastu s veľkoformátovým obkladom na celú výšku miestnosti,“ konkretizuje architektka. 

Osvetlenie dotvára atmosféru

Pôsobivo je riešené aj osvetlenie, vďaka ktorému je možné v byte vytvoriť želanú atmosféru. „Osvetlenie je riešené pomocou čiastočne zapustených svietidiel. V obytnej zóne sú variabilne usadené na lište, vďaka čomu je možné vytvoriť rôzne svetelné nálady,“ konkretizuje Jana Schnappel Hamrová. 

 

Penthouse F6.1 v skratke

Architektonický ateliér: OBJECTUM s.r.o., www.facebook.com/objectumsro

Architekt: Ing. arch. Jana Schnappel Hamrová

Lokalita: Praha 5

Projekt: 2016

Realizácia: 2017 

Rozloha: 230 m2

Plocha terás: 235 m2

Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Tagy:
bytové domy byty v Prahe strešné byty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Minimalistický dom, ktorý v prudkom svahu levituje nad krajinou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/11 v predaji


Vianočná inšpirácia zo Španielska
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky